Mše svatá: Úvodní obřady

5. října 2016 v 21:25 | Sammael |  Mše svatá
Dneškem začneme na KatoLARPu minisérii o nejznámějším a zároveň dost možná i nejdůležitějším katolickém magickém rituálu: mši svaté! V prvním díle probereme úvodní obřady, jimiž se celé skupinové kouzlo započíná, a podrobně si vysvětlíme, jakou úlohu v této části bohoslužby hrají různí účastníci.

Mše zpravidla začíná zazvoněním. Na toto znamení začnou přítomní →laici zpívat nábožné písně a →ministranti s knězem napochodují ze sakristie (kostelní kumbál) před oltář či svatostánek. Jako první vyráží nositel kadidelnice a jeho kolega s loďkou -- tedy palivem, které umožňuje zbrani udílet ohnivé poškození. Kadidlo se nicméně nepoužívá pokaždé.

Hodně naexpený průvod. Takové na mších nepotkáte, ale obrázek si podle něj udělat můžete.

Podobně je to se svícemi, které nesou další ministranti pro případ, že by vypadly pojistky, nebo kdyby se ďábel rozhodl sabotovat bohoslužbu odstávkou proudu. Mezi nimi může také další ministrant nést kříž. Celý průvod nakráčí před oltář a svatostánek a provede pokleknutí kombinované s následnou úklonou. Ti ministranti, kteří nesou výše zmíněné předměty, jsou nicméně počátečního tělocviku zproštěni.

Ministrant v trochu netradičním kostýmu nese jedenapůlruční svíci.

Potom se příchozí rozejdou ke svým místům. Je-li k dispozici kadidlo, vezme si jej kněz od ministrantů a za vydatného dýmení obkrouží oltář. Jednak se tím trochu dostane do nálady vlivem omamných pachů linoucích se ze zbraně, navíc tímto způsobem dezinfikuje prostor a vyhání z něj pavouky, šváby a další havěť, která se v něm mohla usídlit. Kněz také nezapomene vlepit oltáři pořádného hubana na přivítanou.

Během celé výše popsané operace shromáždění věřící stojí v lavicích a nezakazují-li jim to ženevské konvence, pějí předem oznámené písně. Vstupní průvod má navíc několik dalších možných variací, například v něm bývá občas nesena knížka, z níž se později budou číst evangelia (= storky z Ježichova života sepsané ranými fanoušky).

Luxusní ceremoniální kadidlo. Jako zbraň už moc neposlouží, ale přidává svému nositeli bonus k váženosti.

Když jsou všichni zase hezky v klidu a kněz stojí připraven před svou seslí, zavelí: "Ve jménu Ocka i Syna i Pucha Svatého!" a přitom si před ksichtem mává rukou, jakoby odháněl mouchu. Jeho gesto přítomní hráči v reálném čase napodobují. Následně kněz popřeje přítomným Ježkovu milost a pokoj, popřípadě pozdraví familiárním: "Šéf s vámi!" Vyšší šarže typu biskupa můžou využít i jinou formuli, zdvořilá odpověď je nicméně vždy stejná: "I s tebou."

Celebrant (= ten, kdo organizuje bohoslužebnou akci) následně navnadí hráče na bonusy, které jim mše přinese. Připomene zpravidla nějakého →svatého, ztratí pár slov o tom jak je Bůh cool nebo se třeba omluví, že kvůli zácpě zase dorazil pozdě. Nakonec ale vždycky stočí řeč na to, jaké jsme všichni →lemry a jak moc potřebujeme pokání.

Kněz promlouvá k ostatním hráčům během mše.

Následuje →modlitba, při níž vyznávají všichni hráči společně Bohu i všem ostatním, že jsou strašné svině a že je to jejich vina. Potom prosí Šéfovu Máti o slitování, lobbují u →andělů a svatých o přímluvu a obrátí se s touto žádostí i na okolní věřící. Většinou přitom myslí na něco úplně jiného, důležité však je bít se během celého proslovu ostentativně v prsa. Sebemrskačskou minutku zakončí pár povzdechů prosících o smilování Pánbožka.

Další připomínání hříchů již nenásleduje, žebrání o slitovnost ale také konec ještě není. Tentokrát nabere zpívanou podobu. Módní je originální latinská verze (Kyryje Elejsón), používá se ale i ta česká, a to hned v několika variantách.

Následuje chvalozpěv Gloryja, v němž přítomní mastí ego všem členům →Svaté trojky. Někdy se zpívá na dva chóry, někdy taky latinsky. Jakmile se libé pění chýlí ke konci, přispěchá honem ministrant s misálem (= knihou mešních pravidel) a otevře knězi tlustopis na příslušné straně. Ten následně zavelí: "Modleme se!" Potom přečte hráčům aktuální modlitbu a ti potvrdí příjem hlasitým: "Amen!" Během modlitby kněz drží ruce rozpřaženy, aby si vylepšil rovnováhu.

Starý model misálu z dob, kdy ještě Britové nepodlehli špinavé anglikánské herezi.

Tím úvodní obřady končí a uzavírá se i dnešní kapitola KatoLARPu.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Michael Michael | 5. října 2016 v 21:50 | Reagovat

Tak tento článek je fakt luxusní, určšitě si zasluhuje být proslaven!  (y) :) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama