Ktož jsú boží bojovníci

23. února 2017 v 20:58 | Kryštov Psohlavý |  Svatí
Někteří →svatí při šíření jediné pravé víry KatoLARPu užívali poněkud neortodoxních metod, totiž násilných. Taková →teologická disputace totiž jistě splní svůj účel a řádná →apologetika provedená odborníky (většinou z řad →orgů) jistě zbaví kognitivních funkcí i největšího skeptika či odporného ateistu (dovolím si zpropagovat zde →homilii). Kromě vystudovaných odborníků na balamutění -- jako je třeba brzy svatý, všemoudrý, vševědoucí a všeobsahující Tomáš Halík -- potřebujeme občas zkrátka i tvrdou ruku.

Prvním světcem, o kterém budeme mluvit, je svatý Heahmund známý také mezi larpery jako svatý Hamond. O tomto svatém jsem se dozvěděl až prostřednictvím TV seriálu Vikings, který se odehrává v období, kdy KatoLARP válčil se severskou verzí PohanoLARPu. Poněkud mi tam vadí, jak autoři nadržují straně prachsprostých pohanů, ale z →historie víme, kdo nakonec zvítězil a čí pravda je skutečná a jediná pravá. Proto se nad fascinací autorů pohanským kacířstvím a →herezí nebudu vzrušovat, Pánbíček jim to jistě oplatí v →peklíčku a já si pohled na to, jak trpí, budu pokřesťansku z →nebíčka vychutnávat (ono v krychli nebeského Jeruzaléma se toho nedá konenckonců moc jiného dělat).

Drak, symbol království Westsex.
Vzpomeňme na statečného svatého Jirku!

Ale zpět k Hamondovi. Narodil se kdesi ve Westsexu v devátém století po Ježkovi. Brzy se nechal vysvětit na →kněze (kariéra profesionálního pohádkáře byla svého času velice lukrativní a přitažlivá). Heahmund na hierarchii KatoLARPu stoupal dál, až nakonec dosáhl pro čerstvě →pokřtěného Angličana vrcholu -- stal se →biskupem a byl mu přidělen Shernborne ke správě (sami Angláni se pohanství vzdali teprve nedávno a tehdejší →poupa jim co se důležitějších rolí moc nevěřil, co kdyby přestali hrát a on musel shánět nové orgy).

Dle mýtu uslyšel Hamond boží hlas (nejspíše si z něj jen vystřelil →Metatron) a chopil se meče. Spolu s Alfrédem Velikým, králem anglickým, úspěšně vyhnal pohanolarpery z ostrovů (dočasně, ale nakonec se z nich stanou křesťané, takže bych to nazval vítězstvím). Sám Haehmund zahynul v bitvě u Marton. Je považován za předchůdce templářů a jiných rytířských řádů (jediná warriorská classa v naší hře, jsou to v podstatě →mniši s gearem a skilly nastavenými na boj, často mají enchantnuté zbraně kouzlem →požehnání).

Další na pořadu dne je svatý Karel Veliký. Co se KatoLARPu týče, nedotáhl to příliš daleko, byl pouhým →laikem. Avšak co se světské moci týče, vyšplhal se až k císařské koruně a dodnes je z jeho jména odvozeno české slovo král. S jeho svatostí je to problematické, avšak zasvěcené chrámy, tudíž je třeba jej brát vážně. Žil ještě nějakou tu →neděli před Hamondem).

Karel v kompletním kostýmu.
V pravé ruce drží kouzelnou hůlku na sesílání herní →magie,
v levé pak svatý granát s masivním splash damage.
Oblečení doplňují stylové popelčiny střevíčky.

Karlík provedl misijní válečné tažení, kdy se pokusil christianizovat Sasy (uspěl, takže máme svatého Hamonda). Dále zlikvidoval Avary, povedlo se mu stát se králem Langobardů. Pokusil se vyhnat i islarpery z Pyrenejského poloostrova, ale podělal to. Snaha se cení.

V oné době ještě nebujel odporný sekularismus a státní moc předávali světským panovníkům církevní hodnostáři, takže Kadlíka korunoval císařem sám poupa Lvíček III. (to je aspoň herní přezdívka). Jeden z posledních počinů tohoto světce byl útok na Čechy, kdy vnutil tehdejším pohanům na českém území placení tributu (za odměnu mu pak jmenovec Kája IV. postavil kostel v Práglu).

Nakonec zemřel a byl →pohřben. S jeho svatořečením byl krapet problém. V té době orgové trochu experimentovali s množstvím papežů, takže jeden jej svatořečil a druhý ne. Církev tento problém vyřešila šalamounsky (kdo byl Šalamoun, se dozvíte brzy v →dějinách spásy) a prohlásila že oficiálně svatým není, avšak je možné jej uctívat v kostelech, →modlit se k němu jak ke svatému. Aspoň se vyhnul recyklaci na →relikvie.

Sammaelův obrázek: Karlova ruka.
Tady se kolega Kryštov trochu spletl.
Karlíka si naporcovali, i když není svatý.

Nakonec bych v dnešním článku uvedl týpka, který sice nedosáhl herního cíle svatosti, avšak domnívám se, že si tento titul zaslouží. Jedná se o biskupa Odona, který žil v jedenáctém století. Jeho matka byla konkubínou (soukromou prostitutkou) u knížete Normandie Roberta, on sám byl jeho dítě (Robert se s prostitutkami všeobecně dost přátelil, vzal v tom příklad z našeho šéfa Ježicha, který to dlouho táhl se šlapkou Marií).

Nu, takže náš Odík byl bratr Viléma, který se záhy stal knížetem Normandie. Poté, co byl dosazen, dohodil svému bráchanci príma flek biskupa v obci Bayeux. Vilém pak vyrazil dobýt Anglii na základě dědického práva. Odík se rozhodl bráchu podpořit, avšak jakožto člověk boží nesměl zabíjet Šéfův lid (katolarpery), tak se navlékl do zbroje a popadl jakési dřevo, aby mohl aspoň s ním mlátit do Anglánů. Po vítězné bitvě u Hastingsu, kterou naprosto nepravděpodobně přežil, byl Odo pověřen určitou částí státní správy v Anglii.

Odík s klackem, vyšitý na slavnostním koberci.

Chudáček se novou mocí naprosto opil a rozhodl se bráchance zradit. Vilém mu na to přišel a vyhnal ho z Anglie. Odo se teda vrátil do svého biskupství, kde si vesele vegetil a smiřoval se s faktem, že mu tento podraz brácha neodpustí. V toumto období si nejspíše objednal tapisérii z Bayeux, která popisuje jeho hrdinství v bitvě u Hastings (je na ní vyobrazen, jak stojí vedle koně v brnění a v ruce drží klacek). Léta páně 1096 vyslyšel volání tehdejšího pontifucka ke křížové výpravě. Spolu s tímto prohlášením také poupa zrušil ban na meče, takže se Odík řádně equipnul. Bohům žel pro Odíka skončila výprava jako totální propadák, páč když zimovali na Sicílii (jako medvědi), tak se ráčil odebrat k Pánu. Tento jedinec není svatý, ale jeho ochota sloužit KatoLARPu byla bezmezná, a to si zasluhuje uznání. Myslím, že Odo je ten typ podrazácké krysy, který je hoden následování.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama