Koncil

3. ledna 2017 v 13:48 | Sammael |  Pravidla
Stává se, že se →organizátoři nemohou shodnout na správném výkladu →pravidel, chtějí prodiskutovat a případně odsoudit rodící se →herezi nebo jinak významně zasáhnout do dění v KatoLARPu. Někdy si dokonce ani →poupa nedovolí tyto vleklé spory ve svém stádci rozseknout a svolává proto koncil, tedy církevní sněm. Na ten se sjedou →biskupové z celého světa a je proto hračkou zjistit, který úhel pohledu má širší podporu, aby pontifuk nešel čelem proti zdi.

Účastníci Druhého vatikánského koncilu se slézají v doupěti.

V současné době skutečně koncil slouží spíš jako nepravidelně svolávaný poradní orgán papeže, nebylo však tomu tak vždy. Během středověku se objevili mnozí chytrolíni, kteří chtěli zavést do KatoLARPu trapnou demokracii a papeže aspoň v některých záležitostech podřídit usnesení ctihodných koncilních otců. Tuto myšlenku podporovala a podporuje i řada významných →teologů.

Naštěstí se v praxi nikdy moc dlouho neudržela. Církev totiž drží pohromadě jen sociální konformita a strach, takže kdyby padla propracovaná hierarchická struktura, kde každý hlídá každého a larpeři by mohli hlasovat podle svého nejlepšího svědomí, nepomohlo by už ani strašení věčnými tresty za →hříchy v →peklíčku. Pokud by padla některá tabu, okolo nichž hráči dnes jen opatrně procházejí po špičkách, zjevila by se věrouka v celé své →absurditě a →pověrčivosti.

Poupa předsedá sněmu, tvořenému biskupy posazenými na lavicích okolo.

Koncily se počaly objevovat už koncem starověku a před →exkomunikací pravoslavných schizmatiků se jich účastnili i zástupci křesťanského Východu. Vzhledem k tomu, že na nich zasedaly houfy nadržených celibátníků, přitahovaly odjakživa pozornost sexuálních pracovnic, které uspokojovaly přízemnější potřeby zasedajících, zatímco si tito během samotných diskuzí museli vystačit s pouhou intelektuální masturbací.

K nejvýznamnějším koncilům historie KatoLARPu se pravděpodobně ještě vrátíme v rubrice o →dějinách spásy, nyní si však alespoň krátce shrneme některé z nejvýznamnějších.

Na Prvním nicejském koncilu odsoudili přítomní některé obzvlášť škaredé hereze, jmenovitě třeba ariánskou (ariánům se už zajídaly ty nesmysly o →trojjedinosti Boha a tvrdili, že jsou Ježich a Puch svatý podřízeni Fotrovi). Nadefinoval také jedno z nejpopulárnějších →vyznání víry.

Schizmatický obrázek (ikona) Prvního nicejského koncilu. Jak to snadno poznat?
OrtodoxLARP považuje vprostřed sedícího císaře Konstantina za svatého.

Druhý nicejský koncil řešil, jestli se má anebo nemá ničit umění.

První lateránský koncil se musel vyrovnat s tím, že se císaři omrzelo, jak mu pontifuk do všeho kecá a rozhodl se, že bude biskupy jmenovat, jak se mu bude líbit.

Třetí lateránský koncil ustanovil, že poupu mohou volit jen kardinálové, že byste měli mít aspoň pětadvacet, než z vás bude →kněz a opět odsoudil špinavé kacíře. Stanovil také, že by mělo mít slovo křesťana vždy větší váhu, než slovo Žida, čímž rozhodně, ale rozhodně nenavazoval na staletou tradici antisemitismu v KatoLARPu.

Na Pisánském koncilu se řešilo, co dělat s tím, že jsou papežové dva. Oba byli navíc srágory, takže museli sněm svolat kardinálové z jejich táborů. Problém vyřešili volbou Alexandra V. a od té doby byli papežové tři.

To se nelíbilo císaři Zikmundovi a svolal proto koncil Kostnický, na němž pouštěl na nebohé potentáty hrůzu tak dlouho, až zrušili všechny tři pontifuky a zvolili nového. Sněmu se zúčastnil i český kazatel Jan Hus, který se pokusil pomocí herní →magie, zejména pak →modlitby o první cestu do vesmíru. Zážeh motoru ale nevyšel podle jeho představ a nebohý Hus, obelstěný zlomyslnými biskupy, letěl rovnou do krychle →Nebeského Jeruzaléma. Otcové, kteří ho nalákali do pasti, z toho měli velkou bžundu, dokud jim husita Jan Žižka nenaklepal rypák.

Hus v diskuzi podléhá pádným argumentům zapálené hraničky.

Na koncilu v Basileji už se proto nechovali tak sebejistě. S Husovými →fanoušky se raději vyrovnali po dobrém, a když jim většina kolegů odjela na dovolenou do Itálie, zvolili si z dlouhé chvíle zase jednou vzdoropapeže.

Mimo jiné i úspěchy husitů však rozdmýchaly v KatoLARPu vlnu sebejisté nespokojenosti se směřováním hry, která vyústila až v založení LutheLARPu. Koncil v Tridentu proto všechny bludy protestantů náležitě odsoudil a v apologetickém vytržení nadefinoval pěknou řádku zásadních pravd víry. Mimo jiné i to, že se suchar během →bohoslužby oběti skutečně mění v organickou tkáň Ježichovu. Řešil také třeba →očistec nebo →svaté a připravil produkci nového →kostelního harampádí.

První vatikánský koncil čelil nové době, ve které se o volnočasové hraní RPG zajímalo stále méně lidí. Poznatky moderní vědy například ubíraly na lesku →mytologickému pozadí KatoLARPu zaznamenanému v →Bibli. Přišel proto s tím, že je papež neomylný, naturalismus a vůbec racionalita je blbě. Když měl pontifuk přečíst konečné vyhlášení těchto velmi osvícených teologických idejí, na Vatikán příznačně padla tma (zrovna zuřila bouře) a za zlatou érou naší milované hry tiše spadla opona.

Koncil v Tridentu, na kterém KatoLARP odsoudil bludy, které nyní sám šíří
a zavrhl učení, jemuž nyní popřává prostor.

Zatím posledním velkým sněmem se stal v polovině minulého století Druhý vatikánský koncil. Vedli jej postupně dva papežové a došlo ke změně slavení →mše svaté tak, že nyní připomíná spíše divadlo doprovázené →hrou na kytaru u táboráku, nepoužívá se také už latina, jazyk katolických zaklínadel, ale národní řeči. Koncil se zoufale snažil zavděčit se nové době, takže dokonce přiznal lidem právo na svobodu výběru LARPu (svoboda vyznání). Hodnotu přiznal i heretickým a schizmatickým věroukám, jakož i IsLARPu, ŽidoLARPu a dalším akcím. Do naší drahé hry se tak vplížil modernismus, což se projevilo i projevuje úpadkem počtu larperů. Budoucnost je už na vás, máte-li na to čas, náladu a schopnost polačit kritické uvažování.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Blade Blade | 3. ledna 2017 v 21:17 | Reagovat

Koncil, to je mazec :-) parádní články, doufám, že budeš psát dál :-) ty tvé znalosti o křesťanství  a o katolarpu jsou fakt mega vleký, jsi borec, zasluhuješ si více Katolarperských fanoušků! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama