Schizma

11. ledna 2017 v 16:19 | Sammael |  Pravidla
Občas se stane, že se někdo rozhodne založit novou křesťanskou hru na hrdiny a přetáhnout do ní fanoušky KatoLARPu. Pokud přitom nějak výrazněji změní →pravidla nebo →teologii, obvykle jej vzápětí →pontifuk nebo jiný vysoce postavený potentát prohlásí za →heretika, vykopne (→exkomunikuje) jej a církev má klid. Občas jsou ale rozdíli v mytologii vcelku marginální a rozdělení je zapříčiněno zejména →hříchem pýchy.

Postaví-li se nějaký →biskup či jiná významná osoba proti vůli →Petrova náměstka (nóbl jméno pro papeže), může být prohlášen za schizmatika. Zatímco tedy slovo hereze označuje popírače jediné správné interpretace →Bible a spasitelného katolického učení vůbec, schizmatik s pravověrným katolickým hráčem sdílí stejná pravidla, odmítá se ale podřídit autoritě poupy a jeho →organizátorské sebranky.

Velké schizma z roku 1054 zaznačené přes dnešní hranice.
Oranžová jsme my, pravověrné a poslušné Kristovy ovce.
Modrá značí pravoslavné schizmatiky.
Zelená potom kandidáty na →misie.

Jak už vám nejspíš došlo, nejslavnějšími schizmatiky v →dějinách spásy jsou pravoslavní larpeři. Sdílejí s námi věrnými učení Ježichovo takřka v celé jeho úplnosti, frňák ohrnují akorát třeba nad →očistcem, nelíbí se jim, že by i z Ježka měl vycházet Puch svatý (v jejich učení trpí plynatostí pouze Fotr) a místo běžných →kostelních ilustrací používají ikony, kterým přisuzují →magické schopnosti.

Rozdílů je samozřejmě mnohem víc, týkají se názvosloví (→biřmování = myropomazání atp.), →soundtracku (v pravoslaví se nedrnká na kytaru a neburácejí varhany) a také třeba způsobu, jakým se při →mši svaté podává občerstvení v →bufetu. Tyhle východní výmysly by se jim ještě daly tolerovat, kdyby však milí pravoslavní uznávali autoritu poupy nad všemi křesťany, včetně patriarchů. To ale ta tvrdohlavá banda už skoro tisíc let nechce udělat, čímž brání sjednocení všech hráčů pod jedním vatikánským diktátorem.

Ne všechny svaté s našimi bratry v Kristu sdílíme. (Wikimedia Commons)

Cestujete-li po pravoslavných krajích a přepadne-li vás zničehonic →neděle (v neděli se musí na mši), můžete si svou povinnost odbýt i ve schizmatickém kostele a máte dokonce povoleno zúčastnit se závěrečného občerstvení. Za redakci vám však nic takového nedoporučujeme, neb v kostelích pravoslavných se celou bohoslužbu stojí. Navštívit můžete za jistých okolností i tamní →zpověď. Východní potentáti totiž mají takzvanou →apoštolskou posloupnost -- jejich svěcení jsou platná a mají tak přístup k veškerým zaklínadlům.

Na rozdíl od našeho LARPu neuznávají pravoslavní všechny →koncily, ale jen ty, které mají obě hry společné.

O východním schizmatu si ještě zajisté v budoucnu povíme, nyní už jen v krátkosti zmiňme některé další popírače papežské autority.

Anglikánskou církev si založil tamní král, když se potřeboval rozvést (poněkolikáté) a poupa odmítl provést příslušnou magii. V současné době se anglikáni potácejí od schizmatu rovnou k herezi, protože světí ženy na →kněze a vůbec se protestantizují. Přestávají se například navážet do homosexuality a transsexuality, což samozřejmě pontifuk a jeho římská skvadra nemohou ani cítit.

Jindru poupa už dlouho sral, tak se na něj vybodl.

Za schizmatiky bývají občas považování lefébvristé, oficiálním jménem Kněžské bratrstvo svatého Pia X. Jde samozřejmě o sprostou lež, neboť tito tradiční katolíci pouze usilují o návrat ke zlatým středověkým praktikám KatoLARPu a měli by být tudíž považování spíše za obrodné hnutí.

Za schizma je považováno i vystoupení Martina Luthera a vznik protestantismu, za nás si ale tento akt zaslouží označení hereze.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama