Hromnička

2. února 2017 v 14:54 | Sammael |  Magie
Dnes si v KatoLARPu připomínáme mimořádně významný svátek Očišťování Panny Marie, zvaný v moderním herním kalendáři spíše pod jménem Uvedení Šéfa do chrámu či pod lidovým označením Hromnice. Teprve tímto dnem podle →pravidel definitivně končí období, kdy lze v →kostele vystavovat →vánoční harampádí a zároveň dochází k →magickým rituálům →žehnání svíček, tzv. hromniček.

Než si o těchto itemech povíme něco bližšího, připomeneme si význam dnešního svátku v katolické →mytologii. Podle story zaznamenané -- jak jinak -- v →Bibli se musela chudák Mařka po Ježichově narození očišťovat. Tato barbarská tradice pocházela z pověrčivých keců zaznamenaných svého času do Písma svatého, takže si nikdo nedovolil se na ni jenom tak vykašlat. Teda samozřejmě až do časů samotného Ježka (který ale údajně nepřišel zákon zrušit, ale naplnit, ehm) a →svaté Šavle, která na Šéfa obecně docela srala.

Rodina podpaluje chalupu hromničkou, aby připravila blesk o radost.

Když se tedy Mařka konečně očistila podle přísných pravidel konkurenčního ŽidoLARPu, nastal čas vzdát za všechny ty nesmyslné trable vřelé díky Pánbíčkovi. Bohorodička proto sbalila mimi Ježicha a vyrazila do chrámu, aby obětovala svému bývalému nějaké to ptactvo (v civilizovaných zemích platí obvykle alimenty muž, ale tady jsme ve starověku). Protože se tehdá Ježek poprvé mrknul dovnitř nejposvátnějších herních prostor ŽidoLARPu, říká se svátku taky Uvedení Šéfa do chrámu, jak už jsme si řekli dříve.

Vzhledem k tomu, že tam dlela po celá staletí celá →Velká trojka, těžko to tam mohlo Ježicha nějak překvapit a svátek proto postrádá smysl, ale →organizátorům to neříkejte.

Uvnitř potkala matka s dítětem starého Simeona, sešlou osobu, které Pánbožko svého času slíbil, že nezemře, dokavaď neuzří skrze vlastní šedý zákal Vykopatele lidstva. Když uviděl Mařku s potomkem, zaradoval se, že už nebude muset dál snášet artrózu, Alzheimera a občasné vynechávání oběhového systému a jeho →dušička odletí do →Nebeského Jeruzaléma. Holt se na stará kolena do ŽidoLARPu zažral, to se stává i v nejlepších rodinách.

Malého Ježka už stalkuje i anděl.

Krom Simeona čekala v chrámu i prorokyně Anna, jíž řekly o příchodu Ježka její magické schopnosti. Zdarma vyvěštila tato dvojice nebohé Mařce, že to bude mít se synátorem těžké, což člověka vždycky potěší.

V KatoLARPu slavíme celý svátek veselým průvodem se světly, který vede buďto z jedné herní budovy do druhé (aby si naše skvělé kostýmy mohli prohlédnout i nehráči z okolí), nebo jej provádí jen →kněz a jeho poskoci →ministranti v rámci samotného kostela. Průvod předznamenává následné svěcení svíček.

Žena s →růžencem drží hromničku a listuje přitom v knize kouzel.

Řádně fungující hromnička vás ochrání před útoky zlovolných padlých →andělů podobně jako zaklínadlo →exorcismu a dle rozšířené pověry také ochrání váš domov před blesky. V redakci pro tento účel ovšem doporučujeme hromosvod, který na rozdíl od svíčky skutečně funguje, takže našel využití i na samotných kostelech. Hromnička ale poskytuje i bonus k →modlitbě, zvlášť pak, pokud si ji sami vyrobíte a místo parafínu použijete vosk.

Závěrem se sluší podotknout, že bývají Hromnice v KatoLARPu nezřídka připomínány také jako Den zasvěceného života a tedy ideální čas pro všechny zapálené →fandy hry mezi →laiky, aby zvážili kariéru →řeholníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama