Kostelní harampádí

25. listopadu 2016 v 10:58 | Kryštov Psohlavý a Sammael |  Magie
Obouruční bojová kadidelnice: tento objekt patří farnosti, ale za určitých okolností jej může používat →jáhen, →kněz i →ministrant. Slouží nejenom jako zbraň (je-li zapálena a naládována kadidlem, může mít i bonusový efekt poškození ohněm), ale i coby kouřová clona (v herním žargonu se zažil pojem okadit čímž je myšleno řádné zadýmení herních interiérů). Kadidelnici lze též využít pro navýšení účinnosti →požehnání.

Statistiky se liší model od modelu. Některé disponují vyšším útočným číslem vyváženým pomalejším švihem, kompaktnější modely to mají naopak. Zdobené ceremoniální kadidelnice pak svou bojovou hodnotu leckdy zcela obětují poskytovaným bonusům a větší reprezentativnosti. Každá kadidelnice má přidružený item, který se nazývá loďka. Jedná se vlastně o zásobník s nastrouhaným mýdlem, jenž dodává vzniklému kouři voňavý, otupující efekt.

Monstrance (sluníčko): Poté, co je tento item enchantnut knězem, přináší značný boost na kouzlo požehnání, které se zpravidla se dělá při zvláštním →magickém obřadu, nazývaném adorace. Tehdy kněz pronese kouzelnou formuli, po níž následuje skupinové modlení. Po krátkém šlofíčku je monstrance uklizena z dohledu pro případ, že by to pěkné zlaté sluníčko chtěl někdo ukrást.

Nalevo tradičnější model, vpravo odlehčená verze vhodná pro agilní žehnání a outdoorové podmínky (třeba procesí Pánbíčkova těla).
V pozadí dvě mešní knihy, nejspíše misály (viz níže).

Kropáč a kropenka (instantní deštík): Když byla nálada v kostele příliš ospalá a většina osazenstva klimbala, rozhodl se jeden kněz v severní Itálii probudit osazenstvo pokropením vodou. Tento postup se brzy rozšířil po celém světě, takže našim milým →orgům nezbylo než k tomuto postupu vymyslet nějaké lore a zařadit jej do reality KatolLARPu. Myslím, že si dali docela záležet. Celá historka kropení vodou se točí kolem toho, jak jsme všichni →hříšní a jak je Pánbožko milosrdný. Je odkazováno na →křest, kde je každý katolarper pocákán vodou. Tento úkon přináší značné navýšení plošného efektu kouzla požehnání a zvyšuje jeho sílu a trvání, avšak má negativní efekt promáčenost po dobu třicíti minut. Zkušený hráč přece není z cukru!

Kalich: oblíbený item →heretika Jana Husa. V KatoLARPu jím disponuje převážně kněz (běžný →laik musí vystačit s vodou, bohužel se při →mši pořádné občerstvení nepodává). V tomto předmětu je víno kouzlem proměněno v krev, kterou pak kněz ve vampýrském záchvatu vypije. Nižším rankům než je toto dopřáno jen v určité dny a svátky (tak třikrát do roka).

Pozor, ať vám nezaskočí uvolněný diamant!

Misál: kouzelná kniha, která obsahuje podrobný popis obřadů mše svaté pro všechny obvyklé příležitosti. Je vybavena poznámkami o tom, kam se kněz má postavit, jak má dát ruce a celkově je tam popsaná celá choreografie a scénář kouzel. Nový misál je zpravidla vydán pokaždé, když se zásadněji změní rituální pravidla (naposledy výrazněji po II. vatikánském koncilu).

Miss misál, každoroční soutěž krásy popularizující liturgické náčiní.

Paškál (kombinovaný měřič proudu a odporu): tato prapodivná svíce je úzce spjatá s Velikonoci (svátkem toho jak se Ježkovi nepovedla sebevražda) proto se také můžete setkat s názvem velikonoční svíce. Je využíván jak o Velikonocích, tak i při kouzelných rituálech křtu, svatby či třeba pohřbu.

Zpěv exsultet při jeho svěcení (magický obřad umožňující další rituální využití svíce) popisuje náležitý postup výroby (pro případ že by si ji chtěl někdo udělat doma). Nechybí ani reference k pilné kreativní včele, která pro paškál poskytla vosk. Včelí odbory si na tuto pasáž opakovaně stěžují, neboť se cítí církevní hierarchií vykořisťované a domnívají se, že produkt jejich hmyzí práce lze využít i smysluplněji, než pro pořádání hloupých RP akcí.

Autenticky voskový paškál. 100 bodů do Polska!

Evropská komise též začala na sklonku roku 2016 vyšetřovat výrobce paškálů na základě podezření z klamavé reklamy, neboť svíce neobsahují předepsané množství deklarované konstrukční látky -- zkrátka neviděly vosk ani z rychlíku a v mnoha farnostech se množí levné napodobeniny vyrobené z parafínu. Na tom by v časech hospodářské krize nebylo nic zvláštního, pozměněné složení je nicméně nutné deklarovat v rámci chvalozpěvu exsultet.

Redakce KatoLARPu navrhuje následující úpravy:

♫ Již jsme slyšeli chvalozpěv na tuto svíci,
kterou ke cti Pánbožkově rozsvítil planoucí oheň.
Ačkoli se její plamen dělí a rozdává světlo,
přece ho neubývá.
Napájí se totiž tající směsí alifatických uhlovodíků,
kterou pro tuto vzácnou svíci připravila pilná destilace, či snad katalytická syntéza. ♫

Svatostánek: velká skříň až kýčovitě zdobená zpravidla tradičním křížovým motivem a →anděly. Slouží k uložení polomáčených oplatků, když je bufet uzavřen. Vzhledem ke značné trvanlivosti této tradiční pochutiny nepodléhají zásoby hostií pravidelným potravinářským inspekcím.

Ambon: slouží k odložení knih, ze kterých je čteno na shromážděních. Vzhledem k rozměrům a hmotnosti těchto obřích cihel je to dost dobrý nápad.

Oltář: kus šutru, otesaný přibližně do podoby stolu. Na něm probíhá hlavní část mše, →bohoslužba oběti. Aby oltář plně rozvinul své magické schopnosti, je napájen →relikviemi →svatých, které se do něj vkládají během obřadu svěcení.

Biskupovo sedátko, pokud jste na to ještě nepřišli z dobrovodných nástěnných ilustrací.

Sedes: sesle celebranta (= kněze či →biskupa, který vede rituál). Bývá polstrovaná lépe, než ostatní židličky. V nóbl kostelech, patřících některému z místních potentátů, se nejluxusnějšímu kusu sedacího nábytku říkává katedra. Připomíná trůn, mívá pohodlné opěrky a jejím účelem je náležitě zapůsobit na návštěvníky herních prostor.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama