Pomazání nemocných, eucharistie a zpověď

1. listopadu 2016 v 19:50 | Kryštov psohlavý |  Magie
Jak bylo předesláno v článku →biřmování, zde uvádím další rituály KatoLARPu, které jsou pravidelné. V předešlých kapitolách o →magických rituálech jsem zapomenul zmínit fakt, že se jim v rámci KatoLARPu říká svátosti (herně jsou tak nazývány, souvisí to s lore a svatostí, která je něco jako základní herní cíl) proto prosím Pánbožka za odpuštění, nechť je mým pokáním 5x očenášek.

Zpověď bývá herně nazývána také svátostí smíření nebo pokání. Funkce tohoto magického rituálu je jednoduchá, slouží k vyvolání pocitu viny. Je třeba jej započít již doma, ale jeho hlavní část probíhá v kostele, ve speciálně určené místnosti, zvané zpovědnice. Prakticky je rozčleněna do tří fází. Nejprve zpytování svědomí, provinilec sedí nad listem papíru a za pomoci tzv. zpovědního zrcadla sepisuje své →hříchy (čili zločiny proti →pravidlům). V průběhu toho je klíčová tzv. lítost (schopnost předstírat, že vás hříchy mrzí).

Zpovědnice má přibližně tvar telefonní budky, či věroučně přesněji, přenosné toalety.
Taky v ní zanecháváte svůj odpad.

Rozlišuje se lítost dokonalá (motivovaná láskou k Pánbožkovi a LARPu) a nedokonalá (z touhy po možnosti pokračovat ve hře), bez dobře předstírané lítosti nelze svátosti dosáhnout, je jedno, kterou z nich předstíráte, ale alespoň jednu předstírat musíte. Dále je třeba učinit předsevzetí (stejně jako u novoročních je jasné, že jej provinilec nedodrží), prostě je třeba si říct: už nikdy, nikdy, nikdy tohle neudělám.

Druhou fází je pokání (trest), udílí jej kněz a v podstatě se jedná o sidequest. Obvykle má formu →modlitby (jako pokání se pomodli třikrát očenášek).

Třetí a poslední fází je rozhřešení, tím kněz ukončí rituál a provinilec může jít plnit další questy. Absolvování tohoto ritu přináší bonus k náboženské čistotě a svatosti (obvykle o 10 ke každému), negativním efektem je pýcha a pokrytectví (obvykle zvýšeno o 5), tyto bonusy trvají do spáchání nového hříchu (takže asi než opustíte kostel). Navíc, absolvování této svátosti umožňuje opět navštěvovat bufet, čili přistupovat ke svátosti eucharistie. Některé skupiny v rámci KatoLARPu s touto svátostí měly problém a tak se oddělovali a zakládali si LARPy vlastní.

Pokud vám uložené pokání přišlo neadekvátní tíží hříchů, můžete se seřadit do průvodu a mrskat se biči!

Eucharistie (návštěva bufetu) je stěžejní součást →mše svaté, konkrétně →bohoslužby oběti. Rozdávají se při ní polomáčené oplatky, a je mezi fanoušky LARPu velice oblíbená. Podle lore je to jedna z mála svátostí, které do hry přinesl sám Ježich a vychází z ŽidoLARPerského ritu zvaného pascha. Je jeden z prvních rituálů, které byly do hry uvedeny. Jeho forma se mění od švédského stolu (první léta KatoLARPu) až po dnešní polomáčené oplatky. Nakonec kolem tohoto ritu vyrostla celá mše svatá.

Pomazání nemocných vzniklo nedlouho po tom, co bylo z pravidel oficiálně vyškrtnuto kouzlo vyléčení z důvodu nevyváženosti (bylo neuvěřitelně přesílené). Orgové pocítili potřebu dodat nějakou alternativu, která však nebude tak moc OP jako vyléčení praktikované Ježkem, →svatým →Petrem a mnoho dalšími. Nakonec přišli s pomazáním a postupem času jej vyvážili tak, aby nebylo kouzlo ani moc silné, ani moc slabé.

→Ministrant asistuje knězi při promazávání nemocného.
Svátost doporučujeme kombinovat i s vnitřním namazáním, například za pomoci slivovičky.

Podmínky pro přijetí se postupem času měnily. V počátku byl rituál přístupný jen pro umírající hráče, v současnosti je možné jej přijmou v případě vážné nemoci nebo pokročilého věku.

Bývá prováděn hromadně: sleze se velké množství nemocných a postupně jsou pomazáni olejem, pro větší pompéznost a herní bonus bývá spojen se mší. Na požádání je možné jej dostat individuálně s tím že k vám dokonce →kněz sám dojede a vše provede (v tom případě je kněz pak poněkud zklamán, když provede rituál a dotyčný nezemře, protože se jedná o promarněný čas, který mohl strávit hraním).

Křižmo s extra obsahem olivového oleje, určené pro nejen pro lubrikaci lidských těl.

Toto tedy byly pravidelné rituály KatoLARPu, v příštím díle bychom se podívali na rituály spojené s "celoživotním" závazkem. Pánbožko požehnej.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama