Svedkovia Liehovovi

1. února 2017 v 15:08 | Sammael |  Pravidla
Československým internetem se jako lavina šíří nový fenomén, online katecheze a čtení z knihy Zemavekis slovenského kazatele jménem Archnalej Gabrilej. Mnohé →laické věřící právem znepokojuje, že se k šíření alternativních →pravidel hry dosud nevyslovili →organizátoři KatoLARPu a není proto zřejmé, zda jde o nebezpečné →schizma či →herezi, nebo pouze o neobvyklý výklad →Písma svatého a vznešené herní →tradice.

Archnalej Garbrilej představuje základy liehovistického →vyznání víry.

Kolega Kryštov Psohlavý proto zanechal na facebookovém profilu nové církve oficiální zdravici našeho fanouškovského webu, kterou Archnalej Gabrilej krátce nato olajkoval. Tímto →teologicky zajisté významným aktem projevil ochotu k dialogu a učinil tak vstřícné gesto, které musíme v duchu křesťanské lásky adekvátně oplatit.

Věroučně je učení liehovistů až překvapivě ortodoxní. Při →bohoslužebných úkonech sice používají zvláštní žargon, ale tím je →magický jazyk latiny taktéž a vyčítat jim nemůžeme ani poněkud avantgardní překlad Bible, neboť si z ní koneckonců stejně vybíráme jen to, co se nám hodí do krámu, tak proč rovnou protivné pasáže nevypustit a nenahradit něčím příjemnějším?

Štefan byl nealkován těmi, co byli v hipsterských kavárnách vídaní.

Ústředním liehovistickým mystériem je oběť zhasitele žízně, Lieha Špirituse, který byl za nás vypálený a do lahve daný. Mnohým možná bude proti srsti označovat kalich -- součást →kostelního harampádí -- za lahev, jinak se ale příběh Lieha Špirituse zcela shoduje se sprasitelskou, vykopatelskou sebevraždou našeho Šéfa Ježicha Krista na →krucifixu. Že liehovisté přijímají jen pod tekutou způsobou, můžeme připočíst lokálním zvykům.

Mírně nekompatibilní jsou naše seznamy →svatých (resp. zjetých), neboť KatoLARP nezná ani sv. Etyla, ani sv. Metanola a neví nic o tom, že by přinesli braillovo písmo. Implantace →podivných či dokonce neexistujících individuí do hagiografie je však v naší hře zavedenou praxí a několik nových objektů pověrčivé úcty tak můžeme snadno tolerovat.

Novoroční zpytování svědomí.

Za zmínku stojí i enormní evangelizační úspěch liehovistů, jejichž →misijní dílo oslovilo jen během posledních dní několik tisíc →duší, což jim může náš skromný projekt jen tiše →závidět. Je jistě lepší, když se místo nebezpečné pasti ateismu, o níž tak moudře →psal Tomáš Halík i →naše redakce v nedávné homilii, potenciální ovečky Pánbíčka seznámí s náboženskou tradicí, byť okořeněnou svérázným slovenským folklórem.

Po intenzivních →modlitbách, rozjímání a prosbách o Šéfovo →požehnání jsme tak dospěli k názoru, že je iniciativa liehovistů chvályhodným a pobožným projektem, který se zajisté těší v →Království nebeském zalíbení →andělských kůrů i →Velké trojky. Jako ponížení, nehodní služebníci Ježichovi proto vyhlašujeme, že nevidíme jediný důvod, proč by liehovista nemohl být zároveň plnohodnotným katolarperem a naopak.

Toto své stanovisko však samozřejmě plně podřizujeme případnému budoucnímu rozhodnutí Posvěcené stolice (tj. římského →pontifuka) či Kongregace pro nauku víry.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama