Vašek

28. září 2016 v 12:19 | Sammael |  Svatí
Dneska slaví svátek Vašek a pro nás je to zajímavé hned z několika důvodů. Jednak můžeme zůstat doma a nikdo nás nehoní do práce nebo školy, především ale můžeme využít příležitosti a prozkoumat →svatého Václava očima KatoLARPu. Zajímavý pro nás bude hned z několika úhlů pohledu.

Václav pochrupuje na stráži, drže ledabyle štít s erbem Přemyslovců.

Pamatujete si na svatou Kláru, patronku televize? Nebo na Diviše, ochraňujícího proti bolestem hlavy? Tak Venca má trošku širší portfolio, totiž celé České země. Bez jeho vědomí si tady ani kočka neupšoukne.

Vašek pózuje s praporcem. Ve tváři se mu zračí smutek a odevzdanost, neboť si uvědomil, že mu novou profilovku na Facebook z jakéhokoli úhlu spolehlivě zkazí neprakticky rozměrná svatozář.

Vašek je samozřejmě důležitý i pro národní dějiny, ale tím se v KatoLARPu zabývat nebudeme. Suplování prospaných hodin dějepisu není naším úkolem, a kdo si chce o historické postavě českého knížete zjistit víc, může vesele žhavit Google nebo Wikinu. My jsme tu proto, abychom vám přiblížili fascinující a bizarní reálie katolické církve a přesně to taky uděláme - skrze legendy.

Legenda je pobožná storka, která má sloužit ke zvýšení morálky hráčů. Prezentuje obvykle některého munchkina, tedy larpera mimořádně zdatného v ohýbání a zneužívání pravidel KatoLARPu tak, aby získal ty nejlepší bonusy a další výhody. Ten se pak předkládá ostatním věřícím jako vzor hodný následování a slouží k prezentaci takzvaných křesťanských ctností, tedy funkčních postupů vedoucích k naexpení herní postavy.

Vašek získal v průběhu hry takových užitečných dovedností hned několik. Disponoval například kouzlem Přivolání anděla, které používal zejména k zastrašení svých politických oponentů. Na čele si mohl zhmotnit Planoucí kříž udatnosti zvyšující nejenom morálku nositele, ale dodávající další bonus k charismatu.

Vojsko svatého knížete (nahoře) se chystá čelit armádě Temného pána Saurona (dole). Povšimněte si mimořádně realistického vypodobnění raněstředověkého vojenského vybavení, zvláště pak těžkých plátových zbrojí.

Podobně jako rytíři Jedi z konkurenčního LARPu dosáhl Venca posmrtné přeměny v kouzelného ducha, v kteréžto podobě se následně zjevil své ségře Přibyslavě a přikázal jí, aby nechala jeho mrtvole přirůst ucho. Co ho k tomu vedlo, není známo. Mým osobním tipem je, že v zásvětí špatně slyšel pění →andělských kůrů.

Vašek též patří mezi známé vlastníky Nesmazatelné krvavé skvrny, která se vždy den po setření znovu objeví na stejném místě, jeho tělo nepodléhalo rozkladu (přesto dnes máme k dispozici pouze Václavovu lebku) a vycházela z něj libá vůně. Středověké standardy, co se pachů týče, samozřejmě neznáme, vzhledem ke drasticky nízké frekvenci hygienických úkonů si nicméně můžeme udělat jistou představu.

Tenhle obrázek jsme tu už měli, ale zopakování ničemu neuškodí. Vlk nese vlastnozubně ohlodanou Vaškovu lebku skrze zástupy shromážděných hráčů a hráček.

Další epickou Vencovou posmrtnou schopností je Dálková amnestie. Zatímco jeho současní jmenovci Klaus a Havel dokážou vězně osvobodit pouze skrze složitý byrokratický proces, svatý Vašek prostě luskl prsty a okovy spadly.

V okolí světcova hrobu navíc začala působit léčivá →magie, vracející zrak slepým, schopnost pohybu chromým a snad i dočasné oživnutí malé holčičky, aby mohla být tato pokřtěna.

Vaškova přilba s nánosníkem s motivy konkurenčního LARPu. Zobrazují pohanského boha Ódina připoutaného k Yggdrasilu. Někteří sice tvrdí, že je to Ježich na kříži, ale to máš prašť jak uhoď.

Přízemními, materialisticky (rozuměj: neherně) zaměřenými lidmi je zpravidla nicméně nejpozitivněji hodnocen údajný Václavův export volů do Němec, o němž současný český prezident Miloš Zeman kdysi prohlásil, že by v dnešní době výrazně zvýšil kvalifikační strukturu domácí populace. A když něco takového říká náš dvoubradý velikán, tak to přece musí být pravda!

Santo subito. Původní foto Ministerstvo obrany ČR.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama