Asteriové a Asteria

21. listopadu 2016 v 21:08 | Kryštov psohlavý |  Svatí
V redakci bylo rozhodnuto, na popud našeho dobrého přítele a bratra Asteria, zpracovat skupinu svatých stejného jména. →Svatý Asterius je unikátní v tom, jak psycho přezdívku si do hry zvolil. Nakonec se stala docela populární, proto je svatých Asteriů povícero.

Náhodný svatý týpek, který může a nemusí být některým Asteriem.
Říká se tomu ilustrační obrázek.

Takže rovnou k prvnímu světci tohoto jména. Svatý Astericus (ano takhle retardovaně to Římané skutečně psali) žil přibližně ve třetímtím století po Ježkovi.Tento svatý toho moc. Dosáhl ranku →kněz, ale byl docela oblíbený i u tehdejšího →papeže Kalixta (taky hustá přezdívka, kam se hrabe Franta), konkrétně byli herními parťáky. V průběhu herního povstání (interní záležitost římského PohanoLARPu) byl Kalixt omylem zabit. Astericus si dovolil zcizit jeho tělo a poslat jej na věčnost po katolarperském způsobu.

Pánbožku žel, Astericus neuměl plavat a tak se při pokusu o útěk (když byl volán k zodpovědnosti za odcizení Kalixtovy mrtvolky) utopil v řece Tibeře. Raní katolarpeři jeho tělo vylovili a dopřáli mu to, co on dopřál parťákovi Kalixtovi -- uložili ho k věčnému odpočinku. Tedy ne tak docela, protože roku 1159 byla již pouze kostřička milého Asterica přesunuta do kostela sv. Aurey. Tím končí storka o prvním Astaericovi.

Další na řadě je Svatý Asterius z Aegey, který žil nakonci třetího století (asi 10 let po svém jmenovci Astericovi). Byl to pouhý prostý →laik, avšak vysloužil si svatost. Tento hustý týpek podle lore své svatosti vydržel mučení od krutého vyznavače římského PohanoLARPu, prokonzula Lysia. Byl mu zrazen svou nevlastní matkou. Prokonzul se pokoušel jej logickými argumenty (skřipcem a mučením) přesvědčit o tom, proč je lepší hrát Římský PohanoLARP a ne KatoLARP (nutno podotknout že tyto argumenty si o několik století později vypůjčila svatá inkvizice do boje proti herezi). Asterius se však nebál a mučení přestál. Stal se nám tím vzorem toho, jak má být katolarper oddaný svému hernímu světu. V průběhu mučení dokonce prý poskytoval Lysiovi praktické rady k procesu (v podtatě to vypadalo formou: "hele tady jsi kousek vynechal"). Nakonec byl Asterius ukřižován kolem roku 285 po narození Ježka.

Některý z Asteriů zjevně zkameněl, aby nám zůstal zachován in saecula saeculorum.
Chvalme Pánbíčka za toto dobrodiní, aleluja! (Wikimedia Commons)

Nyní bych zde zmínil svatého Asteria z Amasey, který žil přibližně v pátém století, Tento hráč dosáhl herního ranku →biskup (docela respekt). Od tohoto světce se nám zachovala i některá jeho →kázání v písemné formě. Byl horlivým ochráncem čistoty herního lore a velkým kritikem Římského PohanoLARPu, kritizuje například jejich svátky (přičemž si neuvědomil, že většinu svátků KatoLARP převzal z jiných akcí). Konkrétně kalendy označil za semeniště neřestí a →hříchu. Dost mu vadily náklady na svátky a zbytečná pompéznost slavností (je paradoxní, kam se později v tomto směru vyvinul KatoLARP).

V homili o svatých →Peťanovi a →Kataně vyzdvihuje hlavně Peťanovo papežství (jako že byl první poupa a celá ta omáčka okolo) a že sám Ježek jej ustanovil vikářem. Mimo jiné také vyzvyhuje uctívání →relikvií (i když v té době ještě nebylo obecnou praxí svaté recyklovat). V homilii o svatých mučednících zase postupné kouskování ostatků kritizuje. Podrobnosti jeho smrti jsou dost nejasné, jen víme (protože nám to tak tvrdí →orgové) že zemřel roku 490.

Další v pořadí je Asteria z Bergama. Na ní lze vidět, jak se do KatoLARPu zapojují celé rodiny. Ona sama je považována za svatou, stejně tak její sestra Grata. No, sama světice byla umučena v městě Bergamu, které údajně leží kdesi na Sicílii. Jako odměnu za smrt ve jménu KatoLARPu dostala na starost chránit právě toto město (stala se patronkou Bergamu), což by ji nejspíše příliš nepotěšilo, ale co, mrtvých se nikdo neptá na názor. Údajně byla potrestána smrtí za to že pohřbívala umučené lidi (není divu že dnes již římský PohanoLARP skoro nikdo nehraje). Její hlava upadla přibližně roku 307 a jak už to u raných svatých bývá, nedošlo u ní k oficiálnímu svatořečení.

Sammaelovo okénko: Na žádost kolegy Kryštova jsem do seznamu připsal ještě dalšího slavného munchkina, kterým je

svatý Asterix z Galie. Tento velký hrdina svého národa žil okolo přelomu letopočtu v malé vesničce na severozápadě dnešní Francie, kde se jeho kmen stále ještě vzpíral římské nadvládě. Valnou většinu svého života strávil jako pohan, ale ve velmi pokročilém věku potkal na rutinní cestě po Palestině samotného Ježicha a stal se jeho učedníkem (i když ze strachu z druida Panoramixe jen tajným).

Albert Uderzo rekonstruuje autentický fyzický vzhled sv. Asterixe z Galie. (Wikipedie)

Po návratu do domovské Armoriky tento chrabrý rek pokřtil svého přítele Obelixe, který zrovna ležel na smrtelném loži. Jeho život byl nicméně inspirativním příkladem už dávno před samotnou konverzí a v moderní době se stal podkladem pro sérii komiksů, které zpracovávají Asterixovo mládí. A jak stihl již všechny poučit dosud nesvatý Asterius Český, každý, kdo se nechová jako hovado, je vlastně křesťan. Galský hrdina tak ve skutečnosti jen objevil svou skutečnou náturu.

Svatý Asterix zemřel, když vesnici konečně dobyly jednotky z římského tábora Akvarium. Ukázalo se totiž, že kouzelný nápoj fungoval proti legionářům o něco lépe, než nefunkční →modlitba. Konec okénka.

Dalším kandidátem by mohl být i svatý Astrik, biskup ostříhomský.
Vyfocen se svým kompletním kostýmem, včetně výzbroje.

Toto tedy byli svatí Asteriové a Asteria. Určitě jsme nějaké opomenuli zmínit, Asterius byla docela oblíbená herní přezdívka. Každopádně zde dlužím poděkování našemu dobrému příteli a bratru v KatoLARPu Asteriovi, který nám ukázal kolik práce ještě před sebou máme při popisování lore a historie tohoto fiktivního světa. Proto také bych chtěl, tento článek věnovat Asteriovi jako vyjádření díků a úcty. Pánbožko požehnej.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 22. listopadu 2016 v 20:21 | Reagovat

Díky za zájem o nepříliš známé světce tohoto jména.
Ovšem asi vás zklamu, váš komentář na mém blogu jsem smazal. Důvod je snad zřejmý, bavili jsme se o tom v dlouhé diskusi.
Tak snad někdy příště se trefíte, aby tam váš komentář mohl zůstat. :)

2 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | Web | 22. listopadu 2016 v 23:04 | Reagovat

I tak děkuji jménem redakce za motivaci do další činnosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama