O zkaženosti ateismu

27. ledna 2017 v 21:15 | Sammael a Kryštov Psohlavý |  Homiletika
V tomto novém projektu budeme pro fanoušky zpracovávat nejčastnější témata promluv v KatoLARPu. Úvodním tématem je zkaženost ateismu a při jeho zpracovávání jsme kompilovali několik skutečných kázání, mimo jiné slavnou homilii profesora Petra Piťhy.

Drazí bratři a sestry,

předtím, než náš Šéf Ježek Kristus vystoupil na →nebesa, rozkázal svým →apoštolům, aby →vyrazili do celého světa hlásat radostnou zvěst →evangelia. Nejedná se v žádném případě o lehký úkol (S: donutit racionálně uvažujícího člověka věřit církevním →pohádkám je docela kumšt), milostivý Pánbíček však ve své bezpodmínečné lásce obdařil své učedníky →požehnáním Pucha svatého (K: zásadní disfunkcí kognitivních schopností), díky němuž třeba →svatý Petr obrátil během jediné homilie několik tisíc pochybovačů. (K: jak praví písmo svaté, jinde se o tom nedočtete.)

Kázeň. Ilustrační obrázek.

Sammael: Smyslem úvodního odstavce je ukotvit celou promluvu v Písmu a herní →teologické tradici, aby i obzvlášť natvrdlí →laikové pochopili, že si musí její obsah vzít k srdci. Kryštov: Navíc je nutné dát věřícím čas probudit se. Po únavné →bohoslužbě slova -- monotóním čtení z Písma přichází rozvášněné mávání rukama, křik a změny barvy v tváři lektora.

Já takové charisma od našeho Šéfa nemám (S: jmenujete-li se →Tomáš Halík, tuto část vypusťte), domnívám se však, že bych se měl i přesto starat o spasení ubohých →duší, které dosud Pánbíčka nepoznaly. (K: řeč je samozřejmě o ateistech, těch Pánbožku nejodpornějších stvořeních, zároveň ale i o hráčích jiných LARPů). I vy se ale jistě každodenně setkáváte s mnoha lidmi, čekajícími na radostnou zprávu o božím milosrdenství a spravedlnosti jako vyprahlá poušť na déšť za časů proroka Eliáše. (K: zkrátka těmi, které fantasy zas tak moc nebere.)

Uvědomme si, jak děsivým životním postojem je ateismus. Nenabízí žádný smysl, žádný hlubší záměr za životem. Až zemřeme, nezůstane po nás vůbec nic (S: a to je mnohem, mnohem horší osud, než nekonečné utrpení v →peklíčku pro strašnou spoustu lidí, že ano?). Bezbožectví vám nenabídne imaginárního kamaráda, kterému se můžete vykecat ze všech svých malicherných problémů.

Krom toho jsou ateisté pokrytci, bo je ateismus taky víra (K: nevěříte v leprikóny a jednorožce? Taky víra). Nemůžeme totiž dokázat, že Pánbíček existuje, ale ani to, že není. V obou případech se tedy jedná o víru (S: A hlavně nad tím nezkoušejte přemýšlet). Nehledě na to, že je víra nutnou součástí našich životů: věřit v →magickou léčivou moc lurdské vody či →vysušeného šourku svatého Apolináře je úplně stejné, jako odevzdat se do rukou kvalifikovanému odborníkovi.

Vždyť kdo vám zaručí, že to není jenom řezník v přestrojení? (K: Nikdo -- a je úplně jedno, že má dotyčný vysokoškolský titul a 20 let praxe.)


Kázeň z kazatelny.

Sammael: Rozjíždí se klíčová, demagogická fáze. Vyplatí se dštít oheň a síru, na konzistenci argumentace se vůbec neohlížejte. Kryštov: Vyhrožování peklem, zatracením či ztrátou potence je nejlepší argument proti pochybovačům.

Tento postoj je ale i společensky nebezpečný. Z ateismu vyrostly vražedné totalitní režimy komunismu a nacismu, s nímž KatoLARP samozřejmě nikdy nekolaboroval, nikdy krysí stezkou nepašoval vrahy a válečné zločince a už vůbec nemohl být v ničem kořenem nenávisti vůči židovskému národu. S naší hrou neměli ti magoři vůbec nic společného, protože neměli své proroky, ani své svaté knihy (K: Mein kampf či Kapitál se nepočítají), ani nedotknutelnou →mytologii. Byli to prostě krvežízniví ateisté, vyhlazující →duchovenstvo i →řeholníky.

Podobná mentalita ale škodí i dnes, drazí bratři a sestry. Celá Evropa se třese strachy před hráči IsLARPu, ale co mají ti chudáci dělat? Jak s námi mohou vést dialog, když jsme odvrhli svého Pánbíčka a s ním i základy veškeré civilizace. (S: jako upalování →heretiků, naduté papežské buly a další prohlášení nebo →organizátorské vyžírky.) (K: nebo čarodějné grilovačky a argumentaci mučením.)

Velebníček promlouvá ke shromážděným ovcím.

Všichni přece z praxe víme, že nakonec zvítězí ten, kdo má delší penis lépe vykonstruovanou modlu. A →pravidla KatoLARPu jsou mnohem, mnohem promyšlenější, než nějaké blafy jakéhosi pouštního vousáče. Můžete namítnout, že byl Ježek taky vousáč a na poušti taky nějaký čas strávil, ale víte, jak to myslím. Křesťanství je daleko, daleko mírumilovnější (K: uvedené se nevztahuje na: homosexuály, fandy jiných her, →schizmatiky, heretiky a ateisty), než IsLARP a to vůbec ne proto, že mu proces sekularizace společnosti nasadil po mnoha staletích běsnění konečně s námahou náhubek.

Nebojme se proto šířit radostnou zprávu svým známým a přátelům (K: ta radost, že byl Ježek přitlučen na dřevo se ani nedá popsat). Zejména pak využijme situace, kdy je jejich racionální uvažování oslabeno a skrze citové vydírání vybájeným životem po smrti jim pomozme překlenout bolest ze ztráty blízkých či jinou náročnou etapu (K: a sami si na tom slušně namastíme kapsu). Jen tak si užijeme mít lepší srandu během →mše svaté a dalších kouzelných obřadů a já tady nebudu muset mluvit ke skoro prázdnému kostelu, amen. (K: každá správná promluva k musí být zakončena tímhle slovem, obdobou indiánského Howgh, domluvil jsem!)

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama