Filmy pro katolíky

22. února 2017 v 22:40 | Sammael |  Fanoušci
Když ještě knihy nevycházely po tisících a →organizátoři KatoLARPu je stále stíhali číst, vycházel Index librorum prohibitorum, tedy seznam zakázané literatury. Pomocí něho →poupa, →biskupové a jiní vysocí potentáti zajišťovali, aby četbou propagandy jiných akcí nepřicházeli o cenné hráče. Do herní →mytologie pak tento prvek zabudovali jako součást starosti o spasení →duše a její úspěšné posmrtné kariéry v →nebíčku.

Co pontifuk nechce, abyste si přečetli.

Moderní kultura však v posledních desetiletích a staletích chrlí nejen knihy, ale i rozhlasové hry a v neposlední řadě nově i filmové umění. Jistě však není žádoucí, abychom se do těchto produktů lidské práce příliš zakoukali a zapomněli na konkurenční →pohádky KatoLARPu, zejména pak na koncepty →pekla, →hříchu a →zpovědi. I proto se různé církevní autority dlouho snažily sestavovat seznamy filmů vhodných pro zapálené hráče.

Jedná se převážně o životopisy →svatých munchkinů, všemožná zpracování Ježichovy pozemské pouti (teologicky velmi hodnotná je třeba →Pěst Ježíšova) či adaptace dalších důležitých příběhů postav z →Bible.

Nastav druhou tvář. (ČSFD)

Nejznámější je asi seznam filmů sestavený přímo ve Vatikánu, centru pravověrného křesťanstva. Nachází se na něm pětačtyřicet snímků, mezi nimiž si aspoň jeden oblíbený najde snad každý.

Svou troškou do mlýna ale přispěli i jiní hráči: kolegové z čobolského →fanouškovského webu na webnode doporučují mimo jiné gorefest Mela Gibsona →Umučení Krista, o kterém jsme tu svého času také psali, filmy o některých →apoštolech (→Peťan a →Šavle) a "dokument" o reálné existenci pekla. Podobný seznam ale najdeme i na české Katopedii, což je taková větší a nudnější verze KatoLARPu, podávající informace poněkud suchopárným způsobem.

Na webu Duší a hvězd pak najdeme hlubokomyslné zamyšlení se nad současnou kinematografií, které však doporučuji jen obzvlášť zapáleným larperům -- ti ostatní z něj pravděpodobně chytí záchvat smíchu.

Pravověrní hráči se ale najdou i na →bezbožné databázi ČSFD. Mimořádně vám doporučuji třeba sofistikovaný a navýsost ortodoxní pohled uživatele Britrika, Tento mravokárce tepe pornografii, rouhačství a další Pánbíčkovi odporné neduhy železnou pěstí pravověří a podělí se s vámi o mnoho hlubokomyslných úvah -- třeba že ženy nepatří do policie a film o královně Zlobě je novopohanským degenerátem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama