Půst

24. září 2016 v 11:51 | Sammael |  Magie
Děti umějí být skutečně tvrdohlavé. Jejich legendární strategií, směřující k dosažení určitých ústupků ze strany rodičů, se stalo zadržování dechu protahované do doby, než bude přání rozmazleného potomka splněno. Podobný postup můžete ale jako hráči KatoLARPu uplatnit i vůči Pánbožkovi a vydobýt si významnou herní výhodu tím, že na truc odmítnete jíst. V církevní hantýrce se takovému citovému vydírání říkává půst.

Během staletí se samozřejmě našly hromady učených teologů, kteří se snažili podstatu věci řádně zakecat a mluvili proto o umrtvování těla a jeho žádostí a o očištění duše. Nutno však podotknout, že toto pojetí nijak nekoliduje se správnějším chápáním postu coby herní varianty protestní hladovky.

Maratonský půst je náročná, vrcholová katolická disciplína.

Sami →orgové LARPu půst nejenže doporučují, dokonce jej i přikazují. Této bohulibé činnosti vyhradili jeden den v týdnu, pátek. Ten je totiž pro většinu lidí nejočekávanější částí týdne, kdy si konečně odpočinou po vyčerpávající práci konané již od pondělka. KatoLARP si ale žádá vaše plné nasazení a proto vám v pátek zakazuje baštit maso a doporučuje věnovat se i dalším druhům postu, které si popíšeme záhy.

Ryba prý maso není a proto se jíst může. Od křesťanů je to dost nevděčné, mají ji koneckonců ve znaku.

Řadíte-li se mezi zapálené hráče, můžete si zkazit i další den, středu. Zatímco v pátek Ježich na kříži vydechl naposled, ve středu ho podle tradice zradil Jedáš Iškariotský a proto bude už navždy fuj den. Logiku v tom žádnou nehledejte, škaredé i pěkné věci se dějí každý den, jedná se pouze o nepříliš promyšlený herní koncept.

Přísný půst (najezení je povoleno jen jednou denně) platí pro významné dny církevního kalendáře, především pak Popeleční středu a Velký pátek (to jste nečekali, co?). Období mezi nimi (+ Bílá sobota) se nazývá doba postní, mezi katolarpery velmi neoblíbený čas. Na více než měsíc platí zpřísněná pravidla, co se veškerých příjemných věcí v životě týče, aby si potom hráč lépe užil Velikonoce.

Méně drastickou variantou je pak doba adventní, předcházející Vánocům. Zatímco běžní lidé pomalu nasávají sváteční atmosféru, věnují se lovu dárků nebo pečou cukroví, hráči remcají nad zpěvem koled před Božím hodem, povinně se rozčilují nad komerčním charakterem Vánoc a všude chodí s kruhy pod očima od toho, jak musí ráno brzo vstávat na roráty (zvláštní druh mše).

Typické konzumní Vánoce. Tři turisté z Východu narušují pohodu Ježichovy rodiny zlatem, kadidlem, myrrhou a podobnými materiálními hloupostmi.

Z herního hlediska se půst projevuje následujícím způsobem: dramaticky zkrouhne hodnoty všech vlastností těla a naopak podobně výrazně navýší ty duchovní. Ve světě KatoLARPu, kde se imaginární nehmotný svět těší velké popularitě, získáváte slušnou výhodu, v tom reálném si oproti tomu obvykle nepolepšíte. Naopak vám hlad, frustrace a z nich rostoucí podráždění může ještě přitížit, zvlášť když do sebe začne váš kolega v práci o pauze ládovat chleba se šunkou.

Peklo katolíků -- masna, ve které je neustále pátek. Přijdou tam ale po smrti i neposlušní vegani. (Wikipedie)

Cílem postu samozřejmě není jen utrpení samo o sobě. To, co odlišuje půst od prostého hladovění je především důkladná autosugesce. Věřící si musí neustále nalhávat, že své sebedestruktivní chování koná pro větší slávu Šéfa Ježka Krista, nebo jiného člena →Svaté trojky. Taky by měl sám sebe přesvědčit, že mu kručení v břiše zušlechťuje duši, popřípadě že se tímto způsobem mučednicky kaje za strašné, opovrženíhodné a donebevolající hříchy ostatních lidí - jako třeba klepy, tetování nebo práci v neděli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kryštov psohlavý Kryštov psohlavý | E-mail | 24. září 2016 v 12:49 | Reagovat

Musím říct že se jedná o zajímavý herní koncept, avšak z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že dokáže roleplay i patřičně znepříjemnit. Jako ještě laik sedmé úrovně jsem se nemohl dočkat, až budu konzumně prožívat vánoce, ale před tím jsem musel prožít den o hladu, abych vidět tzv.: zlaté prasátko. Původ této herní postavy mi stále uniká a mám dojem že v larpu ani žádným jiným způsobem nevystupuje, nebo se dokonce jedná o náplavu z larpu zcela jiného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama