Halíkovská klasifikace nehráčů

25. ledna 2017 v 21:50 | Sammael |  Pravidla
Málokdy se na tomto webu věnujeme tématům, která nejsou přímo spjata s →pravidly KatoLARPu -- a když už ano, pak tak činíme obvykle v rubrice →fanoušci. Tentokrát však učiníme výjimku, neboť herní kategorie něcistů již mezi larpery zlidověla a našla si právoplatné místo v církevní hantýrce. Autorem pojmenování je navíc výsostně respektovaný →teolog, sofista, kecka, →velebný pán a prohnilý modernista, prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D., dr. h. c. ověnčený prestižní nobelovkou pro vypravěče pohádek, Templetonovou cenou.

Číslo na medaili symbolicky vyjadřuje počet podstatných hodnot,
které bychom nikdy nezískali bez zkoumání duchovní oblasti.
Už delší dobu se domníváme, že označuje náš pánbožkulibý projekt,
nechceme se nicméně dopouštět halíkovského →hříchu pýchy.
Však ono se jednou v →nebíčku uvidí.

Jako většina osob, jejichž živobytí je postaveno na okecáváni vší té →špatné matematiky, →pokrytectví a →pověrčivosti, na níž pevně stojí základy KatoLARPu, i prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D., dr. h. c. zvrací čas od času sáhodlouhé traktáty, v nichž pofňukává nad odporem veřejnosti k herním strukturám a obouvá se do tradičních katolíků, kteří dělají církvi mizerné PR. Sám si přitom z →Bible vybírá jen to, co se mu hodí do krámu.

Přesto má nepřekvapivě dost drzosti, aby kritizoval údajně pokrytecké postoje mnohých nehráčů ke KatoLARPu. Vzhledem ke svému obdivuhodnému rozhledu a otcovskému vhledu do myslí i srdcí lidí dokázal páter dokonce roztřídit většinovou populaci naší země do několika praktických škatulek, které si dnes představíme.

Něco. Ilustrační foto.

Nejrozšířenější je mezi Čechy podle prof. PhDr. Tomáše Halíka Th.D., dr. h. c. takzvaný něcismus, čili víra v to, že nad námi něco je. Něcisté zpravidla ignorují →mše svaté a vůbec →herní magii obecně, dokonce se mnohdy ani nepovažují za součást církve, čímž tato přichází o svou →laickou základnu a nezanedbatelné množství finančních prostředků. Není tedy divu, že monsignore tento diletantismus příkře zavrhuje.

Něco jiného. Obrázek ničeho jsme bohužel nikde nenašli.

Další škatuli má tento hlubokomyslný mudrc schovánu pro takzvané praktické ateisty (ateista = člověk, který nehraje žádný LARP s dostatečně →dlouhou tradicí). Tito lidé údajně vědí, že existuje Pánbožko, ale tento fakt ignorují. Takovíto lidé jsou taktéž pro katolickou církev ekonomickou přítěží, nehledě na to, že nepatřičně narušují její aureolu →svatosti, takže pro ně prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D., dr. h. c. také nemá pěkného slova.

Více pochopení má pak pro takzvanou plachou zbožnost, čili ezoterické kecy Havla, Čapka, Masaryka nebo třeba Palackého o skutečnostech přesahujících lidské poznání. Monsignore se nijak nenamáhá s vytyčením hranice mezi něcisty a plachými pobožnůstkáři, ví ale, že by mu neprošlo, kdyby vyjádřil pohrdání velikány českého národa a tak pro ně prosíravě vyhradil extra škatuli.

Frenk Palacký. Kdo si bude za 200 let pamatovat Halíka?

Aby toho nebylo málo, udělá si veledůstojný prelát závěrem svého článku ještě exkurs do ateistických končin. Nadefinuje takzvaný idolatrický ateismus, tedy nahrazení Pánbíčka vlastním žaludkem, politickým přesvědčením nebo například pohlavním ústrojím. Ten se moudré →duši prof. PhDr. Tomáše Halíka Th.D., dr. h. c. pranic nezamlouvá, neboť existenci trávícího traktu či penisu lze prokázat, ale tu Pánbožkovu nikoli, což je z nějakého důvodu lepší.

Posledním archetypem je pak zarmoucený ateista, tedy nehráč, kterému přijde, že pravidla KatoLARPu neošetřují dost dobře problém zla a celá hra pak vypadá nerealisticky trapně, jako by skutečně vylezla z mozku toho magora, co vymyslel →peklíčko nebo →očistec. Přes veškerou svou učenost monsignore nenachází na otázku existence zla ve světě uspokojivou odpověď, ale stejně si myslí, že to všechno nakonec dobře dopadne.

Co jiného taky čekat od oceněného pohádkáře?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama