Hřích

1. října 2016 v 20:21 | Sammael |  Pravidla
Za hřích je v KatoLARPu považováno porušení herních pravidel, pouze však tehdy, je-li toto porušení vědomé. Hned pro začátek musíme podotknout, že hřích nemá nic společného s morálním statusem vašich činů. Mezi hříchy patří skutky dobré (například pokud nemystifikujete své okolí a po pravdě mu sdělíte, že je KatoLARP pouze hra), skutky neutrální (jako masturbace nebo sledování porna) a také samozřejmě skutky zlé.

Přestoupením pravidel může být dokonce i neskutek! Pokud neuděláte něco, co byste v souladu s herními mechanikami učinit měli, máte ho na krku cobydup.

Utrpení, které čeká každého narušitele herního pořádku.

Pro Pánaboha je sice hřích jako hřích, my lidé je ale dělíme na dva základní druhy.

Lehká varianta zahrnuje skutky, které nemají na chod hry nijak zvlášť zásadní dopad a pouze narušují ostatním jejich zážitek. Z toho důvodu bývá tolerován jako přirozená slabost člověka a může být odpuštěn během →kouzelného rituálu zpovědi, aniž byste jej museli explicitně uvádět. Musíme si uvědomit, že pravidla KatoLARPu s takovými hříchy počítají a do jisté míry je i vyžaduje plynulý chod hry - jinak by se kněží od svých →oveček nedozvěděli spoustu šťavnatých drbů.

Jste-li munchkinem (→svatým), doporučujeme nicméně podobné skutky přesto veřejně nevykonávat.

Těžký neboli smrtelný hřích už znamená průšvih. Znemožní vám například pojídat oplatky rozdávané během mší, čímž přijdete o jediné bezplatné občerstvení. Proto jej vřele doporučujeme urychleně vyznat ve zpovědi a splnit boční quest uloženého pokání (obvykle několik →modliteb, →půst či jiný ostentativně pobožný skutek).

Smrtelný hřích se samozřejmě týká jen samých smrtelně důležitých zločinů, jako když se v neděli ráno vykašlete na mši, budete si dělat srandu s magických rituálů nebo rozjedete vlastní LARP a budete katolíkům přetahovat hráče. Spousta přísných zákazů se týká sexu, aby v něm hráči a hráčky nenašli přílišné zalíbené a věnovali raději pozornost hře.

Mezi další hrůzostrašné prohřešky patří praktikování KatoLARPem neschválené magie (dříve šlo například o popíjení vína k oplatkům, kterým se vyznačovali husité). Poněkud úsměvná se může zdát klasifikace sebevraždy coby těžkého hříchu, neboť mrtvá osoba již samozřejmě dál hrát nemůže - v dřívějších časech ale →orgové takovým lidem často odpírali larpový pohřeb, který byl naneštěstí mnohdy jedinou dostupnou variantou a nebohé mrtvoly tak končily zakopány za hřbitovní zdí.

Ne technologické obtíže, ale hřích nám brání v mezihvězdném cestování pomocí žebříku.

Hříchy můžeme samozřejmě rozdělovat i do jiných škatulek. Známe třeba tzv. hříchy do nebe volající, hříchy proti →Puchu Svatému (ty často zamezují obrácení toho, kdo je páše, tudíž jde o hříchy par excellence) nebo taky hříchy, na nichž jsou účastny další osoby (tzv. gruppenhřích).

Úplně speciálním, avšak zároveň naprosto běžným druhem je pak prvotní hřích. Ten získává ve hře úplně každý účastník do začátku, aniž by se tomu mohl jakkoli vyhnout. Souvisí totiž z poměrně důležitých částí herního lore, o které si povíme později. A ne, žádná spravedlnost v něm není.

Co dělat, když se holt někdy zadaří a vy máte černý puntík na kontě? Již zmíněným řešením je zpověď, hodí se však také odpustky, o nichž si povíme zase příště. Pár šrámů jste si ještě ve středověku mohli smáznout třeba porcováním muslimů, pohanů a dalších nevěřících krys (v dobovém žargonu, se kterým se samozřejmě v žádném případě neztotožňujeme!).

Typická fronta na zpověď v prostředí KatoLARPu.

Pokud jste se nekáli včas nebo jste do toho nevložili dostatek hereckého talentu, může vás stihnout také církevní trest. Obvykle se jedná o vyloučení ze hry (exkomunikace), zákaz přijímání svátostí (interdikt), v případě vyšších ranků jako jsou kněží či biskupové může dojít i k suspendování dané osoby (nemůže vykonávat většinu herních činností), ale také k laicizaci. Takto postižená osoba degraduje na laika.

Na závěr uvedu čistě pro zajímavost papežovu speciální schopnost, díky které dokáže zrušit manželství mezi hráčem a nehráčem KatoLARPu. Nebo si to o sobě aspoň myslí.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 12. října 2016 v 21:33 | Reagovat

Existuje nějaký důvod takhle se rouhat?

2 Sammael Sammael | 24. října 2016 v 22:25 | Reagovat

[1]: Velmi se omlouvám za svou pozdní odpověď, Pánbožko požehnej!

Je mi velice líto, když je dílo boží omylem zaměňováno za výplod Satana. Nechť návštěvníka náš leckdy familiární, snad až lehce neuctivý styl psaní neurazí. Ježek je koneckonců náš nevlastní brácha a Fotr je zase... no, fotr, takže se to snažíme s formalitami nepřehánět.

Doufám, že se přes to laskavý čtenář dovede přenést a nadále nám zachová přízeň nyní i vždycky až na věky věků, amen.

3 Sammael Sammael | 24. října 2016 v 22:28 | Reagovat

Pro naše ostatní příznivce: Asterius mě správně upozornil, že rouhání taktéž patří mezi neutrální skutky, které jsou zároveň hříchy. Omlouvám se mnohokráte, že jsem je v článku opomenul zmínit. Pomodlím se za pokání Očenášek.

4 Asterius Asterius | E-mail | Web | 25. října 2016 v 10:55 | Reagovat

[2]: No, nerad bych zpochybňoval tvojí inteligenci, ale položil jsem konkrétní otázku a reakce úplně mimo. Tak se zkusím zeptat jinak:
Proč si se rozhodl takhle posměšně psát o křesťanství, katolické Církvi a Pánu Bohu?

5 Sammael Sammael | 25. října 2016 v 14:25 | Reagovat

[4]: Nerad bych zpochybňoval něčí schopnost porozumět psanému textu, leč domnívám se, že jsem odpověděl vcelku vyčerpávajícím způsobem.

Odpověď na nově zformulovanou otázku může být totiž jen stále stejná: je nám líto, pokud někdo literární styl, kterým formulujeme své postřehy z let strávených hraním KatoLARPu přijde nevhodný (či "posměšný", abych citoval otázku).

Jako redakce tohoto blogu se nicméně snažíme nabídnout čtenáři vhled do pravidel akce tak, aby porozuměl jejím základním motivům a zároveň zachovat jistou úroveň čtivosti. Používáme proto familiárnosti a čas od času i výrazy, které může někdo považovat za neuctivé, jak už jsem vysvětlil v předchozím komentáři.

Je také možné, že otázka ani tak netouží zjistit pozadí zvolené formy, ale spíše motivaci autora / autorů. Přišlo mi zbytečné se o ní zmiňovat, neboť o ní mluvíme v úvodu a koneckonců i opakovaně ve článcích napříč webem.

Nachází se koneckonců i v podtitulu projektu: jsme zkrátka fanoušci!

Pánbožko žehnej!

6 Asterius Asterius | E-mail | Web | 25. října 2016 v 19:37 | Reagovat

[5]: Tak konečně jakási odpověď na otázku. Ano, jde mi o motivaci autora. Přečetl jsem si ten úvod, ale to asi nebude pravý důvod. Vidím za tím spíš nějaké zklamání, nesplněná očekávání nebo tak něco. A tohle už je jen určitá ventilace.

Jestli rád seznamuješ čtenáře s náboženskými otázkami, co se zaměřit na smrt a rouhače?
Bojíš se smrti? ...

7 Blade :) Blade :) | E-mail | 25. října 2016 v 20:16 | Reagovat

Články jsou velice skvělé čtivé.

Asterius, bude to asi tím, že jsme dříve tomu věřili.

Věřili jsme, že modlitba pomáhá a hajíli jsme víru, dokud jsme si nepřečetli spoustu zajímavostí čemu vlastně věříme, bohužel, než jsem to zjístil, stihl jsem stát i biřmovancem.

Momentálně jsme svobodní, nejsme otroci někoho, kdo na nás kouká 24 hodin denně, jestli náhodou neležíš po boku někoho koho miluješ, nebo jestli si náhodou nevychutnáváš maso v pátek.

Když si vyzkoušíš vžít se na pár týdnů do role nevěřícího, uvidíš úplně jinej svět, uvidíš chování věřících, kteří si v kostele hrají na čisté lidičky, zatím co mimo svatyni konají věci které jim jsou příjemné, proč to tak tedy je?

To je otázkou, možná buffy od kněze nefungují tak jak mají.

Pánbožko žehnej!

8 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | 26. října 2016 v 9:02 | Reagovat

[6]: Pánbožko s vámi,
dovolím si vstoupit do probíhající diskuze. Nemohu hovořit za celou redakci avšak co se mě týče tak jsou motivace skutečně takové jak je deklarováno, baví mě KatoLARP, jeho hráči i úžasní Orgové. Musím říct že u KatoLARPu je nejhlavnější ta komunita, nejde zde ani o pánbožka ani o ježicha s puchem svatým, nebo o vyměňováni sběratelských kartiček, ale o komunitu hráčů oddaných svému fiktivnímu světu. Tímto projektem se tedy snažíme, tedy alespoň já, vyjádřit obdiv tomuto fenoménu. Zajímají nás nové herní koncepty a rostoucí Lore a celkově vývoj celé hry. Je úžasné jak s postupem času KatoLARP vyrostl.

9 Asterius Asterius | E-mail | Web | 26. října 2016 v 18:33 | Reagovat

[7]: Díky, ale život atheistů, který je bez smyslu a bez budoucnosti, opravdu nechci. Atheisti svobodní nejsou, otročí svým tělům, penězům atd. atd.
Pro mě je úplně irelevantní, jestli si někteří v kostele jen na něco hrají, nebo jsou skuteční křesťané, to je jejich problém. Jaká bude moje věčnost, to záleží na mě, ne na nich.

[8]: Jediné, o co ti jde, je urážet víru křesťanů a Nejsvětější Trojici. Takže se tě ptám stejně jako tvého kámoše:
existuje nějaký důvod posmívat se křesťanům?

A proč si vy, autoři tohohle blogu, přivoláváte nečekanou smrt? Když se nebojíte Pána Boha, bojíte se aspoň smrti?
Jen upozorňuji:
„Kdo by se rouhal Hospodinovu jménu, smrtí ať umře.“ (Lv 24,16)
„Nemylte se, Bůh se nenechává posmívat!“ (Gal 6,7)

10 Sammael Sammael | 26. října 2016 v 19:29 | Reagovat

[6]: Mnohokrát děkuji za sofistikovaný psychoterapeutický rozbor své osobnosti! Šéf tě musel stihnout hojností požehnání, když dokážeš bez jakýchkoli informací o dané osobě vypsat tak podrobný elaborát.

Škoda, že to tak ve skutečném světě nefunguje...

Smrti se nebojím a trojtečka pro efekt s tím nejspíš nic nesvede. Netuším ale, co má toto téma společného s KatoLARPem, neboť tuzí budeme jenom všichni, nehledě na naši oblíbenou knížku.

Za tip na články o rouhání děkuji, tomuto tématu se na webu hodláme příležitostně věnovat už od začátku. Co se smrti týče, brzy snad konečně dojde na pohřební obřady a na blogu už visí třeba Relikvie nebo Křížová cesta.

Závěrem bych snad jen vyvrátil, že se na KatoLARPu zabýváme náboženskými otázkami: věnujeme se čistě katolickému fandomu okolo Bible, Katechismu a dalších legračních knížek, jak jsme zde už mnohokrát uváděli. Ostatní akce nás nezajímají, neboť s nimi nemáme zkušenost a nemůžeme se tudíž počítat mezi fanoušky.

Létající špagetové monstrum je ale prý vcelku fajn a doporučit můžu i Církev Jedi.

11 Sammael Sammael | 26. října 2016 v 19:32 | Reagovat

[9]: Úryvky ze starověkých pohádek jsou cool! Nechť všem šiřitelům Pravdy udělí jejich kněz bonus +15 do evangelizační chrabrosti, aleluja!

12 Asterius Asterius | E-mail | Web | 27. října 2016 v 12:47 | Reagovat

[10]: Smrt, protože je součástí lidského života, je součástí i křesťanství. Katechismus, Písmo sv. aj. jsou také podstatnou součástí, takže oddělovat tohle od "náboženských otázek" je nesmysl. Chápu, že to vyžaduje trochu hlubší zamyšlení, kterého někteří nejsou prozatím schopni. Ale co není, může být. :)

[11]: Žádné starověké pohádky neznám. Ale jinak souhlasím, že spousta toho v Bibli je cool. A ještě víc cool je, že to skutečně platí. Dost často se rouhají rockoví zpěváci, stalo se, že pak náhle zaklepali bačkorama. Ostatně i z historie je známo celkem dost příkladů rouhačů, co pak rázem zařvali.
Uniká mi teda smysl, proč si někdo vybírá takovou cestu.

13 Spice Spice | 27. října 2016 v 15:22 | Reagovat

Asterie, prosím, napiš odbornou publikaci na toto téma. Ihned si ji pak koupím a budu si ji číst, budu-li se potřebovat pobavit. Tvé znalosti jsou nevyčíslitelné hodnoty. Nechť tě provází síla (můžeš si vybrat která)

14 Blade Blade | E-mail | 27. října 2016 v 19:51 | Reagovat

Ať ti žehná bůh na obláčku ve jménu fotra i syna i pucha svatého Amen.

Možná časem pochopíš, že psané texty v zákoně (ve fanatasy knížce Bible ) jsou docela dost kruté, nehledě na to, že  " bůh " nařizuje spoustu nesmyslných věcí, například cesta do země zaslíbené, dokud jsem si to nepřečetl sám, tak jsme jako malej katolík nevěděl jak se vlastně ta " svatá země " získávala...

chudáci ženy a děti, otcové země zaslíbené, která padla do rukou Izraelitů pod velením všemohoucího boha ( na obláčku ), který vše nařídil spálit ( protože je to klaté ).

Ať žije KatoLarp
Ať ti žehná rudá opice

PS: upřímně ti doporučuju si tyto stránky přečíst úplně celé. :)

15 Sammael Sammael | 28. října 2016 v 8:46 | Reagovat

[12]: Člověče, nezlob se, ale bereš tu hru trochu moc vážně. Bojím se, aby tě úplně nevytrhla z reálného světa! Samozřejmě, že smrt nemá nic společného s volnočasovou aktivitou založenou na brakové literatuře.

V této souvislosti se chci také omlubit, že jsem Bibli nazýval pohádkami. Technicky vzato jde převážně o mýty podobné těm o řeckým, egyptským nebo třeba vikinskžm. Někdy mě holt matou ta mluvící zvířata, čarodějové, věštci, jednorožci a upíři, takže se uchyluji k tomuto zjednodušení.

Co se odpovědi na komentář 11 týče, jedná se o typický příklad posedlosti LARPem. Že ty munchkinuješ, aby ses stal svatým? V tom případě hodně štěstí, ale budeš muset odpustit lidem, jejichž kognitivní schopnosti jsou v pořádku, že chápou mimo jiné vztah mezi korelací a kauzalitou, či mezi fikčním a skutečným světem.

Pochválen buď Šéf až na věky věkův!

16 Sammael Sammael | 28. října 2016 v 8:47 | Reagovat

Technická: změnil jsem redaktorům ikonku, aby nebyl v diskuzi takový chaos.

17 Asterius Asterius | E-mail | Web | 28. října 2016 v 11:50 | Reagovat

[13]: Proč bych měl něco psát, když o tom je literatury dost? Snad nejsi tak neschopný a umíš používat internetový vyhledávač.

[15]: Jsem rád, že ještě žiješ. Pokud jde o to, kdo je mimo realitu, tak jsou to atheisti. To je nejlépe vidět právě ohledně smrti. Je potřeba pohlédnout na holou skutečnost, která se dotýká každého člověka. Stačí trochu uvažovat, např. následovně:
Vím, kdy zemřu? Nevím.
Jakou mám jistotu, že se zítra ráno probudím? Žádnou.
A speciální otázka pro atheisty: Vím s jistotou, že po smrti nic není? Nevím, nemám o tom žádnou jistotu.

Je to takhle jednoduché, ale atheisti si něco takového nedokážou uvědomit a žijou, jakoby smrt byla nějaká vzdálená budoucnost, někteří dokonce jakoby se jich smrt netýkala.

18 Prostě Jan Prostě Jan | 28. října 2016 v 13:24 | Reagovat

[17]: ale smrt se nás netýká, dokud tu jsme není tu smrt, až přijde smrt my už tu nebudem tak proč se jí trápit?

19 Sammael Sammael | 28. října 2016 v 19:28 | Reagovat

[17]: Omlouvám se, ale na rozdíl od mnoha jiných lidí mám docela dost koníčků a KatoLARP je jen jedním z nich. Pokud měla však úvodní narážka směřovat k mé existenci, ta je ještě na mnoho let statisticky pravděpodobná. Že si nepřipouštím, že by mohla přijít dříve, není ani trochu pravda. V mých kalkulacích má své místo.

Musím nicméně znovu zopakovat, že se značně vzdalujeme od zaměření těchto stránek. KatoLARP nemá se smrtí nic společného -- krom samozřejmě již zmíněných pohřbů či relikvií, které uchovávají bývalí spoluhráči.

Představovat si, že smyšlené herní lore nějak koresponduje se skutečným světem je totiž samozřejmě zcela od věci. Naše vědomí a rozum sídlí v mozku a s jeho rozkladem navždy zaniká. To je poměrně neproblematický fakt a není na fanouškovských webech, aby supolovaly vzdělávací systém.

Připusťme na okamžik absurdní představu, že by výplod bujné fantazie starověkých pisálků skutečně obsahoval nějaké relevantní informace. Nacházely by se potom ale v Bibli, na severských runových nápisech, v Knize mrtvých nebo třeba ve starořeckých bájích? A to uvádím jen a pouze dnes již neexistující LARPy.

PS: Na akce stále jezdím, jen se zaměřuji na moderní literaturu. Nevím tedy, zda mohu být v tomto smyslu považován za ateistu :)

20 Asterius Asterius | E-mail | Web | 28. října 2016 v 21:47 | Reagovat

[18]: To je úvaha vycházející z víry, že po smrti nic není. Seš si jistý svojí vírou?

[19]: Pravděpodobnost není jistota. Takže by mě zajímalo, jaké místo má u tebe smrt.
Jestli si myslíš, že smrt nemá nic společného s křesťanstvím a prožíváním křesťanského života, tak není divu, že jsi tak snadno odpadl od víry. Vidíš jen to na povrchu a dál nedohlédneš.

Že by vědomí se smrtí mozku zaniklo, není žádný fakt, ale hloupost. Stačí si projít pár případů klinické smrti, kdy mozek je prakticky mrtvý, ale žádný člověk, který se vrátil mezi živé, nepozbyl vědomí. Vědomí sebe sama je nemateriální skutečnost, v křesťanství označované jako duše. Duše, protože je nedělitelná a nehmotná, je nesmrtelná. Takže je nanejvýš důležité se zabývat tím, co bude po smrti.

K tvému PS - atheista je každý, kdo popírá existenci Pána Boha. Takže i ty.

21 Sammael Sammael | 29. října 2016 v 21:06 | Reagovat

[20]: Hloubka tvých hlubokomyslných vývodů o mých motivacích a psychických stavech mě nepřestává udivovat, nechť je Pánbožko ještě mnohokráte rozmnoží!

Jinak mám ale naneštěstí pocit, že se motáme pořád dokola. Už jsem psal, že nehodlám na KatoLARPu suplovat vzdělávací systém a odmítám komukoli vysvětlovat, jak se chová mozek ve stavu hypoxie a co za kraviny dokáže vyplodit při drasticky snížené funkčnosti smyslů způsobené kolapsem metabolismu.

Biologie do KatoLARPu rozhodně nepatří, za chvíli bychom v rámci své volnočasové aktivity začali trollit lidi třeba kreacionistickým pindáním, které si adoptovali protestantští kolegové.

Nemateriální = transcendentní = fiktivní = neexistující. Na pozbytí vědomí ani nemusíš být mrtvý, dokonce ani omráčený ne. Zkoušel jsi někdy spát? Možná by ti to prospělo ;)

Dobrou noc a svaté sny!

22 Prostě Jan Prostě Jan | 29. října 2016 v 21:39 | Reagovat

A co ty? jsi si jist svou vírou že ji zde tak vehementně bráníš? Autoři zde alespoň dělají něco konstruktivního, jediné co děláš ty je že se pokoušíš všechny přesvědčit o své pravdě a musím podotknout že dost mizerně.

Dále dle tvé logiky je Ateistou i Muslim? Hinduista? či snad Viking z 9tého století který uctívá Odina Thora Freira a spol? měl by sis najít etymologický původ slova Ateista-vychází z řeckého A+theos čili bez bohů, všech ne jen toho jednoho kterého zrovna uctíváš ty. Ty sám jsi ateista vzhledem k Hinduismu, Druidizmu Wicce atd. a proč? protože jsi byl indoktrinován do této jedné víry, kdyby ses narodil v indii jsi Hinduista kdyby jsi se narodil na arabském poloostrově budeš pravděpodobně muslim a kdyby jsi se narodil v Dánsku v 9tém století budeš věřit tomu že pokud zemřeš v bitvě tak  tě valkýry odnesou do Vallhaly kde budeš pít pivo s bohy až do Ragnaroku.

Dále hovoříš zde o Pánu Bohu znáš vůbec jeho jméno? víš vůbec jak se ten tvůj super úžasný bůh jmenuje? a Proč si vůbec myslíš že zrovna křesťanství má pravdu? co když je to islám? nebo Hinduismus? Nebo Helénské náboženství? co bys udělal kdybys byl předveden před Alláha a ten tě poslal do pekel za to že jsi uctíval jiného boha? To budu raději ateistou a do toho pekla půjdu se vztyčenou hlavou protože jsem alespoň nepodléhal bludům a hodnotil věci rozume a logicky, možná bys to měl někdy zkusit.

Zakončím to zde modlitbou za Asteria, nechť mu pánbožko dá rozumu, ježich ať mu ukazuje cestu, jak toho rozumu dosáhnout a Puch svatý ať se ho drží jako klíště

23 Asterius Asterius | E-mail | Web | 30. října 2016 v 12:38 | Reagovat

[21]: Díky za ten vlastní gól, co sis dal. Tvoje víra v materialismus jde přes všechno, i navzdory evidentní skutečnosti (viz ta část s rovnítky). Ještě jednou dík. :P

[22]: Konstruktivní jsem tady neviděl ani čárku. Autoři z toho svého rouhání nemají osobně nic, nic pozitivního jim to nepřináší. Moje úvodní otázka měla směřovat k tomuhle zamyšlení. Ovšem to se nekonalo. Od začátku tu jen nabádám k tomu, aby se přestali vysmívat jiné víře, o žádné přesvědčování se zatím nejednalo. (Mimochodem - tenhle blog (a ty s ním) uráží náboženské cítění a to v některých státech Evropy je trestným činem.) Jsem křesťan, takže si nemyslím, že by pravda bylo něco subjektivního a mohli bychom užívat spojení typu „moje“ - „tvoje“ pravda.

Že existuje jeden Bůh, je prokazatelná pravda. Pravda je pravdou a s tím nikdo nemůže nic dělat. Lidem - atheistům proto nezbývá nic jiného, než tuhle pravdu popírat. Ostatní nekřesťané, které jmenuješ, vyznávají falešná náboženství, kde je pravda pomíchaná s lží, a tak tam najdeme určité prvky o Stvořiteli, které oni nepopírají.
Nejlepší jméno Pána Boha, které On zjevil, zní: Ten, který jest. Nebo: Jsem, který jsem. Pak samozřejmě svaté jméno Ježíš je jménem našeho Pána a Boha, který se stal člověkem. Pokud si to přeješ učeně a podrobně, tak např. zde: http://revue.theofil.cz/revue-clanek.php?clanek=224

Křesťanství je pravdivé, protože jako jediné odpovídá skutečnosti. Pravda je jedna, a cokoliv je v opozici vůči té pravdě, je nepravdivé. Tvůj atheismus je samozřejmě bludný, vede ke smyšlenkám míjejícími se s realitou. Tím se nemáš co chlubit, ani v pekle. Takže rozumné hodnocení doporuč raději sobě.
Tebe jsem se ještě neptal, takže to napravím. Existuje nějaký racionální důvod, proč zesměšňuješ komolením jmen tří božských Osob Pána Boha - Nejsvětější Trojici?

24 Prostě Jan Prostě Jan | 30. října 2016 v 17:07 | Reagovat

[23]: mlátíš prázdnou slámu, tvrdíš že je to prokázané a že je to pravda ale nepředkládáš žádné důkazy, pravda se pozná na základě důkazu dokud není předložen důkaz je to jen názor, můžeš prosím předložit důkazy svého tvrzení o boží pravdě?

ptáš se proč zesměšňuji tvé imaginární přátele? jednoduché vysvětlení, jsou to tví imaginární přátelé.

25 Prostě Jan Prostě Jan | 30. října 2016 v 17:09 | Reagovat

[23]: Navíc, tvrdíš o ostatních náboženstvích že jsou pomýlená, to však tvrdí všechna kde bereš jistotu že je to tvé křesťanství to pravé, jaké máš důkazy o křesťanské pravdě jaké mi ostatní nemáme, chceš li nás skutečně přesvědčit a obrátit tak ti to bez důkazů nepůjde.

26 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | 30. října 2016 v 17:38 | Reagovat

Myslím že je na místě Asteriovi uznat bonus do Evangelizační chrabrosti +10, prosím předlož svému lokálnímu orgovi screen této diskuze.

Pánbožko požehnej! a užij si bonusy, zasloužil sis je.

27 Sammael Sammael | 30. října 2016 v 19:40 | Reagovat

[23]: Hle, další z mnohých darů Pucha svatého -- moudrost a jasný pohled na herní realitu! Jen bych opět poprosil rozlišovat, v reálném světě totiž nikdy nikdo existenci duchovního světa nedokázala a nazývat ji evidentní je proto přinejmenším odvážné. Ale možná ti to jen podsouvám a ty pořád řešíš jen KatoLARP, potom se omlouvám.

Mimochodem, nepleť si prosím nevíru v pohádky s vírou v nepohádky. Je to trochu trapné a připomíná mi to pana prezidenta Klause, mistra podobných novotvarů.

Ke tvé reakci na Prostě Janův komentář: samozřejmě, že tento fanweb něco pozitivního přináší, a to značné obveselení mnohým čtenářům, jak je patrné i z reakcí několika zde diskutujících. Pro nás autory jde také o příjemné a kreativní odreagování, které nám umožňuje zužitkovat v praxi zbytečné poznatky z let hraní KatoLARPu.

Zároveň znovu trochu mícháš jablka s hruškami. To, že je něco nezákonné, neznamená, že je to také špatné a naopak. Takto přemýšlí jen KatoLARP a jeho orgové se pak diví, že je normální lidé považují za bigotní magory a vůbec fanatiky.

Happy Halloween!

[26]: Kryštove, nejsme již hráči KatoLARPu a nemůžeme tudíž organizátorům do akce kecat! Snad oni sami ocení zápal pro propagaci hry adekvátním způsobem a nikoli jen omletou frází Pánbožko zaplať.

28 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | 30. října 2016 v 19:51 | Reagovat

[27]: proto jsem napsal aby použil screenshot jako důkaz že svou svou evangelizační činnost skutečně provedl. po předložení důkazu, jak zde podotkl Prostě Jan, jistě svůj zasloužený bonus dostane.

29 Asterius Asterius | E-mail | Web | 30. října 2016 v 20:55 | Reagovat

[24]: Nevím, proč bych ti právě já a právě teď měl takový důkaz předkládat, když je k dispozici už několik dlouhých staletí! Myslím, že důkazy jsou v evropském prostoru, který těží z dědictví křesťanství, vcelku známé: ontologický, kosmologický.
Pokud bychom měli diskutovat o tom, proč je křesťanství pravým náboženstvím, bylo by to nadlouho. Jako určité náznaky mohou posloužit např. stálá existence katolické Církve navzdory všem snahám nepřátel, pravé zázraky potvrzené i atheistickými vědci, nebo pravdivost Písma sv. Prozatím mě víc nenapadá.

[26]: O nějaké vaše vymyšlené bonusy, které by měl katolík dostávat za evangelizaci, mi opravdu nejde. Myslím, že jsem to už napsat dost jasně. Ohrazuji se tady proti urážení. Co kdybych tady psal urážlivě o tvojí matce nebo někom, koho máš rád? Bude se ti to líbit?
Ty i tvůj kámoš ubližujete především sami sobě. Pokud se nezmůžete na víc než urážky, tak jste primitivové. Nevím jak ty, ale z psaní Sammaela vyplývá, že je zastáncem opičí teorie, tak to bude možná tím.

[27]: Jak vidím, nejspíš si nepostřehl, jakou hloupost jsi s těmi rovná se napsal. Tak ti to vysvětlím.
Nejprve - je nesmysl, že by cokoliv nemateriálního muselo být transcendentní. Ano, některé nemateriální skutečnosti jsou zároveň transcendentní, ale neplatí to vždy. Ale nejiracionálnější a úplně nepravdivé je tvrzení, že nemateriální=neexistující. Vy nevěřící se rádi vychloubáte před věřícími rozumem a logikou, pokud patříš mezi takové, tak je to ještě úsměvnější - např. logické zákony, jsou materiální? Neexistují? :P Příkladů nemateriálních skutečností je víc.

My křesťané jsme často v takové pozici, že jsme proti některým „legálním“ zákonům, např. co se týče potratů. Takže podle mého názoru najdeš víc lidí, co automaticky pokládají legální za dobré, mezi atheisty, kteří nemají žádný směr v morální oblasti a vyznat se ve všech morálních otázkách je na jejich subjektivním uvážení. A když se tím někdo nechce zabývat, tak se přimkne k tatíčkovi státu. Takže bys měl asi poupravit svoje domněnky a představy o tom, jak přemýšlejí katolíci a kdo je ve skutečnosti normální a kdo ne.

30 Sammael Sammael | 30. října 2016 v 22:10 | Reagovat

[29]: Nejdřív k reakci na můj koment: ty opravdu tvrdíš, že abstrakce nemá základ ve fyzickém světě? :D :D Tak to už je solidní úlet, ale jak je libo. Transcendentní a nemateriální se samozřejmě rovnají, protože jde vždy o prázdnou množinu. Jak jednoduché.

A že katolíci nepokládají legální za správné? Slyšel jsi někdy o kanonickém právu? Katolíci jedou akorát podle svého vlastního, místy dost perverzně zpotvořeného zákoníku, vytvořeného pro herní účely na základě lore (hlavně Bible + církevní otcové), zatímco světská legislativa obvykle vychází z poněkud vyšších standardů diskuze, výzkumu a hledání pravdy vůbec.

Ad komentář ke Kryštovovi: á, kreacionismus! To už znamená akutní, troufnu si říct až skoro patologický stav oblouzení fiktivními reáliemi. Ignorovat vyčerpávající, zcela průkaznou evidenci evoluční teorie, která je vědeckým faktem úplně stejně jako ta gravitační, si už žádá řádnou dávku sebeklamu. A to vůbec nemyslím jako urážku, mé počáteční pobavení nad zarytým fanouškovstvím se rychle mění ve zděšení.

Urážlivě psát o Červené karkulce, Thórovi nebo jednorožcích je v pořádku a Pánbožko mezi pohádkové bytosti přirozeně patří také. Tvoje matka je oproti tomu lidskou bytostí, která ověřitelně existuje a urážky ji mohou psychicky poškodit. Pro dědulu na obláčku nic z toho neplatí.

Prostě Jan se také jistě ještě vyjádří sám, ale já nevím, zda se smát nebo plakat. Ontologický důkaz je děravý jak řešeto, ten kosmologický dopadl během zkoušky dějin ještě hůř, ale ono by stačilo trochu používat Internet, mozek, popřípadě obojí. I kdybychom však čistě pro srandu uznali existenci Nejvyšší bytosti nebo Prvotního hybatele, čeká tě ještě dlouhá cesta, než se dostaneš k psychicky labilnímu Fotrovi, jeho odtučněnému Synátorovi a tomu třetímu, který se ve volném čase mění v holuba. A od nich je zase ještě hodně, hodně dlouhá cesta k pravé, spasitelné, apoštolské církvi, která existuje daleko kratší dobu, než kterou zažilo egyptské pohanství, zoroastrismus nebo primitivní kult matky přírody.

Potvzené zázraky nebo pravdivost... checht, on fakt řekl pravdivost! Písma svatého už mi ani nestojí za komentář.

Sammael out.

31 Prostě Jan Prostě Jan | 31. října 2016 v 7:39 | Reagovat

Všiml jsem si toho že zde přibyla reakce už včera, ale nechtělo se mi odpovídat a jak se tak koukám dnes tak mě již Sammael předběhl, ale každopádně

[29]:V současnosti těží evropský prostor ze secularismu, který je přímím důsledkem mimo  jiné separace církve od států, kdyby evropa těžila z křesťanství tak autoři tohoto webu shoří na hranci jako heretici. Proč zrovna ty, zrovna zde a zrovna teď máš dokazovat? odpověď je jednoduchá vyslovil jsi zde premisu: "bůh existuje" a já žádám její prokázání. Ontologický ani kosmologický "důkaz" nedokazují že ten šéfík na obláčku je křesťanský bůh, a v podstatě nedokazují nic, jestli vytáhneš ještě i pascalovu sázku tak se asi naštvu. takže abych to shrnul nemáš v ruce nic než jen staletí staré bláboly, katolická církev má podle tebe pravdu protože existuje, což se dá aplikovat na jakoukoliv jinou existující náboženskou organizaci, jen pro tvou informaci židovská církev existuje déle než katolická a mám pocit že její nepřátelé se ji snažili odstranit poněkud vehementněji, nebo takový hinduismus tady byl snad o tisíc let déle než křesťanství tak bych řekl že bys měl asi konvertovat. Co se těch tzv. zázraků týče, to že je někdo potvrdil neznamená že jsou pravé a i kdyby byli tak stále nemusejí znamenat existenci boha a už vůbec ne křesťanského. hovoříme li o zázracích co zázraky, které "potvrzují" již zmíněný hinduismus jako socha ganéši co pije mléko atd.

32 Prostě Jan Prostě Jan | 31. října 2016 v 9:43 | Reagovat

[29]: navíc za dobu své existence se katolická církev a její nauka dost radikálně změnila, dnešní katolíci by byli považováni za heretiky, pravda je neměnná nauka církve se mění ergo nauka církve není pravdivá

33 Asterius Asterius | E-mail | Web | 31. října 2016 v 23:01 | Reagovat

[30]: Kde tvrdím něco takového, co mi podsouváš v první větě svého komentáře? To bude jen úlet tvojí fantasie. Ale proč ses nezamyslel např. nad těmi zákony logiky?
Budu muset asi vzít jiný příklad. Tak nehmotná je např. jakákoliv informace, a přitom to není nic transcendentního. Těžká to rána pro materialismus.

Proč sem motáš kanonické právo? To snad používá např. stát jménem Velká Británie ve svém soudnictví v souvislosti s urážkou náboženského cítění? Silně o tom pochybuji, ale klidně se necham poučit.

Podívej, já respektuju, že si někdo o sobě myslí, že je nějaká vylepšená opice, ale pokud bychom se chtěli bavit o té nedokázané teorii, tak bychom měli diskutovat někde jinde. Nebo pokud jsi do toho tak zapálený, tak se zkus bavit tady https://www.facebook.com/groups/180739562277615/?fref=ts

Když jsi tak zběhlý v důkazech, tak možná máš i nějaký, který dokládá nepravdivost Písma sv. V historii se už o něco takového pár lidí pokusilo, dopadlo to ovšem spíš opačně, než chtěli.

Pokud budu urážet tvojí matku, která ani o tom nebude vědět, tak jí osobně to nijak neublíží. Ale bude to vadit tobě. A zrovna tak vadí mě, když ty urážíš mého Pána Boha. Co jsem ti já nebo On udělali zlého? Nic, takže si svoje komplexy vybíjej na někom nebo něčem jiném. Máš např. toho Thóra. Ale jemu se nemůžeš rouhat, tak to asi není pro tebe tak zábavné.

[31]: Asi netušíš, za co všechno Evropa vděčí katolické Církvi, když se tu pokoušíš o demagogii s upalováním. Studuješ nebo studoval jsi na vysoké škole?
Obratem jsem ti samozřejmě poskytl důkazy, ale pokládám to za nadbytečné jako dokazovat např. Pythagorovu větu. Pokud se ale chceš dál bavit o jediném Pánu Bohu, tak budeš muset odložit své fantasmagorické představy o komkoliv na obláčku.

Ty ani nějaký Sammael o katolické Církvi toho moc nevíte a ještě špatně čtete. Psal jsem o náznacích, které teď podrobněji rozvedu. A jen na okraj - zase si musím postěžovat, že stejně jako Sammael si vymýšlíš, že něco tvrdím, co ve skutečnosti netvrdím. Nepsal jsem, že samotná existence znamená pravdomluvnost. Čti celé věty, nebo čti pozorněji, prosím.
Katolická Církev je výjimečnou společností nemající ve světě obdoby. A to v těchto ohledech:
KC zachovává stejnou víru - to je právě zaručeno neměnným učením - dogmaty. To dokládají např. spisy církevních otců, víra tehdy je prakticky stejná až dodnes.
KC je jednotná - ve víře, ve svátostech a hierarchickém zřízení.
Tohle všechno trvá téměř 2000 let, k tomu jsem zmiňoval zaryté nepřátelství zbylého světa. Katolickou Církev usiloval zničit leckdo, židé, muslimové, protestanti, světští vládci jako byl Napoleon, atheisti ad. Katolickou Církev nezničili, ani se jim nepovedlo ji nějak transformovat.
Stejně uniformní společnost, jakou je KC, která trvá navzdory všem snahám takovou dobu, na světě nenajdeš.
Židé netvoří tak jednotnou společnost, žádnou církev nemají. Mezi nimi je to jak u protestantů. Hinduismus je soubor rozličných nauk, k tomu tam chybí nějaké pevné společenské zřízení, jako má KC. Opravdu katolická Církev je jediná svého druhu.

34 Sammael Sammael | 1. listopadu 2016 v 14:08 | Reagovat

[33]: Když já už fakt nevím, jestli se smát, nebo plakat...

Moje poznámka o abstrakci se SAMOZŘEJMĚ vztahovala k zákonům logiky. Ty totiž nejsou ničím jiným než jazykem, který vzniká v našem hmotném mozku skrze běžné fyzikální procesy. Jak funguje neuron či další součásti vyšší nervové soustavy bych už ti nechal k samostudiu, kdybys tedy nebyl popíračem biologie.

"Nedokázaná teorie" je prosím pěkně oxymoron. Chápu, že po letech strávených v KatoLARPu s trojjediným Pánbožkem už člověk kontradikci nejspíš nepozná, ale to na věci nic nemění. Slovíčko, které hledáš a které označuje něco nedokázaného, je hypotéza.

Naneštěstí pro všechny fanoušky kouzelníka, který tvoří lidi z bahna, evoluční teorie hypotézou rozhodně není. Kreacionista je šarlatán na úrovni léčitele nebo astrologa, až tedy na to, že kromě astronomie, biologie, chemie a fyziky popírá ještě třeba paleontologii či geologii. Pokud se pak řadí k mladozemské odnoži, která Staré pověsti židovské považuje za učebnici dějepisu, popírá samozřejmě i popsanou historii.

Diskutovat dnes o evoluční teorii má asi tolik smyslu, jako řešit platnost teorie gravitace, pročež tvou nabídku s díky odmítám. Své iracionální sklony si vybíjím čistě fanděním KatoLARPu.

Puch svatý tě však opustil, je mi líto. Kromobyčejná moudrost již nezdobí tvé skráně, neboť používáš stupidní, stupidní a ještě jednou stupidní požadavek, abych dokázal nepravdivost něčeho.

Až mi ty dokážeš, že okolo Marsu neobíhá čajová konvice, že svět nestvořilo Létající špagetové monstrum (proč by jinak planety vypadaly jako masové koule, že jo?) a že neexistují již zmínění pohanští bohové, možná si rýpnu i do tvé oblíbené pohádky.

Mezitím můžeš třeba přemýšlet, jak chudák Noe v době bronzové stavěl svou bárku a jak do ní vecpal vše živé, aniž by se to vzájemně požralo a taky jak s tím vším plaval řídkým vzduchem v 8 000 metrech nad mořem. Já mám radši tu o Červené karkulce, sorry.

Jinak mám ze čtení herního lore tak trochu dojem, že má Pánbíček tvrdší koule, než číkoli máma. Coby všemocná a superinteligentní bytost by si koneckonců z mého rejpání ani nic dělat nemusel. Jestli ho štvu, ať do mě klidně šlehne bleskem. Co se tebe týče, snažím se nenapadat tebe, ale tvé argumenty, což není vzhledem k jejich úrovni vždy úplně jednoduché. Názory nemají žádné právo na ochranu, tu mají jenom lidé. Nechci tě zabít, zranit, zavřít do vězení ani jakkoli jinak penalizovat za to, že hraješ KatoLARP, ale odmítám kvůli tomu přestat psát o hře způsobem, který se ti nelíbí.

Co si o tom všem myslí vláda kteréhokoli státu, je mi upřímně šumafuk.

O kanonickém právu jsem se zmiňoval jako o kodifikovaných pravidlech pro katolarpery abych ilustroval, proč si myslím, že v jejich případě platí legální=legitimní. Jenom se holt nevztahujete k Ústavě či jiným státním zákonům (což bych doporučoval spíš), ale k bigotním nesmyslům.

Jinak skvělý postřeh, že pro mě rouhání Thórovi není tak zábavné. PohanoLARP jsem totiž nikdy nehrál a ani není v naší zemi moc oblíbený. Jak prosté, milý Watsone.

Chuťovka úplně na závěr: zákony logiky a informace. Logika samozřejmě jako samostatná entita neexistuje, jde o jazyk, který používáme, abychom lépe porozuměli světu okolo sebe. Proto má poznámka o abstraktních konceptech, která opět zůstala nepochopena. Informace souvisí s vlastnostmi a uspořádáním objektů a je tedy na nich závislá, rozhodně nevisí někde v říši idejí.

K reakci na Prostě Jana: KatoLARPu vděčí Evropa za mnohé, ale své skutečné základy má v řecké filosofii, římském právu a osvícenství. Hra měla a má dalekosáhlý vliv na kulturu i vzdělávání, přestože to má občas tendenci mísit s vlastními fabulacemi. Upalování není žádná demagogie, ale politováníhodný historický fakt, jakkoli už nemusí být pro dnešní hráče relevantní. Magdalenské prádelny, pedofilní kněží nebo krysí stezka pro nacisty by ale už aspoň trochu být měly.

Vím, že hráči KatoLARPu k smrti rádi zdůrazňují, že koncept Boha v lore neobsahuje žádné obláčky. Zatím ale neměli dost fantazie, aby třeba Michelangelovo Stvoření Adama překreslili na něco didaktičtějšího, takže si za to můžou jenom sami.

Jinak mě mrzí, že zpochybňuješ mou dlouholetou hráčskou praxi. Prokazatelným faktem nicméně zůstává, že církev mění v průběhu dějin kdeco, včetně víry a hierarchického zřízení (zvlášť papež si svůj primát více či méně zlostně vydupal, přičemž se neštítil padělat dokumenty nebo si arogantně udělit titul vikář Ježkův).

Ale to jen tak na okraj. Mám pocit, že už naše diskuze přestává mít co společného s KatoLARPem a dostává se ke sporu mezi vědou a pseudovědou, který není tématem tohoto webu.

35 Spice Spice | 1. listopadu 2016 v 15:13 | Reagovat

Velice pěkně shrnuto. Mimochodem dnes se mě pokoušelo strefit pět blesků a 2 meteority, které se hodí do mě sbírky, srazit deset aut a pak začaly dokonce pršet bible. Jistě je to vše za mé rouhání. Je to zázrak. Škoda těch 10 nevinných lidí, co umřelo kolem, ale to se vsákne, jako oběti spousty zemětřesení, kde byli samí zlí lidé, hlavně ty ďábelská nepokřtěná novorozeňata, co si dávám k snídani. Ach, ten krásný život pohana.

36 Asterius Asterius | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 21:39 | Reagovat

[34]: Směj se, nebo si poplač, to je mi fakt jedno. Ale považuju lidi, co se jen neustále něčemu nebo někomu smějí za ne příliš inteligentní. Takoví totiž nemají co rozumného říct, a tak se jen smějí. K tomu jsou neschopní sebekritiky, a tak si neuvědomují svou ubohost.
Vzhledem k tomu, že stále odmítáš uznat, že existuje nemateriální skutečnost, nedivím se, že něco jako slušnost je pro tebe prázdný pojem. Pak není divu, že jsi dosud nepochopil, proč jsem tu napsal první komentář. Nikdo nezakazuje kritiku křesťanské víry a názorů křesťanů. Je ale rozdíl mezi kritikou a urážením. Chápeš to, nebo ne?

Tak to by bylo spíš k tvému zamyšlení nad sebou samým. (Nedělam si iluze, že by  to pomohlo.) A teď ke zbytku.
Chápu, že jsi zapálený evolucionista, ale psal jsem, že na tohle téma tu diskusi rozvíjet nehodlám. O podvodech s kostmi a žonglování s čísly v řádech milionů a miliard necháme na jindy a někam jinam.

Myslím, že přinést důkaz o nepravdivosti není nic těžkého. Je to přece zcela běžné, bez něčeho takového bychom se nikdy nemohli dozvědět, co je pravdivé. Asi sis to popletl s dokazováním neexistence. Nic takového jsem po tobě nechtěl, neboj, vím, že něco takového není proveditelné.

Zákony logiky:
Takže podle tebe jsou produktem mozku.
To je samozřejmě hloupost. Ať už v mozku, nebo v přírodě, žádné přírodní zákony (chemické, fyzikální) nevytvořili něco ryze nehmotného.
Pokud by logické zákony přesto měly být výplodem mozku, jen nějaká abstrakce, není možné, aby byly objektivní. Závěr by byl, že každý máme nějakou svou logiku, kterou si používáme k lepšímu pochopení světa.
Abychom si nalili čistého vína. Zákony logiky existují nezávisle na kterémkoliv člověku. Člověk je svým rozumem poznává. Tyto zákony jsou objektivní, a k tomu jsou nezměnitelné, nedají se obejít, a jsou nehmotné. Z toho všeho vyplývá, že jsou také věčné.

To, že informace je zaznamenaná na nějakém nosiči, nemění nic na tom, že sama je nehmotná. O existenci jakékoliv informace snad nikdo nepochybuje. Takže kde vidíš problém? Nebo si stále myslíš, že nemateriální=neexistující?

Silně pochybuji, že laici znají kanonické právo. Obyčejní věřící budou spíš znát Desatero, nebo dokonce světské právo. Ostatně kanonické právo má základ, jak jinak než, v mravouce KC. Takže obyčejný laik nepotřebuje znát kan. právo, stačí mu mravouka.
Každopádně zmínka o tom, že někde v Evropě je urážka náboženského cítění trestným činem, byla jen na okraj, možná k nějakému zamyšlení. Takže tohle bych dál už nerozváděl.

Michelangelo byl samozřejmě úžasný umělec, jeho obrazy jsou precizně promyšlené. Ale je mi líto, je to stále jen představa nějakého umělce, která má s theologií společného jen to, že Pán Bůh stvořil Adama. Bylo by záhodno rozlišovat theologii a umělcovu snahu přiblížit něco z konání Pána Boha. Křesťani samozřejmě tohle dokážou odlišit, a proto nic překreslovat nemusí. :P

Katolická Církev víru ani hierarchické uspořádání nezměnila. Credo zůstává, kněze a biskupy v čele s papežem má stejně jako na začátku. Pokud si myslíš, že to tak není, tak to prokaž.

Abychom se vrátili na začátek. Upozorňoval jsem tě, že se tu rouháš a že takoví lidi pak jsou v nebezpečí nenadálého a nehezkého úmrtí. Jako křesťan ti takovou smrt vůbec nepřeju, a proto se snažím, aby sis na sebe něco takového nepřivolával. O to víc mě mrzí, že jsi už vyslovil přání, že chceš být zasažen bleskem. :( Snad se tvoje přání nesplní.

37 Sammael Sammael | 3. listopadu 2016 v 18:50 | Reagovat

[36]: Já trávím svůj čas s lidmi, kteří se rádi smějí, velmi rád. Jsem naopak značně podezřívavý k těm, kteří se věčně tváří jako suchaři. Smysl pro humor máme ale každý zjevně nastavený trochu jinak.

Já třeba nepovažuji své odlehčené vyprávění o KatoLARPu za neslušné ani náhodou, jak už jsem se mnohokrát vyjádřil. Opakovat to nehodlám.

Považuješ-li za hlavní důkaz evoluce fosilní nález, jsem opravdu rád, že se se mnou nechceš o tomto tématu bavit.

Co se důkazu nepravdivosti týče, důkazní břemeno má nést ten, kdo tvrdí něco pozitivního. Já třeba nemám potřebu nadřazovat jedny starověké bajky druhým -- v Bibli se nachází do jisté míry relevantní historické informace, ale ty najdeš i v Illiadě.

Jádro té fantasy knížky ale spočívá v příhodách Boha, kterého už samozřejmě vyvrátit nemůžu, neboť to nejde. Podobně jsem na tom s anděly, jednorožci, obry a dalšími důležitými postavami. Proto mi tvůj požadavek dokázání nepravdivosti nepřipadal zrovna na místě.

Kdyby ses nicméně namáhal přečíst si komentář celý, všiml by sis, že jsem přesto sportovně jeden příklad evidentně vybájené části tvé oblíbené knížky vypíchl.

Že jsou "zákony" logiky nehmotné, netvrdím já, ale ty. Tvoje poznámka jde tedy úplně mimo mísu, zvlášť pak, když hned začneš dost unáhleně vyvozovat kdeco dalšího. Tu část o jazyku jsi opět zjevně minul -- v nejlepší tradici KatoLARPu ignorovat, co se nehodí do krámu.

Stejně tak autenticky působí kazatelský zápal, když následně předkládáš sadu kategorických tvrzení.  O takové parakonzistentní logice jsi zjevně nikdy neslyšel, což mě ale jen stěží překvapuje.

Neustálé zaklínání se informací, kterou se vůbec neobtěžuješ definovat, je z úplně stejného soudku. Uvědomuješ si vůbec, jak vágní slovo "informace" je? Nenapadlo tě někdy, že mícháš jablka s hruškama? Zatím jsi spektakulárně NEdokázal, že by informace ležela někde bezpečně mimo dosah fyzikálních zákonů, takže budu s dovolením dál tvrdit, že existuje pouze materiální svět.

Pokud chceš tvrdit opak, zkus se nejdřív vymotat ze svých zmatečných tvrzení a potom hezky spatra vysvětli, jak může hmotný svět ovlivňovat něco, co žádnou hmotu nemá nebo jak může v čase působit něco, co stojí mimo čas. Hodně štěstí a... (zdravého? spíš ne) herního nadšení.

Co se práva týče, dostáváme se k jádru pudla. Kanonické právo zná běžný katolarper asi tolik, jako průměrný občan ústavu, ale pro oba existují odvozené mantinely, zjednodušené pro každodenní potřebu.

Hráči mají zpovědní zrcadla, katechismy všech druhů a pravidelná kázání, normální lidé zase obyčejnou výchovu ve škole i doma, novinové články a další zdroje.

Vtip je v tom, že zatímco katolarperský život osciluje okolo pravidel, ať už těch dekalogických nebo interpretovaných pozdějšími hráči, pořád má základ v pravidlech.

Pravidla pro nehráče oproti tomu nestojí na hypotetickém diktátu vyšší bytosti s perverzními sklony, ale rodí se z diskuze, etiky postavené často na solidních základech biologie a dalších relevantních věd a vůbec představují značně vyšší standard. S dovolením tedy zůstanu u svého původního tvrzení.

Nad urážkami náboženského cítění v Evropě jsem se zamýšlel už mnohokráte a -- jaké to překvapení! vždy jsem znovu a znovu zjišťoval, že jde o nepřijatelný zásah do svobody slova, který trestá naprosto imaginární zločin. Proto takovými zákony pohrdám.

Moje zmínka o Michelangelovi měla za cíl vyprovokovat úvahy o negativní teologii, typicky katolarperské sofistice, která do omrzení opakuje, jaký Bůh není, jako to někomu k něčemu bylo, či dokonce jakoby tato teologie měla v daném ohledu přístup k nějakým relevantním informacím.

Možná tě ale překvapí, že někteří křesťané teologický (imaginární) obsah a umělecké dílo rozlišit nedokážou. Říká ti něco ikonoklasmus?

KatoLARP samozřejmě svá pravidla změnil mnohokrát, ač se samozřejmě snažil držet zpátky aspoň na úrovni dogmat. Třeba taková nauka o očistci se musela formovat až do středověku, než se stala definitivně součástí věrouky -- příliš pozdě na to, aby ji přijali i již odtržení fanoušci OrtodoxLARPu. O limbu, který zpropagoval organizátor Augustin Aurelius, zase hierarchové neradi mluví v současné době. Změnila se i pravidla týkající se hříchu, třeba v případě kremace.

To je ale úplně jedno, neboť jsou fanoušci hry rozdělení nejen v čase, ale i v prostoru. Jedni se snaží aktualizovat pravidla importem charismatické obnovy Pucha svatého od protestantů, další očekávají brzkou Apokalypsu nebo dokonce popírají platnost Novus Ordo mše... a všichni si říkají katolarpeři. Je mi úplně jedno, co stojí na papíře: skutečnost je taková, že výklad pravidel není, nebyl a nebude konzistentní, tak jako nemůže být dlouhodobě konzistentní žádná fanfikce.

K čemu je ti Credo, když si ho každý bude interpretovat po svém? Jen každonedělní kouzelný rituál, tak jak ho na tomto webu prezentujeme.

Dalo by se pokračovat dál (třeba tím, že se hierarchie konstituuje pevně až koncem 1. století), ale nemyslím si, že je to nutné.

Před zasažením bleskem se dokážu efektivně bránit, bát se o mě nemusíš. Popravdě mě dost zajímá, jak by si Pánbožko poradil s Faradayovou klecí. Jinak si dokážu představit daleko horší úmrtí, než takřka instantní usmažení elektrickým výbojem.

PS: V uplynulých dnech jsem si uvědomil, že pro mé "rouhání" = dělání si legrace z herních, na realitě nezaložených konceptů -- vlastně existence či neexistence Pánbožka nemá žádnou relevanci.

Urážet se, když se někdo směje Svaté trojce je asi tak smysluplné, jako se vztekat, když někdo urazí Brumbála nebo Gandalfa. I kdyby ale skutečně existoval biblický Pánbíček, trefoval bych se do něj dál.

Nemám totiž žádné výčitky svědomí z urážení bytosti, která svým fanouškům několikrát přikázala spáchat genocidu, chtěla po Abrahámovi, aby podřízl svého syna jako podsvinče nebo která hrozí všem, kdo ji nebudou bezmezně milovat, věčnou smrtí v pekle. Takovým  tvorům, nezávisle na jejich podstatě a původu, můžu říkat jenom tyran, sadista a ješitný, psychicky labilní magor.

38 Prostě Jan Prostě Jan | 3. listopadu 2016 v 21:25 | Reagovat

zcela upřímně Asterie, veškerý dialog mezi církví a vědou skončil ve chvíli, kdy církevní hodnostáři začali umisťovat na kostely hromosvody.

39 Asterius Asterius | E-mail | Web | 5. listopadu 2016 v 0:38 | Reagovat

[37]: Hm, tak ten rozdíl, o kterém jsem psal, furt nechápeš. Tak to je s tebou těžký.

Pravdivost Bible, jakožto historického dokumentu, je dávno prokázaná. Pokud ovšem ty s tím máš problém, tak dokládej, proč pravdivá není. Nikdo po tobě nechce, aby ses soustředil na „jádro“, postačí vyvrátit něco z toho, co jde.
Tvůj komentář jsem samozřejmě četl celý, ale nic jsi z Písma sv. nevypíchl. Jen sis vymyslel úplnou hloupost s osmi tisíci metry. Proč bych měl na něco takového reagovat?

Logické zákony jsou samozřejmě nehmotné.  Pokud nejsou, tak mi jistě přineseš nějaký hmotný důkaz.
Informace nemusí nutně být mimo fyzický svět. Že je nehmotná, to je také vědecké zjištění. Každý se o tom může přesvědčit: mam na papíře napsanou nějakou informaci, která je zakódována ve znacích (písmenech). Pokud si text přečtu a rozumím mu, informaci získám. Pak ji předám mluveným sdělením dalšímu člověku. Informace byla dvakrát přenesena, řetězec může být jakkoliv dlouhý, ale přitom se nepřenesl inkoust z papíru, ani žádný jiný materiál, ale jen ta informace.
A je to právě nehmotná informace, která může ovlivňovat svět. Takovým vhodným příkladem je DNA, kde jsou zakódované informace. Pokud se změní informace, bude to mít dopad na vývoj jedince, nebo fungování nějaké části těla apod.

Vědecká fakta v souvislosti s morálkou jsou většině atheistů úplně volná, viz potraty.
Jenže pokud neexistuje Pán Bůh, je veškerá morálka (- co je dobré a co špatné) jen lidský výmysl. Jedni si ji vymysleli takovou, jiní onakou. Důsledkem by bylo, že nikdo nemá právo nutit morálku nějaké skupiny lidí někomu dalšímu.

O negativní theologii jsem neslyšel. Nebude to spíš tak, že je to jen reakce na výmysly nevěřících? Obrazoborectví je samozřejmě hereze, kdo zastává herezi, tak křesťanskou víru nemá. Heretiky sem teda nemíchej.

Četl jsem už pár vyjádření atheistů, kteří uznávali, když nic jiného, právě konzistentnost katolické věrouky.
Nauka o Očistci byla součástí víry vždy, první křesťané věřili v Očistec, dokládají to texty církevních otců a modlitby za zemřelé. A takhle je to i s dalšími věročlánky. Takže - víra zůstává stejná. To se samozřejmě týká i Creda, které může vykládat samozřejmě jen ten, kdo ho sestavil. A to je katolická Církev.

V závěru svého komentáře už opakuješ jen demagogické fráze lidí neschopných myslet v souvislostech. Oběť Izáka byla zkouška, proč by nemohla mít zrovna takovou podobu?
Když někdo nechce milovat Pána Boha, který je láska a dobro, volí tím nezbytně druhou stranu bez dobra a lásky, a to je peklo. Je to o volbě každého člověka, pro co se rozhodne.

No, myslím, že se tu už dost dlouho dožaduju slušného chování vůči křesťanům, ale někdo stále nechápe. Válej se ve svých zvratkách dál, když chceš. Máš to marný, nic tim nedokážeš.
Ono tě to po čase snad přestane bavit, a pak zjistíš, jak jsi ve skutečnosti se choval.

40 Černý Arijec Černý Arijec | 5. listopadu 2016 v 21:42 | Reagovat

Černé oko ze Zimbabwe tě vidí.

41 Prostě Jan Prostě Jan | 5. listopadu 2016 v 21:51 | Reagovat

[39]: Smím se tě Asterie zeptat kdy a kde se zde autoři chovají vůči křesťanům neslušně? pokud vím navážejí se do víry a církve a to ještě takovým způsobem že je spekulativní jestli vůbec. lídé mají pochopitelně svá práva náboženství a ideologie nikoliv

42 Duch apoštola Pavla Duch apoštola Pavla | 5. listopadu 2016 v 23:38 | Reagovat

Ještě že jsem byl tak pilný s rozšiřováním učení Ježíše Krista, které jsem si jen lehce upravil (ale neříkejte o tom velkému šéfovi). Jen pokračuj Asterie, v očistci se za tebe přimluvím ;).

43 Asterius Asterius | E-mail | Web | 6. listopadu 2016 v 15:00 | Reagovat

[41]: Udivuje mě, že jsi na to doposud nepřišel. Nicméně to teda vysvětlím, když je to potřeba.
Každému normálnímu člověku je jasné, že komolení jména osoby (pro vás atheisty alespoň coby historické), kterou mají odůvodněně v úctě přes 2 miliardy lidí na světě, se záměrem zesměšňovat je přinejmenším neslušné.

44 Sammael Sammael | 6. listopadu 2016 v 16:50 | Reagovat

[39]: Promiň, Asterie, ale jestli jsem dosud tvým argumentům přiznával aspoň minimální závažnost, teď ji už definitivně ztratily. Neznáš totiž dobře ani vlastní pohádky.

Jak vysoký je tak zhruba Mont Everest? Hádej.

A víš co se píše ve tvé knížce:

"Vody na zemi převelice zmohutněly, až přikryly VŠECHNY vysoké hory, které jsou pod nebesy.

Do výšky patnácti loket vystoupily vody, když byly přikryty hory."

(Gen 6:19-20, zvýraznění moje)

Patnáct loktů nad špičkou Everestu, to bude spíš skoro 9000 metrů. Ale snad už konečně chápeš, kam tím mířím.

To, že jsou některé části Bible naprosto vyfabulované či vykradené z jiných pohádek, je nezpochybnitelný fakt. Ať se to komu líbí, či nikoli.

Jinak už snad konečně chápu, kde leží kořen našich "nemateriálních" nedorozumění. Ani ses neobtěžoval zjistit si, co je to materialismus.

Já mluvím o materiálním ve smyslu "podléhající zákonům přírody". V tomto smyslu jsou materiální i zákony logiky, které odvozujeme z fyzického světa svým fyzickým mozkem. Úplně stejně funguje třeba matematika.

Co se informace týče, tvrdošíjně ji směšuješ s významem. Mechanické vlnění v látkovém prostředí, proud fotonů, či molekula DNA nemají ale žádný vnitřní význam, dokud nejsou zpracovány materiálním mozkem.

Jak zákony logiky, tak informace ale rozhodně nemají žádnou samostatnou existenci. Nepřesouvej prosím opět důkazní břemeno, existence imateriálního světa je opět pozitivní tvrzení.

Co blábolíš o imateriální změně genomu, už jde úplně mimo mé chápání. DNA se mění na základě platných zákonitostí fyziky, chemie a biologie, ne nějakou mystickou genezí či zánikem Informace.

Božský původ morálky je nesmyslný koncept, který vyvolává víc problémů, než kolik jich řeší -- tím hlavním je, zda Pánbožko stojí nad morálkou nebo ona nad ním. Pro LARP takové zjednodušené chápání postačí, reálný život ale vyžaduje trochu víc.

"Proč jsi dobrý?"
"Protože si to přeje všemocný diktátor, který mě jinak usmaží v pekle."

Morálka má evoluční původ, přirozený výběr zvýhodňuje altruistické chování. V běžném životě je jejím garantem empatie a soucit. Že všichni lidé nejsou stejně hodní, je nekontroverzní a naprosto banální zjištění. Všichni lidé také nejsou stejně fyzicky či mentálně zdraví, přesto považujeme vědeckou teorii za nadřazenou blábolům šílenců (přinejmenším někteří).

Základní morální pravidla tedy nikdo nevymyslel (ani Ježek či jeho Fotr), ale vycházejí z naší přirozenosti, kterou mají zdraví lidé stejně, nebo velmi podobně nastavenou. Třeba taková ženská obřízka je tedy samozřejmě odsouzeníhodná u libovolné kultury.

Potrat je trochu jiný případ. Nedělám si iluze, že "vědeckými fakty" myslíš něco jiného, než ideologickou dezinterpretaci skutečných zjištění. KatoLARP s něčím podobným v rámci hry zpravidla nemá problém.

To ale nechme stranou, už jen proto, že je přístup organizátorů k potratu nebiblický (a vše, co se píše v Bibli, je přece pravda ;)).

"Když se muži budou rvát a udeří těhotnou ženu, takže potratí, ale nepřijde o život, musí pachatel zaplatit pokutu, jakou mu uloží muž té ženy; odevzdá ji prostřednictvím rozhodčích.

Jestliže o život přijde, dáš život za život." (Ex 21:22-23)

Všiml sis? Jenom život ženy má cenu jiného života, její plod zjevně stačí zacálovat pokutou. Obávám se, že se v tomhle případě zjevně Pánbožkův zákon nehodí do krámu, co? Podobných pasáží je v té sadistické brakové knížce samozřejmě víc, ale hledat snad umíš sám. Jen doufám, že nikdy nezapomeneš správně intepretovat, abys nepřišel o cenné herní bonusy!

Jinak díky za elaborovaný vhled do pravosti církevního učení, dostal jsem tě přesně tam, kde jsem tě chtěl mít. Naprosto předvídatelně ses uchýlil k primitivní verzi argumentu No True Scotsman, když vylučuješ z KatoLARPu každého, kdo nemá ten "správný" názor.  To se pak ta kontinuita pravidelzachovává snadno. Zvlášť ještě, když jsou mnohovrstevnatá a liší se v mnoha důležitých detailech nejen místně, ale i časově.

Na to bys ale mohl přijít i sám, kdyby ses třeba trošku zamyslel nad tím, co vlastně říkám a nevkládal jsi mi do úst, že tvrdím, že Očistec nebyl součástí lore. Byl, ale otázka zněla po jeho statusu, podobně jako u příkladů s limbem nebo kremací, které jsi bezstarostně opomenul okomentovat.

Můžeš si nicméně přesto gratulovat -- už se tvým příspěvkům nesměji.

Když mě osoba, která se domnívá, že Pánbíček vyžadující oběť dítěte splňuje kvalifikaci dobroty a laskavosti, vyzývá k válení se ve svých zvratCÍCH, začínám si říkat, že jsou vlastně pokrytecká pravidla KatoLARPu pro některé lidi dobrá až až.

[43]: Historické s otazníkem, Asterie. I když připustíme Ježkovi fyzickou existenci, o jeho slovech a činech máme kontradiktorickou evidenci tak akorát v evangeliích, která KatoLARP odlišil od apokryfů dle aktuální nálady.

Uznávám nicméně, že novozákonní Ježich nevypadal jako nějaká sketa. Vy zapálení hráči jste z tohoto potenciálně zajímavého židovského učitele stvořili bizarní zhulenou entitu, objevující se na krekrech a vysílající z hrudníku barevné paprsky. TENHLE Ježek je nám neskutečně k smíchu a bojím se, že s tím nikdo nic nenadělá.

[42]: Mazej zpátky do Pekla! Apage satanas! Před tvou intervencí aspoň ještě nebyli hráči takoví homofobní pokrytci!

45 Prostě Jan Prostě Jan | 6. listopadu 2016 v 18:13 | Reagovat

[43]: Jediný "důkaz" ježkovy existence je napsaný v bibli, nemůžeš očekávat že se bible bude potvrzovat sama sebou. Takže opět nemáš v ruce nic. Pokud mi takový důkaz unikl tak tě prosím Asterie předlož mi jej a já přehodnotím dosavadní stanoviska.

46 Asterius Asterius | Web | 7. listopadu 2016 v 20:18 | Reagovat

[45]: Tak to by už stačilo. Snažil jsem se tu dost dlouho, ale snaha o slušnost byla celou dobu jednostranná.
Nevidím důvod se tu dál s vámi bavit. Buďte si tu se svým rouháním, satanovi spratci.

47 Redakce KatoLARP Redakce KatoLARP | 8. listopadu 2016 v 11:53 | Reagovat

[46]: Požehnej tě nemohoucí Pánbožko Fotr, Synátor i Puch svatý!

(Lk 6:28)

48 Redakce KatoLARP Redakce KatoLARP | 8. listopadu 2016 v 11:54 | Reagovat

Diskuze ukončena.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama