Exkomunikace

13. prosince 2016 v 20:24 | Sammael |  Pravidla
Představte si, že jste nějaký vysoce postavený →organizátor, třeba →biskup nebo →papež a některý z hráčů vás už opravdu sere. Třeba tím, že si příliš neláme hlavu s hierarchií KatoLARPu či pravidly, neustále omílá →heretické žvásty tisíckrát vyvrácené →svatými, ctnostnými →apologety, zakládá fanouškovské weby, kde mimořádně uvolněně komolí zažitou herní hantýrku nebo tak podobně. Co s takovým trollem? Exkomunikovat!

→Laikové občas ne zcela správně nazývají exkomunikaci vyloučením z církve. Protože je ale katolarperem navždy každý, komu kdy byla s příslušným zaklínadlem polita hlava (→křest), není toto označení přesné. Pro hrubou představu však postačí - exkomunikací zasažená osoba se nemůže účastnit opulentních katolických rituálů typu →litanií, →křížových cest či →mší svatých (včetně →bufetu).

Královský pár dostal pořádnou depku, neboť byl právě exkomunikován.
Biskup v pozadí se radši rychle klidí. Asi si uvědomil, že je v královském paláci
a mohl by taky dostat po kebuli od nějakého strážného.

Ve staroslavné historii LARPu bylo vyobcování z církve využíváno často, někdy až matnotratně. Jelikož totiž →kněžím z nějakého záhadného důvodu nefunguje ničivá →magie popsaná v Bibli, spoléhal se vychytralý klérus právě na bič exkomunikace, kterým nutil k poslušnosti hrdopyšné představitele sekulární moci. Proto také dnešní KatoLARP protřele od užívání tohoto trestu upouští, neboť je současnému světu spíš pro smích.

Krom kacířů a odpadlíků je možné z církve vykopnout i schizmatiky, tedy narušitele herní jednoty. Nejvýznamnějším případem takové klatby je vzájemná exkomunikace KatoLARPu a OrtodoxLARPu, kterou na celé své akce uvalili potentáti znesvářených stran už v roce 1054 a vydrželo jim to do poloviny 20. století. To všechno navíc jen kvůli tomu, že se nedokázali dohodnout, zda Puch svatý uniká jenom z Fotra, nebo i z jeho synátora Ježicha.

Aby orgové zamezili tomu, že se budou hráči vzájemně vykopávat z církve 24/7, ponechávají si exkomunikační moc pro sebe. Proto jí vládnou jen ty nejvyšší ranky KatoLARPu.

Impotens III. exkomunikacemi nešetřil. Vykopnul z KatoLARPu třeba Avignonské.
Aby jim to nebylo líto, vyhlásil proti nim vzápětí ještě vyhlazovací křížovou výpravu.

Existuje nicméně i takzvaná verze latae sententiae, kterou nemusí žádný biskup vyhlašovat a nastává automaticky. Pokud vám je přes šestnáct, děláte si v jednom kuse prču z přihlouplého učení o →Velké trojce či dalších stupidních herních konceptů a víte, že vám za to vykopnutí z církve hrozí (ha-ha, teď už se nemůžete vymlouvat), gratuluji vám. Právě jste se oficiálně vyšoupnuli.

Za co všechno vám tento trest hrozí? Například za nevhodné chování během →rozdávání polomáčených oplatků, do čehož pravděpodobně patří i obzvlášť extravagantní způsoby konzumace Těla Ježichova. Chcete-li si zachovat plné společenství s jedinou pravou, obecnou, apoštolskou církví, doporučuji vám vřele nešňupat nadrcené hostie, ale naučit se raději polykat. Kdoví, zda se vám to v životě jednou nevrátí.

Pohádáte-li se u píva s poupou Frantou a natáhnete-li mu jednu výchovnou, jste exkomunikovaní taky. Na pontifuka se nešahá.

Biskup teatrální gestikulací a zaříkadly zastrašuje exkomunikovaného panovníka.

Udělíte-li ve →zpovědi rozhřešení (= kouzlo zázračně smývající hříchy) někomu za to, že vám dal/dala, máte taky smůlu. Stejný osud stihne i biskupa, který by si dovolil bez papežova dobrozdání někoho vysvětit na svého kolegu -- tím se KatoLARP brání inflaci této vzácné herní hodnosti.

Jako kněz byste pak neměli moc drbat s kamarády o hříších svých oveček, protože za to vás čeká konečná taky. Jedním z nejhorších zločinů je také "zavraždění" shluku buněk, jakkoli malého, pokud má tento aspoň minimální šanci stát se jednou člověkem. Něco jako kdybyste napařili pokutu za pokácení stromu někomu, kdo rozšlápne žalud.

Přestane-li vás bavit stav exkomunikace, můžete vyrazit s prosíkem k příslušné herní instanci, zpravidla k biskupovi či občas dokonce k papeži. Ten vám pravděpodobně předepíše zpověď či nějaký ten půst a pak si bude až do večera spokojeně mnout… ruce v povznášejícím pocitu morální nadřazenosti. Dokázal přece dotáhnout zpátky do hry marnotratného syna. Nebo teda dceru, ale z těch má holt KatoLARP vlivem své šovinistické tradice radost krapet menší.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama