Biřmování

20. října 2016 v 16:19 | Kryštov psohlavý |  Magie
Pokračujeme druhým dílem naší minisérie o nejhlavnějších ritech KatoLARPu. Zpověď a eucharistie (návštěva bufetu) byly odloženy z hned několika důvodů, takže vám zde přinášíme exkluzivně popsané →kouzlo biřmování.

Biřmování je rituál, který dle herního lore ustanovil sám Puch svatý. Je také občas považován za rituál dospělosti. V průběhu magického obřadu získá hráč schopnosti "pečeti ducha svatého". Očekává se od něj tudíž, že bude veřejně hájit LARP, přivádět nové fanoušky a tak podobně. K tomu získá herní achievement "Syn boží", který mu umožňuje na Pánbožka volat Abba Fotře, za což obdrží bonus (se švédskou kapelou to samozřejmě souvisí jen okrajové). Nutno podotknout že toto kouzlo není vyhrazeno jen KatoLAPRu, ale vyskytuje se i v jiných křesťanských LARPech a jeho průběh se často liší (je třeba od sebe odlišit západní a východní styly KatoLARPu a také akce konkurenční.

Pamatujete si ještě prank Pucha svatého z článku o →Nejsvětější trojici? Tak právě od něj je biřmování odvozeno.

Před biřmováním je hráč nucen rok studovat herní lore a prokázat tak, že vyzrál duší i tělem. Dále si musí vybrat další přezdívku (většinou podle nějakého →svatého, Ježek by určitě neprošel), které se pak říká biřmovací jméno. Hráč, který se rozhodne k přijetí biřmování si také musí vybrat kmotra (od →křtu už sice zpravidla už někoho má ale to ničemu nevadí), většinou se jedná o člověka, který hráče svým herním přístupem nejvíc inspiroval. Po té, co biřmovanec složí ústní zkoušku z lore, absolvuje často i pohovor o tom, proč je pro něj KatoLARP tak důležitý a proč u něj Pánbožko s Ježichem tak válí.

Nyní něco málo k průběhu obřadu. Kouzelný rituál se provádí hromadně. Většinou se v každé farnosti (správní jednotka herního světa) koná jedno biřmování za několik let. Proto se k biřmování sejde klidně i 30 adeptů (nyní hovořím z vlastní zkušenosti). Z organizačního hlediska se jedná o akci, která na úrovni farnosti hraničí s neproveditelností, což je důvod, proč je mezi jednotlivými biřmováními takové prodlení. Farnost si totiž musí zpravidla přizvat →orga z vyšších vrstev, biskupa.

Biskupové s uměleckými sklony občas k udílení svátosti využívají i olejové barvičky.

Když dorazí a celá farnost jej uvítá (jako by přijel sám Ježich, i když, kdyby dojel Ježich, tak by fanynky zbořily celý kostel). Biskup vede →mši jako by se nechumelilo, proběhne →bohoslužba slova a po evangeliu má nastat kázání. Biskup ale tradiční průběh naruší tím, že si předvolává jednotlivé biřmovance jménem (když je líný, tak je zavolá všechny najednou). Po té k nim pronese homilii (nabušené kázání o tom jak je Ježich dobrý). Po představování a homilii vyzve biskup biřmovance k obnově křestního vyznání (nastává křížový výslech, kde padají otázky jako: "Zříkáš se ducha zla, všeho čím působí a čím se pyšní?").

Po výslechu biskup zamává rukama (provádí kouzlo, je nevhodné ho při tom rušit smrkáním). Po trapné chvilce ticha (dramatická pauza) uplatní biskup své summon kouzlo a vyvolá Pucha svatého. Nastává bod zlomu, biskup chodí od jednoho biřmovance k druhému a pomazává je olejem. Když předstoupí biskup, kmotr biřmovance chytí, aby se necukal, nebo se nepokusil o útěk. Pak kmotr vyžvaní biskupovi novou herní přezdívku biřmovance. Nakonec je tedy biřmovanec pomazán olejem, kterému se taky herně říká křižmo.

Kdo maže, ten jede. Výhled na biskupa, provádějícího magii, nám naneštěstí blokuje nevhodně umístěný →kněz.

Mše probíhá nyní v podstatě stejně, proběhne →bohoslužba oběti, biřmovanci obdrží v bufetu nejen oplatky, ale dokonce dostanou i nápojový lístek na víno. Nakonec dostanou biřmovanci speciální →požehnání (boost za to že jej udílí biskup). Tím končí obřad.

Biřmování je velký herní krok. Není možné postoupit na vyšší rank bez toho, abyste absolvovali biřmování. A boost do herních statistik rozhodně není zanedbatelný (činí +15 do všech kladných atributů a +10 do ješitnosti a arogance jako negativní efekt). Každopádně se vyplatí pro hráče, kteří berou katolarp vážně, chtějí v něm skutečně postupovat výše a není to pro ně jen volnočasová aktivita, že nemají v neděli do čeho píchnout.

Sammaelova krutá poznámka na závěr: Nebo do koho píchnout.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama