Mše svatá: Bohoslužba oběti + závěr

9. října 2016 v 22:46 | Sammael |  Mše svatá
Minule jsme přímluvami zakončili →bohoslužbu slova, dnes proto pokročíme k bohoslužbě oběti, nejdůležitější části celé mše. Na ni →ministranti či →jáhen připravují oltář (= obětní stůl), zatímco se kněz vydává přijmout dary. Ty mohou nabrat podobu libovolného haraburdí, KatoLARP ale potřebuje především vaši škváru a proto se nestyďte přihodit do košíčku výběrčího nějakého toho Palackého, Němcovou, Komenského nebo aspoň Káju Čtvrtého.

Přinést je nicméně vždy nutné misku s oplatky a konvičky s vodou a vínem. Závisí na tom hlavní mešní →magie. Kněz tyto dary sešle jednoduché →požehnání a má-li k dispozici kadidlo, očmadí kdekterý kout v kostele. Po takové dřině se ale nemůže hned pustit do kouzlení a proto si nejdřív opláchne ruce pomocí části vody z konvičky -- jinou část smíchá s vínem v kalichu pro potřeby nadcházejícího rituálu. Ministrant podá knězi osušku a pak ji zase odnese.

Mši můžeme někdy vykonat i ve volné přírodě, místo oltáře pak použijeme vhodný rovný povrch.

Pokud →laikové nevstali už během okuřování, na výzvu k →modlitbě tak učiní. Kněz sešle na připravené dary další kouzlo. Tím je všechno náležitě přichystáno a může se přikročit ke zlatému hřebu mše.

Celebrant prosloví takzvanou eucharistickou modlitbu. V ní chválí Pánbíčka a všemožně ho velebí. Jakmile se do toho pořádně pustí, ministranti, laikové a další nižší ranky simultánně pokleknou, aby svými zásobami magické energie přispěli k úspěchu rituálu. Existuje mnoho variant kouzla, mezi nimiž volí sesilatel podle liturgických norem, ale někdy i v odvislosti od vlastního vkusu.

Eucharistická modlitba graduje, když celebrant prohnaně vyláká Ježicha z nebe a zakleje ho do oplatek a vína. Proč na tento laciný trik náš Šéf a Spasitel vždycky znovu skočí, není známo ani největším teologům (= znalcům →pravidel). Aby si tento hanebný čin celebrant vyžehlil u Boha Fotra, nasadí populární modlitbu →Otčenáš.

Kněz chystá právě popsaný vrcholný eskamotérský trik.

Potom je čas poděkovat ostatním hráčům za skvělý výkon v tak kritické části bohoslužby. Celebrant proto uklidní své věřící a vyzve je, aby si vzájemně udělili pozdravení pokoje. To se provádí klasickým podáním ruky jako při gratulaci a dodává bonusy ke vztahům s ostatními katolarpery.

Následně si ještě všichni na chvíli kleknou, zpívajíce klasický kostelní song Beránku boží. Kněz přitom láme největší dostupný oplatek a jeho kousek upustí do kalicha. Pak jako první z hráčů kousek zbaští a následně začne kolegiálně rozdávat i ostatním. Je-li přítomno mnoho larperů, pomáhají mu obvykle koncelebranti (= jiní kněží, kteří vykonávali rituál s ním), popřípadě i jáhen, ministranti či jiné povolané osoby.

Laici vytvoří frontu podobnou té na banány za komára. Zpravidla dostanou jen oplatek na sucho, povoleno je ale i přijímání polomáčeného oplatku či pití z kalicha. Přesnou formu hodování na Ježkovi stanoví obvykle oblastní →orgové. Pokud je praktikován způsob na sucho, můžou si hráči vyžádat oplatek i na ruku. Eucharistie je rozdávána se slovy: "Tělo Kristovo!", na což vychovaně odpovídáme: "Hamen."

Aby nikdo nenadrobil, bývá u přijímání přítomen ministrant s patenou, plochým kusem zlatého plechu, který drží ostatním pod pusou.

Tadá! Dobrá věc se podařila.

Přijaté herní bonusy je doporučeno zpečetit krátkou modlitbou. Všechno nádobí z oltáře mezitím kněz spolu s ministranty zase vyčistí a uklidí. Celebrant se odebere zpět ke své sesli, po chvíli vstane a přečte závěrečnou modlitbu. Volitelně ještě propaguje věřícím herní akce v takzvaných ohláškách, řekne obvykle několik málo slov na závěr a celou akci zakončí požehnáním.

Pak řekne jáhen: "Jděte ve jménu Šéfa!", což kvitujeme úlevným: "Bohudíky!", neboť v tom vymrzlém kostele sedíme už hodinu. Zapějeme poslední píseň, během níž se ministranti, jáhni, kněží a další ukloní oltáři a svatostánku (netleskáme, ani pokud předvedli skvělý výkon!), načež zamíří do sakristie (= přípravné místnosti v kostele). Přitom ještě kněz nezapomene na pusu obětnímu stolu na rozloučenou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama