Orgové

15. září 2016 v 22:10 | Sammael
KatoLARP pro všechny zájemce už staletí pořádá a udržuje zkušený tým organizátorů, v larperském slangu orgů. Pojďme si proto představit onen složitý byrokratický aparát, kterým je takzvaná církevní hierarchie. Role při vytváření obsahu pro hráče se totiž takřka vždy pojí i s určitým in-game postavením, které propůjčuje dané osobě různé speciální schopnosti a další benefity.

Obyčejným lidem se v herním žargonu říká laici. Rekrutují se skrze iniciační rituál, křest, o němž si více povíme později během rozboru katolických svátostí. Laik může nicméně získat bonusy i skrze další svátosti, zejména eucharistii, zpověď, biřmování, manželství nebo pomazání nemocných, nebo občas pomáhá knězi připravovat jeho magii (pak se mu říká ministrant). Pokud je laik mužem a není ženatý, také někdy přijímá kněžské svěcení a posouvá se v žebříčku výše.

Na půli cesty mezi knězem a laikem se nicméně nachází ještě jáhen, v podstatě nedokvašená varianta prvního ze zmíněných. Existují ale i trvalí jáhnové, kteří mohou žít v manželství a zároveň se těšit jistým schopnostem co se liturgie týče. Mohou například během přijímání rozdávat oplatky, číst pohádky před kázáním či propouštět lid v samotném závěru bohoslužby, kdy už se stejně všichni těší domů.

Kostýmové požadavky: zleva doprava kardinál, biskup, kněz a papež.

Kněze může vytvořit pouze biskup, opět jen skrze předepsaný rituál. Kněží plní v Církvi všemožné funkce, daleko nejčastěji nicméně koordinují KatoLARP na lokální úrovni. Může udělit téměř všechny svátosti, kouzlí požehnání, vylepšují předměty a jsou nadáni i v populární kultuře velice oblíbenou dovedností exorcismu. I když se kněží velmi často vyskytují na farách poblíž svých kostelů, ne vždy jsou nutně faráři. Farář v záběhu se nazývá administrátor, ale kněz může být též například kaplanem, popřípadě získá herní funkci vikáře nebo děkana.

Schopnosti tohoto herního předmětu dokáže patřičné požehnání mohutně posílit. (Wikipedie)

Disponuje-li již kněz poměrně značnými herními schopnostmi, biskup jej ještě daleko předčí. Na povel má všechny kněze na svém území, nazývaném diecéze. Rozdává jim úkoly, vytváří nové kněze a dokonce i nové biskupy. Je chápán jako nástupce apoštolů, což jsou ti rybáři, celníci a další Židé, kteří chodili na přelomu letopočtu s Ježkem. Biskupem se nemůže stát každý kněz, ale jen ten, který je dostatečně vzdělán v herním lore, má nějakou tu služební zkušenost a dosáhl věku pětatřicíti let. Poslední slovo při výběru má navíc papež.

Řádně vytuněný biskup se nazývá arcibiskup. Dřív míval obyčejné biskupy docela pod palcem, v současné době ale hraje méně důležitou roli. Nové magické schopnosti nedostává, výhody postu spočívají čistě ve větším vlivu na vnitrocírkevní záležitosti. Arcibiskup bývá zpravidla též metropolitou neboli šéfem církevní provincie.

Apoštolové. Svatozář by měli mít všichni (až na Jidáše), pročež se lze domnívat, že na tomto obrázku nesou spíše linecké cukroví.

Biskupové i arcibiskupové se scházejí v tak zvaných biskupských konferencích, pomocí nichž komunikují s reálným světem a plánují herní akce, na které sami nestačí. Taky se můžou zúčastňovat koncilů a synod.

Úplně speciální je role kardinála. Jde o hodnostáře, kterého jmenuje přímo papež. Pokud nový kardinál ještě neobdržel biskupské svěcení, po svém jmenování ho zpravidla dostane. Opět nemá žádnou novou schopnost oproti klasickému biskupovi, může se nicméně účastnit volby samotného papeže, pročež je to už fakt důležitý týpek. Košer herní oslovení kardinála je Vaše Eminence, jakkoli směšně to zní. Taky si svoji hodnost píšou do jména, příkladem může být Dominik kardinál Duka.

Ikonou celého KatoLARPu je potom šéf ze všech nejvyšší, papež. Ve zvláštních případech disponuje herní neomylností, svolává koncily a občas i křížové výpravy. Je natolik důležitý, že má dokonce svůj vlastní reálný stát, odkud vede celou monstrózní hru a kde se rodí vůbec největší akce napříč celým LARPem. Přestože ne každý papež dosáhne posmrtného svatořečení, už za života bývá oslovován Vaše Svatosti.

Do papežské garderoby patří i apartní santaklausovská čepička. (Wikipedie)

Více si o něm povíme někdy příště, pro dnešek si stačí jenom zapamatovat, že má Svatý otec podobně jako skauti vždycky (teda zhruba posledních 500 let) nějakou přezdívku.

Na závěr zmíním ještě řeholní život, k němuž se uchylují obzvláště zapálení hráči, kteří se chtějí LARPu věnovat opravdu naplno. I on má svou hierarchii, kterou také někdy v budoucnu popíšu.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama