Kreacionismus

6. ledna 2017 v 12:00 | Kryštov Psohlavý |  Pravidla
V dnešním článku si přiblížíme zásadní problém, se kterým se současný KatoLARP musí potýkat. Jedná se o poruchu schopnosti vnímat realitu a odlišovat ji od smyšleného světa brakové fantasy. Tento problém má v různých komunitách různé názvy, v komunitě KatoLARPu je jednou z jeho nejodolnějších forem kreacionismus. Toto terminální stádium kognice nastává u lidí, kteří natolik propadnou hře, že ztratí schopnost reflektovat okolní svět.

Herní parodie na vzdělávací instituci, vystavěná protestantskými heretiky.

Kreacionismus, známý také jako selektivní retardace, je duševní porucha, která postihuje takřka výhradně jen největší munchkiny v rámci naší hry. Nevyhýbá se ale ani hráčům LARPů jiných, příkladem může být třeba Pavel Kábrt. Jak už bylo řečeno, k jeho rozvoji dochází tehdy tehdy, když není člověk schopen rozlišit realitu od smyšleného herního světa. Prostě tak často chodil do →kostela, tak často se trápil →soundtrackem, a tak dlouho studoval (čti: listoval si) v →Bibli, až mu z toho hráblo.

Každo→nedělní mučení zimou a →hladem při →mši ještě napomáhá postupné ztrátě kritického uvažování a následné slepé víře bez sebemenšího důkazu. Zatímco běžný katolarper bere Písmo svaté jen jako takové metaforické povídánky a vybírá si z nich, co se mu zrovna líbí, kreacionista zpravidla stojí za každým slovem své oblíbené knížky. Svět tedy skutečně →stvořil Pánbožko za 7 dní, a to v současné podobě bez nutnosti evoluce. Všechno bylo stvořeno k dokonalosti, nic nepřebývá a nic nechybí (takové slepé střevo má jistě také svůj, Pánbožkem vymezený úkol, který však moderní biologové nemohou rozklíčovat, protože vždy když začne slepé střevo pracovat, tak jej bezostyšně odstraní).

Naučný diagram, objasňující status kreacionismu.

Kreacionismem trpěla i řada →svatých, u kterých je to z důvodu zachování konzistentnosti lore, připisované osvícení Puchem svatým. Nač zkoumat svět, když nám →Velká trojka v bibli jasně vypsala jak se to všechno má, a veškeré vědecké poznání je jen mimořádně odpudivá →hereze?

Kreacionisté se dělí do dvou skupin dle vážnosti své psychické choroby, na mladozemskou a starozemskou odrůdu.

Kreacionisté mladozemští jsou zastánci NAPROSTO doslovného výkladu Písma. Bývají velice ofenzivní a nenávistní vůči "konkurenčním" vědeckým teoriím, zároveň bezostyšně věří například v sílu →modlitby (proto zde opakovaně uvádíme, že veškeré popsané efekty jsou čistě herní). Občas si dokonce do obsáhlého listu bludů přidají i víru v to, že je země plochá. Fosílie a podobné hovadiny jsou na světě buď pozůstatek toho, jak se Pánbožko jednou nakrkl a →potopil celý svět, nebo je zde rozhodil Satan a jeho padlí →andělé, aby nás zmátli a dostali snáze do →pekla. Všichni tvorové, ať už veverka nebo Tyranosaurus rex byli na počátku býložravci, protože smrt neexistovala, dokud →Adam a Eva nespáchali první →hřích, když štípli fotrovi jabko ze stromu.

"Alternativa" k evoluci je možná hezky ilustrovaná, ale jinak úplně pitomá.

Neschopnost mnoha tvorů metabolizovat roslinnou stravu kreténisty kreacionisty vůbec nesere.

Starozemští kreacionisté občas neochotně připouští, že Bible nemusí vždy obsahovat stoprocentní fakta, jejich porucha je však nadále velice závažná. Spadá sem celá řada názorových směrů, které nelze popsat v jednom článku. Tito lidé v zásadě souhlasí (ale ne vždy) s vědecky stanoveným stářím země, ale již popírají moderní evoluční teorii (i když možná ne v její úplnosti) jakožto Darwinův nesmysl. Některé směry, mezi nimi i tzv. progresivní kreacionismus, si s evolučním faktem poradili tak, že Pánbožko prostě vyráběl živočichy pozvolna a že to je ta evoluce, kterou vědci dokázali (herní puristé by to nazvali prachsprostou herezí a člověka, který by něco takového vyslovil, by pozvali na čarodějnou grilovačku).

Dále je zde neinteligentní tzv. inteligentní design. Tito nebozí jedinci se pokoušejí proargumentovat se do vědy a škol. Dle jejich choré mysli nesou všechny věci náznak, že byli stvořeny inteligentní (WTF, Bůh Fotr a inteligence?) bytostí (v našem případě se jedná o Pánbožka ve všech →třech osobách), vše má být stvořeno účelně. Pak je tady určitá klika, která tvrdí že Pánbožko stvořil vesmír, ve kterém funguje evoluce, a pak jen přidal lidem neexistující duši, které je skutečným obrazem božím. Duše však není distribuována mezi zvířátka, houby a rostliny, takže lidi jsou stále postaveni nad ně. V KatoLARPu nečekejte dojemné setkání se všemi zemřelými mazlíčky v →nebíčku, základem hry je neodůvodněná pýcha a slepá víra v lidskou výjimečnost.

I řekl Šéf: Budiž ignorant! A byl kreacionista.

V závěru bychom tedy chtěli apelovat na všechny nadšené hráče a lidi, kteří se o herní svět jen zajímají. Hra je hra a realita je realita, nezaměňujte tyto dvě věci. Občas si od herního světa odpočiňte, nelistujte si pořád v Bibli a už vůbec se ji nepokoušejte číst. Občas je třeba si od herního světa také odpočinout, třeba u nějaké dobré knihy, z jiného fiktivního světa.

Sammaelův zdvižený prst: Kolega Kryštov sice bezpochyby sepsal trefnou a čtivou charakteristiku kreacionismu, opomenul však zmínit postoj KatoLARPu k evoluční teorii. →Poupovi a dalším →organizátorům se totiž zprve nelíbilo, že jim věda leze do zelí, když už ale nemohli dál popírat platnost stovek a tisíců důkazů přírodního výběru okolo nás, rozhodli se váhavě přiznat, že příroda asi Pánbíčkovým pšouknutím uplácáním z hlíny / z ničeho nevznikla. V současnosti je proto církvi úplně jedno, co si o evoluci a kreaci myslíte, ústy svých oficiálních představitelů pak již dokonce vědeckému pohledu vyjádřila podporu. A to i přesto, že třeba minulý pontifuk Benda evoluci očividně naprosto nepochopil.

Vzhledem k tomu, že jsou →pohříchu příznaky selektivní kreacionistické retardace občas diagnostikovány i v diskuzích pod našimi články, někdy v budoucnu sepíšeme i vzorovou tmářskou homilii kazatele kreténismu a podrobně si rozebereme, co je v ní špatně (totiž kompletní text).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama