Relikvie

18. září 2016 v 21:28 | Sammael |  Magie
Současný papež Franta je zelený až za ušima, ale ekologické tendence můžeme v KatoLARPu vysledovat až do hlubin historie. Bůh Fotr sice Mojžíšovi na hoře Sinaj žádné specifické pokyny, co ochrany přírody týče, nedal a ani mladý Ježek se v tomhle ohledu dvakrát nepředvedl, o to víc prostoru ale katolarpeři mají. Obecně lze říci, že by se hráči měli o životní prostředí starat, protože pánbožko kdysi Adamovi svěřil tuhle planetu do spravování a ne proto, aby tu nadělal bordel.

Tyto chvályhodné tendence samozřejmě nesdílí všichni účastníci KatoLARPu, sabotují je třeba i mnozí →svatí. Ti disponují neporušitelnými, neboli biologicky neodbouratelnými těly, jež jsou značnou zátěží pro přírodu. Povíme si o nich ale jindy, dnes Církev raději pochválíme. Existuje totiž jedna oblast, v níž si vede přímo ukázkově: recyklace. Přišla s přímo revolučním nápadem.

Když zemře člověk nebo zvíře, bývá zvykem někam mrtvolu zakopat, aby nesmrděla a mohla se v klidu rozložit. I při ideálních podmínkách ale tento proces trvá roky, během kterých se zbytky těla válejí pod hřbitovem. Katolarpeři ale dokážou pozůstatky svých svatých rozebrat skoro do čista a využít je jako takzvaný ostatek.

Makovice Vaška, vévody české země, knížte našeho a tak dál.

Ostatkem může být hnáta, kus svalu, krev, palec, pramen vlasů nebo i předkožka zesnulého. To poslední pochopitelně pouze v případě, že se zaživa jednalo o muže, stvořit podobnou část těla ženám je zázrak dost nepravděpodobný i na církevní poměry. Zakonzervovaný kus mrtvého člověka pak funguje podobně jako amulet nebo talisman. Pro věřící je zdrojem četných bonusů, stává se cílem poutí a dalších lokálních akcí.

Ostatky neboli relikvie dělíme do tří kategorií:
 1. Ostatky 1. třídy. Dávají nejlepší bonusy a nejvíce lákají sběratele. Jedná se o předměty vydávané za různé haraburdí, které kdysi mělo mít cosi společného s Ježkem, konkrétně třeba Svatý kříž, svaté hřebíky, trnová koruna či Svaté kopí. Pozor, chyták! Svatá stolice je něco docela jiného! Relikvií vysoké jakosti jsou však i zbytky mrtvol svatých, jejichž hodnota se liší kus od kusu.
  Hlava je obvykle hodnotnější než pánev, kostlivá ruka se cení nad žebro. Čím kompletnějšího kostlivce dáte dohromady, tím víc bodů pro vás. Jakýkoli bonus v podobě vlasů nebo třeba kůže se samozřejmě taky započítává.
 2. Ostatky 2. třídy. Věci, okolo kterých se někdo svatý dost často ochomýtal. V zájmu roleplayingu jde většinou o růžence, modlitební knihy nebo kříže, jakkoli bychom asi všichni vsadili spíš na prkénko toalety nebo zubní kartáček. Oblíbeným suvenýrem pro vášnivého katolarpera je pak kus oděvu zesnulého zdroje relikvií.
 3. Ostatky 3. třídy. To, co se dotkne ostatku první nebo druhé třídy. Vzduch se nepočítá, protože zaprvé by pak bylo svaté všecko, za druhé se v Bibli nic o dusíku, kyslíku či oxidu uhličitém nepíše, takže si musíte v zájmu hry představit prázdný prostor. Dost možná jde beztak o mámení Satana, tak proč riskovat?

Jelikož se dá ostatek 3. třídy bez větší námahy vyrobit, nemá žádnou sběratelskou hodnotu. Produkt je proto určen především pro individuální katolarpery, kterým nestačí běžné předměty vylepšené →požehnáním a rádi by získali další užitečný item.

Mléko panny Marie, vyhlášená delikatesa.

Což nás přivádí k možnostem využití relikvie. Hodí se zejména k vnitřní výzdobě herních prostor, hezky zapadnou do modlitebního koutku či do interiérů chrámů. Můžete jejich pomocí žehnat, můžete je převážet z místa na místo za účelem výstavy a pro zbytek času poslouží třeba jako těžítko, jsou-li k tomu tvarem a rozměrem způsobilé.

Závěrem vyjmenujme alespoň několik slavných relikvií:
 • Jazyk Jana Nepomuckého mozková tkáň Johánka z Pomuka.
 • Svatá předkožka (zkrátka kus Ježichova penisu, koncem minulého století ji kdosi ztratil)
 • Pírko archanděla Michaela (i na anděly holt někdy přijde pelichání)
 • Mateřské mléko panny Marie
 • Dvě lebky svatého Vojtěcha (jedna v Česku, druhá v Polsku)
 • Lahev s tmou, kterou Bůh Fotr seslal na Egypt

Ježek coby Bůh samozřejmě neměl jen jednu předkožku, středověk jich znal víc. (Listverse)

Oukej, k tomu poslední jsem nenašel dost dokladů, takže si nejsem jistý, zda opravdu existovala a uvádím jej jen z přehnané horlivosti. Pomodlím se za pokání dvakrát Zdrávas Maria, jednou Otčenáš a jednou Věřím v Boha na úmysly svatého taťky Frantíka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama