Apologetika

9. prosince 2016 v 14:11 | Sammael |  Pravidla
Jak už jsme si didakticky ukázali třeba na článku o →misiích, jedním z nejdůležitějších konceptů →pravidel je Ježkův požadavek, aby se katolarpeři vydali do celého světa a získávali nové hráče. Tento proces se v žargonu akce jmenuje evangelizace a nabírá mnoho forem: jednou z jejvlivnějších je pak vedle misijního díla bezesporu apologetika, tedy propagance KatoLARPu těm, kteří považují tuto neškodnou kratochvíli za potenciálně nebezpečnou.

Měli bychom přiznat, že mají mnohdy pravdu: historie naší hry se přímo hemží upalováním →heretiků nebo válkami o to, který →teologický blábol je ve větším souladu s lore. V poslední době pak soudného člověka znechucuje třeba taky ambivalentní postoj našich →organizátorů k fašismu ve 20. století, fenomén magdalénských prádelen, celosvětové pedofilní skandály či přitroublý postoj všech moderních →papežů v oblasti sexuality či třeba eutanazie.

Pilnou apologetikou dospěl C. S. Lewis k poznání, že Bůh je lev a žije ve skříni.

Apologetika si klade za cíl infikovat kritické myšlení nehráčů širokým spektrem kognitivních chyb a tím je psychicky připravit na přijetí katolické rovnice →1 + 1 + 1 = 1 a dalších vysoce pochybných produktů pavědeckého bádání.

Existují v podstatě dva základní způsoby, jak racionálnímu člověku zaplácat mozek balastem a dosáhnout tak jeho kýženého vstupu do řad katolarperů. Kopírují profláklý a vysoce účinný vzorec cukru a biče, popřípadě hodného a zlého policajta. Spolehnou se totiž na:

 1. Zneužívání lidského sentimentu a těžkých životních situací, během nichž nabízí katolarper pomocnou →modlitbu, →požehnání či jinou →magii (cukr).
 2. Vyhrožování →peklem, tresty za →hřích, démonickou posedlostí a dalšími formami přímočarého manipulativního nátlaku (bič).

Nejprve si přiblížíme první způsob, který je v civilizovaném světě, z nějž sekularismus setřásl okovy fanatického fundamentalismu, přece jen obvyklejší. Uplatňuje se jednak ideologickým působením katolarperů na sociálně slabší vrstvy společnosti, jednak třeba citovým vydíráním pozůstalých na →pohřbech. Spoléhá se především na pasivně agresivní argumentaci a vyvolávání pocitu viny. Uvádíme přehled nejčastějších přesvědčovacích technik.

 • Pánbíček je láska. Šidíš sám sebe, když na něj sereš. Je úplně fuk, že je božská láska dost vágně nadefinovaná -- v jádru křesťanství je opravdu ona.
 • Bibli prosím neber doslova. Pravdivé jsou jenom ty sluníčkové části a všechno vraždění, tvoření zla nebo homofobní pasáže musíme interpretovat zorným úhlem doby vzniku textu. A ano, morálka j absolutní a platná v každém čase stejně a tato dvě tvrzení vůbec nejsou v protikladu.
Křížové výpravy měly samozřejmě základ v politice zadržování expanze IsLARPu.
Ty kříže si bojovníci na oblečení připínali čistě z hecu.
 • Ježich je duchovní obdoba hulení. Zklidní ti nervy a zlepší kvalitu tvého života, takže budeš jenom nadšeně poskakovat a vyřvávat aleluja. Ostatní sice možná mají právo myslet si o tom svoje, ale neměli by to dělat dřív, než tvůj matroš vyzkouší. Dělat si z něj srandu jen tak je nevkusné a vede to k šíření nenávisti a netolerance ve společnosti.
 • Je fuk, že neumíme definovat Pánbíčka, že se sami trochu stydíme za ty nesmysly o →relikviích a →exorcismu, na které ještě pořád věří naši romanticky založení souvěrci. Nezáleží ani na tom, že je naše víra totálně abstraktní a v jádru naprosto bezobsažná, vždycky to umíme zakecat trochou trash philosophy nebo aspoň předhodit kritikům nějaké výprodejové moudro respektované osobnosti.
 • Ateisté (= nehráči) jsou zoufalci a jejich život nemá smysl. Každý máme své koníčky a volnočasové aktivity a oddanost ateistů těm jejich je úplně stejná, jako naše. Nevěřit v Pánaboha je také víra.

Metoda biče postupuje jinak a historii se těšila značné oblibě, neboť se s racionálními námitkami vůbec nepáře a je ve své podstatě založená na opakování lží tak dlouho, dokud se pro nebohý cíl apologetiky nestanou pravdami.

 • Existenci Pánbíčka dokázal už Aristoteles a po něm Anselm a Tomáš Akvinský. To, že jsou jejich názory pro většinu myslitelů jen historickou kuriozitou a že vlastně vůbec nejde o důkazy v dnešním slova smyslu, nám říká jen tolik, že dnešní věda i filosofie stojí za hovno a dřív všechno věděli líp.
 • Bez Pánbožka není možný objektivní základ morálky a ateista který nevraždí, neznásilňuje a nekrade, nežije svůj názor konzistentně. Morálka rozhodně nemohla vzniknout evolučně, protože žádný přirozený vývoj nikdy neprobíhal a jakože je živý Bůh nade mnou, já jsem z opice nevznikl. A ne, ne a ne! Co říkáš? La-la-la-la-la! Neslyším tě!
 • Špína za mými nehty je příliš krásná, než aby byla produktem náhody a slepých přírodních sil. Chvalme Šéfa za dokonalost jeho stvoření -- nechť nás naražená kostrč či pobolívající slepé střevo neomezuje.
 • Nemůžeme dokázat, že Pánbíček neexistuje. Tudíž Pánbíček existuje. Q. E. D.
Kdyby Bůh neexistoval, jak ho mohl Michelangelo namalovat? Šach mat, ateisti!

 • Velkomožní →svatí, →biskupové a další moudří lidé na mnoha církevních sněmech dogmaticky prohlásili, že Pánbíček existuje. Takže existuje a basta!
 • I pokud žádná Velká trojka neexistuje, víc se nám vyplatí věřit, že existuje. Pokud po smrti nic není, o nic nepřijdeme. Pokud po smrti naopak něco je, získáme místo v →nebíčku a vyhneme se plamenům pekelným či aspoň delšímu pobytu v →očistci. Jenom musíme doufat, že nemají pravdu IsLARPeři, PohanoLARPeři nebo zkrátka kdokoli kromě nás. (Argument vychcaného Blaise Pascala)

A konečně jádro vší apologetiky, které kašle na Pascalovu učesanost a jde přímo k věci.

 • Věř v Pánaboha, nebo zemřeš nenadálou smrtí a budeš se navždy smažit v pekle, Satanův spratku (#krestanskalaska)! Jsi ubožák, který selhal ve víře, otroku peněz a tělesných požitků! Pokud budu moci, smažu ti komentář, rouhači! (Asteriův argument)

Tento exkurs do tajů sofistikované obhajoby KatoLARPu bude muset prozatím milému čtenáři stačit. Pokud bude v budoucnu čas a prostor, určitě připomeneme nejvýznamnější apologetiky a jejich klíčová díla a nepodložená tvrzení v nich obsažená. Do té doby nechť vás provází požehnání Boha Fotra!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama