Úvod

15. září 2016 v 15:26 | Sammael
Znáte LARP? Jedná se o hru, v níž skuteční lidé ztělesňují mocné kouzelníky, statečné válečníky či hbité zloděje - zkrátka postavy ze svých oblíbených knih. Někdy můžete larpery potkat v lesích, kde pobíhají v pestrobarevných kostýmech s meči obalenými molitanem či stříkacími pistolemi. LARP samotný je ale daleko starší, než moderní fantasy knihy, filmy či počítačové hry. Jeho historie sahá až k těm nejznámějším mýtům pod sluncem.

Já sám jsem se roky a roky účastnil jednoho z nejmonumentálnějších nonstop LARPů pod sluncem, který se nepřetržitě (!) táhne už skoro dvě milénia. Odehrává se proto v daleko velkolepějších, opulentních kulisách, točí se v něm neskutečné množství peněz a jeho bohaté, staletí budované příběhové pozadí pohltí snad každého hráče se zájmem o roleplaying. Jak už možná tušíte, tento LARP se jmenuje Katolická církev, zkráceně KatoLARP.

Už úplně vidím, jak se znechuceně šklebíte, neboť tato akce nemá mezi mnoha lidmi zrovna nejlepší pověst. V historii Církve se našla celá řada munchkinů, kteří svým zaměřením na co nejefektivnější hru kazili ostatním zážitek - později si o nich něco povíme v rubrice Svatí. Jindy larpeři dokonale zabraní do hry jednali velmi násilně s konkurencí, přičemž tekly potoky skutečné krve!

Jednomu by se proto zdálo, že nějaký hloupý fiktivní svět s bohem, andělskými a démonickými bytostmi a nepříliš propracovanou kosmogonií ani vůbec nestojí za zmínku. To by ale nakonec byla škoda pro všechny, jak mohu coby bývalý hráč potvrdit. Vy čtenáři byste přišli třeba o týpka, kterého slupla velryba a on se v ní potom vozil, o všechny živočišné druhy planety vecpané do pravěké dřevěné bárky, o borce měnící své hole na hady nebo i o daleko praktičtější zázraky, které později spáchal Ježich - třeba proměnění vody na víno.

A to jsme teprve u mytologického pozadí! Co třeba skutečné reálie KatoLARPu, odehrané během necelých dvacíti staletí? Připomenu úsměvné hádky východních a západních hierarchů o to, jestli Duch Svatý vychází jenom z Otce, nebo i ze Syna, zmíním Martina Luthera, jemuž se nelíbil herní příkaz celibátu, a proto odstartoval vlastní projekt, aby se mohl oženit s jeptiškou. A to pořád není všechno.

Ministranti i řadoví věřící příhlížejí kontrole jakosti polomáčeného oplatku.

Nejvíc přece člověka zvnější fascinují opulentní katolické rituály. Podíváme se proto na zoubek i jim. Chtěli jste vědět, jaká kouzla drmolí každou neděli v nedalekém kostele farář, než může konečně rozdat ostatním hráčům polomáčené oplatky? Proč někteří věřící omílají dokola pořád jedny a ty samé modlitbičky, když mají podle pravidel hovořit s Bohem? A proč někteří z nich dokonce stejné básničky recitují latinsky? Všechno povím.

Zůstaňte proto na příjmu!
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Michael Bajanik Ateista z rodu Kabátníků Michael Bajanik Ateista z rodu Kabátníků | E-mail | 5. října 2016 v 23:01 | Reagovat

šikovně jsi to napsal Příteli, dávám ti palec hore, hlavně ten nádech do Larp stylu, skvělej nápad. (y) :)

2 Válen Pajštus Válen Pajštus | 18. listopadu 2016 v 1:01 | Reagovat

Pozdrav Pánbožko!
Jako nehráč oceňuji, když se dozvím touto cestou něco nového ze světa této zajímavé herní komunity. Baví mě články a vposledku i diskuze pod pojednáním o hříchu. Nechť vám Puch svatý sešle sdostatek inspirace k postupnému pokrytí celé problematiky.
Pomodlím se za vás k Nejsvětějšímu Půllitru (to je hra, kterou hraju já) ;-)

3 Sammael Sammael | 26. listopadu 2016 v 19:40 | Reagovat

[2]: V rámci ekumenismu samozřejmě jakoukoli modlitbu vítáme, krom Půllitru nemáme pokrytou třeba ještě Církev Slaniny a Létající špagetové monstrum. Zájemci?

4 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | 26. listopadu 2016 v 20:56 | Reagovat

Sám za sebe jsem uvažoval o církvi neviditelného růžového jednorožce, jako vedlejší projekt ke katolarpu samozřejmě.

5 Válen Pajštus Válen Pajštus | 3. prosince 2016 v 8:51 | Reagovat

Církev Nejsvětějšího půllitru tvrdí, že Bůh stvořil pouze nebe a Zemi a vody a ty světla nebo co a k živé havěti už se nedostal. Pak si odložil a zapomněl na Zemi půllitr s jakousi Svatou tekutinou, ze které se pak rozbujel veškerý pozemský život. (Což se běžně v malém stává i nám, když někde v teple zapomeneme něco k snědku či pití.) Podle toho bujení se té tekutině říká taky primární bujón.
Lidé se od dávných věků snaží tu Svatou tekutinu v půllitru napodobit. Církev Nejsvětějšího půllitru tvrdí, že nejblíže jsou tomu v Plzni v Prazdroji. Některé hereze však tvrdí, že v Budějicích. Některé hodně skandální sekty dokonce tvrdí, že se Svatá tekutina lidem podařila nejlépe napodobit v dršťkové polívce.
K základním povinnostem každého půllitristy patří pravidelné přijímání této tekutiny.
Radikální půllitristi ze svého učení vyškrtnuli to úvodní povídání o Bohu a stvoření a svou víru omezují na to, že prostě jenom pravidelně chlastají.
Na zdraví!

6 Sammael Sammael | 3. prosince 2016 v 21:00 | Reagovat

[5]: Je mi líto, leč toto přesvědčení je nad jakoukoli pochybnost heretické (viz příslušný článek v sekci Pravidla).

Prazdroj ani Budějovice nemohou být v žádném případě zdrojem Svaté substance, neb z Písma jasně vyplývá, že Ježich preferoval víno. Zda se jeho pozitivní vztah k této tekutině dá vztáhnout i na další alkoholické nápoje, by muselo být ujasněno skrze systematický teologický výzkum.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama