Řeholníci

10. listopadu 2016 v 23:16 | Kryštov psohlavý |  Pravidla
V závěru této série článků o rancích v KatoLARPu bychom se pozastavili nad skupinami hráčů, které hru skutečně tryhardí. Jedná se o tzv. církevní řády, které mají svou vlastní hierarchii, upravená interní pravidla a naprosto epické kostýmy. Zároveň LARP oceňuje jejich snahu o oživení herního zážitku, a tak jim →orgové přidělili herní prostory, které se nazývají kláštery.

Muž/žena se může stát řeholníkem/řeholnicí. V KatoLARPu většinou nehrají příliš velkou roli. Sem tam je někdo z nich posmrtně prohlášen za →svatého (jako →Máti Terka), ale jinak se toho kolem nich moc neděje. Řeholnický stejnokroj se liší dle řádu, základní náplní role je →modlitba za všechny věřící. Někteří žijí způsobem života modli se a pracuj což tedy znamená, že celou jejich herní roli vyplňuje práce a modlitba (→magie). Samy řády mají svou vlastní interní hierarchii. Vyskytuje se zde určité řeholní specializace, která významně ovlivňuje herní statistiky zúčastněných hráčů. Někteří řeholníci se například oficiálně vzdávají pozemských statků, aby se mohly soustředit jen na LARP a herní svět.

Svatý Pavel Poustevník, jeden z duchovních otců monasticismu.
Ovládal vzácné druidské perky, které mu umožnily využívat zvířata k opatřování potravy.

Existuje obrovská plejáda řádů a bonusů, ale v podstatě se dají rozdělit na šest základních druhů.

Prvním (speciálním) jsou řády řeholních kanovníků -- člen musí dosáhnout ranku →kněz. Nelze toho k nim moc říct, jejich aktivity mají rozsah celého LARPu, od výuky lore až po provádění magických ritů.

Druhou možnou formou jsou řády rytířské, tyto řády vznikaly nejen v období křížových výprav, kdy se KatoLARP pral s IsLARPem o posvátná území. KatoLARP nemá třídu bojovník, tak příslušníci těchto řádů tuto třídu v minulosti nahrazovali. V současnosti se příliš neliší od ostatních řádů a zabývají se zpravidla humanitární pomocí.

Třetí možností jsou řády žebravé, čili herní socky. Majetek je pro ně v KatoLARPu bezpředmětný, a tak se jej zříkají. Po většinou sedí pod dubem a přemýšlí o tom, jak je Pánbožko boží a povídají si se zvířátky k čemuž nepotřebují žádnou ilegální substanci (fetují čistě Pucha svatého).

Jako čtrté v pořadí uvedu řády vznikající v počátku 16. století. Patří mezi ně třeba jezuité, zabývají se osvětou, osvětlováním veřejných prostranství hořícími knihami, výukou lore a misií (= propagací KatoLARPu těm, kteří o něm ještě neslyšeli, aby bylo více hráčů).

Ikona mnišství KatoLARPu, Benda z Nursie. Chystá se editovat knihu kouzel.
Povšimněte si, že při sobě jmá ednoruční krucifix a je osvěcován bonusy Pucha svatého.

Na pátém místě nalezneme nejstarší větev, tedy řády kontemplativní. Ty se zabývají zejména aspekty hry, které jsou popsány v rubrice Magie a také v →pravidlech, přičemž však nežijí žebravým způsobem života, ale zpravidla obstarávají své živobytí prací na polnostech, chovem různých užitečných zvířat a dalšími aktivitami. Odnož je proto vhodná pro adepty manuálně zručné a zároveň zapálené do hry.

Stručně k hierarchii. V čela lláštera stojí v mužském klášteře zpravidla opat a v ženském představená abatyše. Jsou to lídři týmů, organizují interní akce a společná kouzla. Jejich zástupce v mužském klášteře je povětšinou nazýván převor a v ženském klášteře někdy abatyše zástupná. V rámci klášterní hierarchie existuje celé spektrum funkcí jako lektor (čte při →bohoslužbě slova z textů). Svačinář zase obstarává rozdělení polomáčených oplatek, nástěnkář se stará se o nástěnku a tak dále.

Běžným oděvem řeholníka, je rubáš řádových barev s kapucí i bez kapuce, přepásaný špagátem. Je to finančně nenáročný kostým. Na rozdíl od oděvu řeholnic, který se sestává z několika vrstev různobarevného plátna doplněný o šátek, kterým si přikrývají vlasy (protože Pánbožko nemá rád, když ženy odhalují vlasy, asi má nějaký komplex z dětství).

Co se itemů týče, tak řeholníci nemají nic moc mimořádného. Jejich vybavení je vesměs srovnatelné s tím, které má k dispozici běžný vesnický farář, přestože některé řády disponují speciálními předměty pouze pro členy. Opat či jiný vysoce postavený mnich ale může v jistých případech využít například obouruční berlu →biskupa a další harampádí.

Zbrusu nová mnišská frakce, založená v roce 2003. Tito hráči-nadšenci přinesli
do KatoLARPu zcela novou barevnou kombinaci tradičních kostýmů.

Fanoušci řehole, kteří ale nechtějí přijmou celibát, život bez světských statků a další protivná omezení, mohou často vstoupit do tzv. třetích řádů. Pak se účastní života dané komunity a získávají část jejích herních bonusů a zároveň zůstávají →laiky nesvázanými přísnými pravidly mnišského života.

Z toho můžeme správně usoudit, že hierarchie řeholníků není tak úplně provázaná se základním uspořádáním KatoLARPu. Mnich se tak může paralelně šplhat po dvou kariérních žebříčcích a eventuálně to dotáhnout třeba na arcibiskupa a kardinála (jako český přeborník Dominik dominikán Duka) nebo dokonce na metu nejvyšší (→papež Franta).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama