Teologie

22. listopadu 2016 v 22:59 | Sammael |  Pravidla
Přemýšleli jste někdy, jak →orgové uvádějí složitá herní →pravidla do souladu s příběhy →svatých, Biblí a vůbec celým komplikovaným lore KatoLARPu? Odpověď je jednoduchá: slouží jim k tomu excelentně vyfabulovaná indoktrinační kouzelná nauka, které se říká teologie. Tu potom →kněží, →misionáři a další katoličtí propagandisté používají pro mystifikaci normálních lidí a jejich zaplavování slovním průjmem.

V bezostyšných žvástech jsou hráči KatoLARPu neuvěřitelně dobří. Až natolik, že se dokázali velhat do veřejného vysokého školství mnoha "vyspělých" zemí světa, včetně České republiky. Své teologické fakulty má naše akce na třech univerzitách napříč naší zemí: konkrétně v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích. Tamním akademickým obcím je leckdy přítomnost budov plných šamanů trochu proti srsti, ale vyhnat se to dost dobře nedá a navíc by takový pokus mohla veřejnost interpretovat jako zásah do staletí platných svobod.

Mokrý sen slavného teologa Toma Akvinského, v němž panuje nad všemi ostatními mysliteli.

Největší →magie teologie tkví v tom, že se snaží tvářit jako seriózní, neřkuli dokonce vědecký obor poznání. Dosahuje toho zejména využíváním latinských či řeckých slovíček, kterým prostý člověk pranic nerozumí. Ti nejkompetentnější teologové pak dokáží blábolit s takovou kadencí a zápalem pro hru, že pak nejspíš nechápou ani sami sebe. Jaké to štěstí, že si mohou podobné stavy snadno vysvětlit působením Pucha svatého!

Teologie však samozřejmě s vědou nemá vůbec nic společného. Vychází koneckonců z předpokladu existence Pánbíčka a za bernou minci v jejím oboru platí Staré pověsti židovské, dobrodružství mírně zhuleného kazatele Ježicha či nenávistná korespondence bigotního cvoka svaté →Šavle z Tarsu. Na těchto solidních a tisíciletími prověřených základech pak moderní teologové úzkostlivě vyvažují koňské dávky absurdity občasnými třešinkami nekontroverzních, banálních výprodejových moudrostí.

V současné době obor přesto prožívá dlouhodobý úpadek a produkuje zejména neškodné, leč poměrně nudné osobnosti typu sympatického pražského fousáče a odborníka na všechno, Tomáše Halíka. Proti středověkým celebritám typu Honzy Zlatohubého, který se vypisoval ve svých traktátech z vášnivé nenávisti vůči Židům či Toma Akvinského, který neměl žádný problém s vražděním →heretiků a vynahrazoval si to panickým strachem z menstruace, je to ale možná příjemná změna.

Jako každá pavěda se i teologie dělí na mnoho podoborů, z nichž si uvedeme alespoň některé:

Biblická teologie zpracovává populární, často znovu vydávané starověké pohádky o →ženách měnících se v solné sloupy, mase narůstajícím na hnijících kostech či superhrdinovi, který pobíjí zástupy nepřátel oslí čelistí. Jak vidno, jedná se o nanejvýš komplikovanou sofistiku, která si žádá profesionální lháře a ne jen tak nějakého →amatéra.

Morální teologie nemá nic společného s morálkou. Místo toho zkoumá herní pravidla a konstruuje nové způsoby, jak skrze →hřích vyvolat ve hráčích pocit viny.

Slavný teolog a filantrop sv. Augustin přišel z rozkošnou kocepcí limbu.
Do tohoto místa utrpení odcházejí duše nevinných dětí na základě prvotního hříchu, pokud tyto nejsou před smrtí pokřtěny.

Spirituální teologie se věnuje čarodějným zaříkávadlům od →modlitby, přes →litanie, →vyznání víry až třeba po →křížovou cestu.

Trinitární teologie nedokázala nikdy vyřešit otázku, proč se →1 + 1 + 1 = 1. Pravděpodobně proto, že to nejde -- ctihodným →páterům ale asi ještě nějaké to století potrvá, než si to uvědomí.

Pneumatologie se zaobírá rolí plynů v KatoLARPu. Jejím primárním zájmem je proto Puch svatý a všechno, co s ním souvisí. Jde o obzvláště trapnou disciplínu, neboť každý dobře ví, že se touto Pánbíčkovou osobou musí zaobírat spíše ornitologie, do jejíhož portfolia spadá mimo jiné studium ptáků znečišťujících trusem veřejná prostranství.

Výstřižek z ilustrované edice díla →biskupa a teologa sv. Anselma.

Angelologie a její zlá sestřička démonologie rozpracovávají do hloubky učení o →andělech a snaží se je co nejlépe ukotvit v herním světě. Jde o nauky extrémně užitečné pro praktikování →exorcismu, neboť dodávají vymítači některé užitečné bonusy. Obzvláště účinným kouzlem proti satanášům všeho druhu je zaklínadlo vyvolávající archanděla Michaela.

Nejgeniálnějším výplodem chorých mozků konstruktérů teologie je pak bezesporu negativní teologie, systematická nauka o tom, co Pánbíček není. Jedná se o bezpečné útočiště pro kteréhokoli laciného demagoga, neboť výroky o nevlastnostech kohokoli se vymýšlejí nesmírně snadno a k dispozici jich je nekonečné množství. To, že k poznání neexistujících entit ani tak ničím nepřispívají, je už problém jiný.

Na posledním místě si uveďme ještě podobor v současné době nepopulární, totiž teologii osvobození. Jedná se v podstatě o přelakovaný komunismus, který -- jak známo -- pranic nelezl pod nos →papeži Honzovi Pavlíku II. a Kongreace pro nauku víry jej proto označila za nebezpečný a mylný. Současný pontifuk Franta ale rudne a zelená každým dnem, takže se příznivci tohoto avantgardního směru nemají čeho obávat. Třeba jim strejda v bílé rádiovce jednou svatořečí i Marxe nebo Lenina.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ogozuhejene ogozuhejene | E-mail | 1. října 2018 v 9:02 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama