Mikuláš

6. prosince 2016 v 13:58 | Sammael |  Svatí
Již jsme si zmínili, že má postava →Satana Klause svůj předobraz v KatoLARPu, konrétně v příběhu o →svatém Mikuláši. Tenhle týpek měl žít na území dnešního Turecka a své herní statistiky si tvrdě vydobyl svým životem, věnovaným Ježkovi a jeho učení. Už zamlada to dotáhl na prestižní pozici →biskupa a mohl se tedy celoživotně věnovat LARPu na plný úvazek. Shrňme si nyní jeho osudy a význam pro hru.

Mikuláš pronikl i do heraldiky, zde na erbu slovenské obce Liptovský... no hádejte co.

Ve svém úřadu se Mikuláš údajně zabýval především bojem proti konkurenční herní odnoži, ariánům. Tito →heretici neuznávali mnohá základní →pravidla KatoLARPu a představovali proto pro nebohé duše hrozbu, že po smrti skončí v →peklíčku za následování nepravé víry. Z podobného důvodu také brojil proti pohanům a dosáhl prý dokonce zbourání některých jejich chrámů -- tak tvrdý kdysi konkurenční boj mezi fandomy uměl být.

Zemřel pravděpodobně docela všední, nemučednickou smrtí. To by mohlo narušit jeho kredit coby vlivného munchkina, proto je Mikulášovi přičítáno až zcela absurdní množství →magických triků, které měl za života provést. Často se připomíná trojice dětí, které se biskupovi podařilo vzkřísit z nasoleného stavu. Jednalo se tedy pravděpodobně o kouzlo odstraňující následky destruktivního působení konzervační metody na organismus.

Kouzelný amulet s vyobrazeným Mikulášem, oděným do autentického kostýmu.

Asi nejznámějším Mikulášovým kouskem je však jeho intervence v případě tří dcer zchudlého obyvatele Myry (jak vidno, LARP má velkou slabost pro trojky -- dokonce i tehdy, kdy to →nedává nejmenší smysl). Mladé ženy totiž neměly na věno a tížívá finanční situace rodiny nasvědčovala tomu, že se brzy budou muset začít živit nejstarším řemeslem na světě. Biskup však tajně hodil otevřeným oknem do jejich domu nějaké zlato a dívky nepřízni osudu vyvázly.

Příliš diskrétní tedy asi nebyl, když se nám celý příběh dochoval… i přesto je Mikuláš zobrazován jako dobrák a filantrop, kteréžto vlastnosti sdílí i se svým epigonem Satanem Klausem.

Mikuláš se snaží trefit každou z potřebných dcer, aby z toho všeho taky vytřískal trochu srandy.

Lidová fanouškovská tvořivost přeměnila postupem času biskupovu štědrost v každoroční tradici mikulášské nadílky. Při ní si hráči oblékají patřičný cosplay a vyrážejí kazit dětem žaludek všemožnými pamlsky s vysokým obsahem cukru a palmového oleje. Postupem času k titulní postavě přibyl ještě →anděl, který zpravidla plní funkci podržtašky či křoví, zhruba jako v běžných →teologických konceptech.

Posledním volitelným společníkem je pak čert, chlupatá bytost s kopyty, který má představovat démona. Není však potřeba plýtvat svěcenou vodou a →exorcismy, Mikuláš tohoto pekelného poskoka drží na krátkém řetězu a povolí mu jen velice omezený časový úsek strašení dětí, aby tyto zůstaly hodné po zbytek roku. Didakticky tak ratolestem představuje základy katolické morálky postavené na vyhrožování a nátlaku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama