Umučení Krista

3. prosince 2016 v 21:17 | Sammael |  Fanoušci
Jeden z nejznámějších, nejdražších a nejpopulárnějších fanouškovských filmů historie zrežíroval pro KatoLARP sám Mel Gibson, aktivní hráč a fanoušek herního lore. Umučení Krista sleduje poslední půlden Ježkova života, tedy pokud nepočítáme následné vzkříšení a zjevování se na toustech či →sporácích, v němž Vykupitel směle pokračuje i o dvě milénia později. Nehledě na fakt, že navštívil peklo v době, kdy měl být oficiálně mrtvý, munchkin jeden!

Přebal filmu. (z Wikiny)

Tyto motivy ale nechme stranou, neb se jimi nezaobírá samotný film. Jeho děj je daleko jednodušší. Začíná v Getsemanské zahradě, kde Ježich trpělivě očekává své zatčení. Záhy se skutečně objeví pochopové, a po posledním hubanovi s Jedášem Ježka odvlečou v řetězech. Titulní hrdina následně trajdá po Jeruzalémě, přičemž občas souběžně sledujeme i osudy jeho učedníků.

Ups, spoiler.

Převážnou část stopáže pak vyplňuje sadomaso emocionální porno, které se snaží diváka co nejvíc citově vydírat. Didakticky tak shrnuje jednu ze základních tezí →pravidel, podle níž se →Pánbožko skrze Ježicha (a samozřejmě i s přispěním Pucha svatého) zasebevraždil, aby tak smyl lidský →hřích a umožnil nám cestu do →nebíčka. Kdo si tedy při filmu nebude honit ptáka a přitom unyle vzdychat nad Pánbíčkovou všestrannou dokonalostí, musí se připravit na horoucí →plameny pekelné či přinejmenším na zostřený →očistec.

Scény bičování, přibíjení, píchání, pálení či mlácení jen občas prostřihne krátký Ježkův flashback. Asi nejvýznamnějším z nich je scéna Poslední večeře, během které Ježich trhá místní druh chleba a podává učedníkům alkoholické nápoje. Tímto zakládá tradici každomešního katolického →bufetu, potažmo herního konceptu →eucharistie. Další krátké štěky shrnují horskou kázeň, která inspirovala →ukecanou část mše a další události Ježkova pozemského života.

→Křížová cesta našeho hrdiny nakonec končí na pahrbku nedaleko města, kde je Ježich přišroubován na →krucifix a vyzdvižen. Po nějaké době umírá, je pohřben a těsně před titulky opět vstává, aby strávil zbytek svých dní na Zemi se svými učedníky pojídáním ryb a hrou na schovávanou.

Během filmu Ježek několikrát využije katolickou →magii. Jejím uzdravujícím aspektem například vyhojí useknuté ucho. Skutečně spektakulární rozsah →božské moci ale předvede až v závěru, kdy vyvolá mocné zaklínadlo zemětřesení a svým trikem zmrtvýchvstání dá chudákovi Satanovi (hranému ženou) šach mat.

Snímek se volně inspiroval také starší fanfikcí blahoslavené (= skoro →svaté) Kateřiny Emmerichové, která údajně zažívala vize Ježkova utrpení. Jakých substancí je k navození těchto stavů potřeba, se redakci KatoLARPu naneštěstí nepodařilo dohledat, tipovali bychom však houbičky, nebo možná koks.

Autorka fanfikce si zamilovaně prohlíží herní item.

Na film reagovali diváci po celém světě. Z našich významných →teologů připomeňme alespoň Jeho Svatost monsignora doktora a →heretika Tomáše Halíka, kterému se snímek příliš nelíbil. Obával se totiž, že by za něj mohl Mel Gibson schytat Templetonovu cenu (= nobelovka pro cvoky) a získat i tučnou finanční prémii.

V prostředí KatoLARPu bývá snímek běžně pouštěn i dětem, neboť ty už jsou zvyklé na kečup z Terminátora, Texaského masakru či o něco povedenější →Pěsti Ježíšovy. S touto praxí samozřejmě souhlasíme, neboť kritické myšlení je skrze emocionální vydírání třeba potlačovat v každém věku. Kdo by jinak potom věřil na čarovnou moc →relikvií, vymýtání padlých →andělů skrze →exorcismus či ve speciální efekty →kouzelného harampádí?

→Modleme se: Pánbožko, náš Fotře! Tys pobláznil už beztak extravagantního australského antisemitu, aby po stěžejním díle skotské nacionalistické propagandy natočil konečně kvalitní fantasy spektákl. Dej, abychom si dokázali užít všechny červené i jakékoli jiné tekutiny, které během sledování potečou po plátně či kdekoli jinde. Neboť tvá je kostka Nebeského Jeruzaléma i moc i sláva navěky. Amen.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama