Ženy v KatoLARPu

9. února 2017 v 20:14 | Sammael |  Pravidla
Následující článek měl původně sepsat Kryštov Psohlavý, ale už několik měsíců se k tomu nemá, takže ho budu muset zastoupit. Na tomto webu už jsme se dlouze zabývali hierarchií KatoLARPu od →laiků přes →velebníčky až po →organizátorské funkce typu →pontifuka a jeho kolegů →biskupů. Nevysvětlili jsme si nicméně ještě náležitě, jaké hodnosti jsou podle →pravidel otevřeny ženám a jak by se měla správná hráčka chovat.

→Biblické pozadí existuje ke každé hovadině, takže samozřejmě nemůže opomíjet celou polovinu lidstva. Nutno dodat, že v →katolické mytologii nemají ženy vesměs zdaleka tak důležitou roli jako muži a pokud už náhodou disponují mocí, bývají často vyobrazeny značně negativně, jako třeba královna Jezábel. Také valná většina uživatelů →magie je mužského pohlaví, výjimku představuje třeba →prorokyně Debora.

Debora vyvolává magické světlo.

Pánbíčkova přikázání daná Mojžíšovi nikde nezakazují mnohoženství a někteří hrdinové pohádkových židovských příběhů měli skutečně několik manželek. Na tomto místě však musíme podotknout, že je i přesto manželský svazek s několika ženami v KatoLARPu považován za →hřích obzvláštní závažnosti, který vás klidně může dostat do →peklíčka -- na rozdíl třeba od benevolentnějších pravidel IsLARPu.

Lepší roli dostaly ženy až poté, co se Pánbožko rozhodl vyslat Synátora na sebevražednou misi. Šéfova máti Mařka je nejpopulárnější →světicí pod sluncem a její význam ještě zvyšují pravidelné →výlety do odlehlých končin naší zeměplacky. Modloslužebně se jí klaní samotný pontifuk i celá veselá parta hráčů, Mařka dostává každodenně bžilión →modlitbiček, v jejím jménu se →žehná a existují i specifické mariánské speciální itemy, například kouzelná medailka.

Ani Ježich nic proti ženám neměl a obklopil se krom svých →dvanácti učedníků i několika učednicemi. Nebral je nicméně s sebou, když prováděl ty nejúžasnější divadelní triky a rozjetou hru svěřil přece jenom nakonec do rukou →svatého Peťana a ne třeba Marii Magdaleně či jiné známé kamarádce.

Marie se v Novém zákoně jmenuje snad každá druhá.

I tak to měly holky v KatoLARPu docela fajn, než se tedy objevil →svatý Šavle. Tento bigotní magor začal →kázat, že ženy nemají co mluvit do pravidel hry a naopak mají poslouchat své manžele a vůbec by bylo lepší, kdyby držely hubu a krok. Mužům se slova Šavle velice líbila a tak se stalo, že se ženy na dlouhá staletí staly spíše křížencem hospodyně a inkubátoru a nemohly to dotáhnout výš, než na →jáhna -- a i o tuto možnost brzy přišly.

Do chodu hry mohly ženy opět výrazněji zasahovat až v okamžiku, kdy se zrodily →řeholní řády. Jeptiška sice (přinejmenším papírově) musí žít v celibátu a často i v odloučenosti herních prostor kláštera, zase má ale přístup k vyšším funkcím ve hře a často i k pokročilé magii a lepšímu →kostelnímu harampádí. Abatyše dokonce získaly právo využívat mocnou zbraň pro kontaktní boj, obouruční berlu.

Dvě ozbrojené abatyše v kostýmech.

V současnosti poupa Franta navíc uvažuje o tom, že by ženám opět otevřel hodnost jáhenky. Už nějakou dobu mohou legálně →ministrovat, byť se na to mnohde pohlíží s nelibostí. Ministrantky tak mají bezprostřední přístup třeba k válečným kadidelnicím, kouzelným knihám a tak podobně. Ženy také velice často doprovázejí rituál →mše svaté z kůru produkcí →herního soundtracku.

V běžném životě mají také méně možností, než muži. Zcela uzavřena je jim kariéra velebníčka, pravidla navíc považují za důležité, aby měla žena v den své →svatby neporušený hymen, přičemž v opačném případě značně pozbývá v rámci hry na jakosti. Jak prokázala velice poučná a plodná diskuze na →fanouškovském serveru →Duše a hvězdy, holka by rozhodně neměla nosit odhalená ramena či nedejpánbožko třeba minisukně.

Je tedy zřejmé, že se role ženy v KatoLARPu mění jen velice pomalu k lepšímu a i v současnosti stojí víceméně za hovno. Přesto však zůstává něžné pohlaví hře vesměs oddáno. Pokud se čas od času některá žena přeci jen pokusí reformovat pravidla, organizátoři obvykle stvoří novou svatou a na jejím příkladu prezentují ctnosti držení huby, kroku a sypání peněz, v nichž byla přebornicí třeba nedávno kanonizovaná →Máti Terka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | 10. února 2017 v 11:48 | Reagovat

Zdravím,
Sammaeli já se kaju, já se kaju a žádám o odpuštění. Bohům žel (všem třem) mě povinnosti reálného světa odtáhly od problematiky světa fiktivního. Začnu se opět plně věnovat hře, poněvadž reálné problémy již odezněli (tedy víceméně).

Každopádně si jako pokání oddrmolím očenášek a pak budeme oba OK.

2 Sammael Sammael | 10. února 2017 v 22:40 | Reagovat

[1]:: Uděluji ti rozhřešení ve jménu Fotra, Synátora i Pucha Svatého.
Pro čtenáře: toto je formule uzavírající zpověď, kterou jsme na tomto zbožném webu dosud nezveřejnili. Tímto to napravujeme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama