Zelený čtvrtek

13. dubna 2017 v 17:35 | Sammael |  Magie
Blíží se největší herní event liturgického roku, Velikonoce. Během nich katolarpeři oslavují sebevraždu našeho Šéfa a Sprasitele, Ježicha Krista, který se podle starověkého mýtu popsaného v →Bibli nechal přibouchat na tyčku, aby tím ze svých →oveček sňal tíhu →hříchu a mohl je citově vydírat až do konce věků. Redakce KatoLARPu vám proto přináší již druhý díl svého speciálu o →magických rituálech →svatého týdne.

Během Zeleného čtvrtku se mohou konat hned dva speciální druhy nejdůležitějšího katolického obřadu, totiž →mše svaté. Takzvaná missa chrismatis probíhá v katedrálách, kam si →biskup pozve na kobereček →velebníčky z celé své diecéze. Podle mytologického příběhu zaznamenaného v evangeliích totiž Ježich právě ve čtvrtek poprvé →proměnil sušenky ve své tkáně a tím založil →organizátorský tým KatoLARPu.

Ježich provádí svůj vcholný kousek.

Missa chrismatis je opulentní rituál, který zpravidla začíná nástupem →ministrantů s →krucifixem, obouruční válečnou kadidelnicí a dalším →kostelním harampádím. Za nimi kráčí kněží z jednotlivých farností a poslední jde sám biskup a jeho sidekickové typu →jáhnů. Jakmile proběhne →kázání, všichni velebníčci svému potentátovi slavnostně znovu přísahají věrnost, jak žádají →pravidla hry.

Biskup za to poskytne prostým hráčům gesto své přízně, když sešle zaklínadlo →požehnání na připravené oleje. Ti, kteří se řádně namažou, získají imaginární bonusy proti nemocem. Připraveny jsou ale i speciální příchutě vhodné k použití při kouzlech →křtu a →biřmování.

Po návratu domů slouží kněží ve svých →kostelích druhou mši, která už má daleko tradičnější podobu. Jediným jejím unikátem je mírně připitomělá hra na to, že během chvalozpěvu Sláva na výsostech Pánbožkovi zvony opustí věže a odletí do Říma. Migrace těchto důležitých činitelů herního →soundtracku totiž nebyla nikdy v praxi pozorována, věřící s nimi ale stejně třískají, jako by je měli slyšet naposledy v životě.

Svatý olej křižmo.

Místo zvonů se pak ve zbytku magických rituálů až do samotných Velikonoc používají vrčící řehtačky a dřevěné klapače. Dávají mnohem nižší bonusy než zvonění, zase ale snižují hodnotu pobožné arogance na snesitelnější úroveň. Kněz si může odepsat ještě nějaké ty body navíc, pokud provede rituál omývání nohou, ke kterému vybere spolehlivé farníky - třeba typu →kostelníka.

Zelený čtvrtek má, jak už bylo řečeno, připomínat poslední Ježichovu pozemskou večeři, při které Šéf prováděl různé čachry machry s chlebem a vínem a orgům KatoLARPu se to zalíbilo natolik, že kouzelnické hokuspokusy zařadili do pravidel.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama