Hereze

11. října 2016 v 20:35 | Sammael |  Pravidla
Stává se občas naneštěstí, že některá pravidla KatoLARPu nejsou hráčům zrovna jasná. Vzhledem k tomu, že si občas navzájem protiřečí a obsahují bílá místa, není divu. Stane-li se něco podobného vám, konzultujte své potíže s knězem či jinou povolanou osobou, čtěte katechismus (v žádném případě ne Bibli!), modlete se k Pánbíčkovi o dar víry a katolického poznání a hlavně nikdy nezpochybňujte dogmata!

Svatý Dominik vítězí nad heretiky, ježto píše nehořlavé knížky.

Všechen rozkol zasévá padlý →anděl Satan, aby vás zmátl. Nesmíte mu naletět! Jediná pravá víra je samozřejmě ta katolická, jako jediná má jistotu spasení a její →magie účinkuje daleko lépe, než u konkurence. Kdo si myslí něco jiného, stává se obětí špinavé hereze. To znamená, že sám sebe vylučuje z KatoLARPu a zakládá si vlastní akci, která však povede jen do pekla, kde bude pláč a nesnesitelně otravné skřípění zubů.

Herezi si nesmíme plést se zdravou různorodostí náhledů, které věřící aplikují na Boha. Dokud tím netankuje papeže a další věroučné struktury, může si každý z nauky vybírat, co se mu zachce a klidně i zastávat ty samé názory, jako heretici. Drží-li totiž hubu a krok, každému je to úplně u… análního otvoru a přinejhorším riskuje, že spáchá →hřích nebo ztratí část herní prestiže mezi ostatními hráči.

Král přichází zkontrolovat, zda teplota hranice s kacíři nepřesahuje mezinárodní normy.
Povšimněte si zdobeného teploměru, který drží v levé ruce.

Hereze můžeme pracovně rozdělit na:

Kacířství co se týče herní magie a lore obecně. Takoví bludaři mohou například tvrdit, že Ježich nebyl skutečným člověkem, ale měl pouze božskou přirozenost. To je sice většině hráčů naprosto fuk, ale samozřejmě na tom závisí část herního zážitku a podobné chování proto nelze tolerovat. Příkladem takovéhoto blouznění je třeba arianismus, doketismus nebo třeba monofyzitismus.

Kacířství proti →pravidlům. Bludařem, který popíral pravdy, na jejichž základě je KatoLARP organizován a praktikován, byl třeba český kazatel Jan Hus. Napadl odpustkovou praxi a tvrdil, že klerik neudílí →požehnání či svátosti platně, pokud má na kontě smrtelný hřích. Taky měl výhrady k pojídání oplatků v kostele, neboť mu přišly příliš suché. V oné době si totiž polomáčenou verzi s vínem mohli dopřávat jen duchovní, což soucitný Hus považoval za nespravedlnost. Kostnický koncil ho nicméně spravedlivě upálil na hranici, čehož samozřejmě správný katolarper hořce lituje, i přestože tehdy byla jiná doba a brutální vraždění lidí za jejich názor bylo vlastně docela v pořádku.

Hus při focení mimoděk přivřel pravé oko.

Kacířství proti →orgům. Na to je církev obzvláště citlivá. Každý, kdo si myslí, že je papež k ničemu, patří do téhle skupinky. Třeba takový AngloLARP je vlastně jen parodií KatoLARPu, která se koná pouze lokálně na Britských ostrovech. Anglolarpery přesto nepovažujeme obvykle ani tak za kacíře, jako za schismatiky, pročež je prozatím necháme stranou. Že je k ničemu buď papež, nebo jiná osoba či instituce org týmu, si koneckonců mysleli a myslí mnozí, včetně nominálních katolíků.

Kacířský mix. Vůbec nejobvyklejší případ, do něhož dříve či později obvykle sklouznou všechny výše zmíněné hereze. Popírají klidně orgy, pravidla i magii zároveň a vůbec se za to nestydí! Takovíto bludaři jsou ze všech nejhorší a sluší se vyslat proti nim křížovou výpravu nebo aspoň inkvizici. Po letech katolického brutálního nátlaku prokládaného neutuchajícím ideovým bojem nakonec naštěstí opět zpravidla nastoupí správnou cestu. Takovýto postup samozřejmě opět neschvalujeme, ale výsledky se mu upřít nedají. Typickým příkladem namixovaných kacířů jsou ti, podle nichž dostalo kacířství samo své pojmenování, kataři.

Vlevo: Papež Inocenc III. sesílá kletbu na katary. Vpravo: Kletba zafungovala a křižáci vraždí heretiky. Bůh je mocný! (středověký komiks)

Pokud prohlásíme za heretické nějaké konání, které dřív bylo tolerováno v rámci samotného KatoLARPu, nejedná se o kontradikci. Typickým příkladem jsou ženské →jáhenky nebo celibát.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama