Modlitby pro všední den

20. září 2016 v 22:49 | Sammael |  Magie
Modlitba může na první pohled vypadat jako dost směšný a nesmyslný rituál. Klečíte někde před sochou, křížem nebo obrázkem Ježicha, dalších bohů božích osob nebo svatých. Podle oficiálních pravidel máte trochu pokecat s imaginární bytostí, což bývá občas poněkud složité. KatoLARP naštěstí už dlouho chápe, že ne každý hráč zvládne tak dobrý roleplaying a proto zavedl snadno zapamatovatelné mantry, které stačí denodenně omílat do omrzení.

Ježich na prostěradlové párty dorecitoval Otčenáš a učedníci tleskají jeho výkonu. Hlavně ale tomu, že už konečně můžou domů.

Otčenáš, staročesky též Páteře, má mezi kultovními básničkami obzvlášť prominentní postavení. Apoštolové měli kdysi v novozákonních časech s modlením podobný problém jako dnešní katolarpeři a Ježek jim kamarádsky pomohl z bryndy, když je naučil oficiální, nebem štemplovanou říkanku. Zde uvádíme její současné nejobvyklejší znění.

Očenáš jenžsi nanebesích,
posvěťse jméno tvé,
přiť královstítvé,
buťvůle tvá jako fnebi takynazemi,
chlébnáš vezdejší dejnám dnes,
aodpusť nám naševiny,
jakoimy odpouštíme našim viníkům,
aneuveď nás fpokušení,
ale zbavnás od zlého. Amen.

Praví borci se ale modlí výhradně latinsky, aby tomu, co říkají, ještě navíc nerozuměli a mohli tak s Bohem Fotrem navázat hlubší vztah. Ostatní produkty boží disociativní poruchy identity v oficiálním textu vzývány nejsou, což lze právem vnímat jako závažný nedostatek.

Text Páteře v rozsypaném čaji, kde aspoň vypadá trochu esteticky.

Když začne monotónnost poměrně často opakovaného zaklínadla ubíjet i ty nejotupělejší recitátory, je čas začít Otčenáš interpretovat. Zabývali se tím i významní teoretici KatoLARPu, jako →svatý Augustin Vysavač nebo svatý Honza Zlatohubý, takže budete ve skvělé společnosti. Dokážu si sice představit i lepší způsoby využití volného času, ale taky i o hodně horší, tak se nestyďte.

Máte ještě pořád málo herních bonusů? Můžete zkusit další populární modlitbu, Zdrávas Maria. Tou se obracíte k Ježichově matce, takže získáváte docela silnou páku. Pokud se vám hodinami drmolení stále stejných slov podaří Šéfovu matku přesvědčit, aby za vás lobbovala (v církevní hantýrce orodovala), vsaďte se, že to zabere. Vy byste se taky nechali obměkčit, kdyby vám hrozilo, že nedostanete večeři.

Kombinovanému modlení Otčenášů a Zdrávas Marií se říká růženec, prokládá ho občas i nějaké to Věřím v Boha a o všech těchto druzích modlitby si povíme zas příště. Prozatím stačí vědět, že nuda při růženci není součtem, nýbrž násobkem nudy prožívané během modlení se Otčenáše či Zdrávas Marie samostatně. Jde o velkou záhadu a asi jediný aspekt katolických →kouzelných rituálů, s nímž si současná věda neví rady.

Otčenáš je tak ubíjející nuda, že po něm získal jméno i tenhle donekonečna se točící výtah. Ten je ale aspoň k něčemu.

Máte-li pocit, že se do vás hodlá navážet strejda Satan, nezapomeňte na obrannou mantru Svatý Michaeli Archanděli. V ní se přimlouváte, aby kníže božího vojska skopnul ďábla zpátky do pekla. Ortodoxní katolarper by se o to modlit neměl, protože moc dobře ví, že Pánbožko potřebuje zlo jako strašáka na ovečky stávající a prostředek ke shánění těch nových. Odlehčenou verzí vhodnou i pro dosud nezkušené hráče je říkanka Andělíčku, můj strážníčku.

Anděl strážník přichází udělit dvěma dětem pokutu za vyobrazené nevhodné chování v chráněné krajinné oblasti.

Tím můžete skončit. Šplhnout si ale můžete, pokud přidáte ještě aspoň krátké Sláva Otci nebo další nadbíhačku Panně Marii, modlitbu Pod ochranu tvou.

To vše se vyplatí praktikovat přinejmenším jednou, lépe však vícekrát denně. Vím, že může být frustrující opakovat každou chvíli nějaké nesmysly jen pro zisk několika herních bonusů, během celého LARPu se vám však mohou hodit.

Závěrem jen podotknu, že má modlitba dost pochybný věroučný status. Jinými slovy, nepasuje úplně do herního lore a ani nejlepší teologové ji tam zatím nedokázali velhat. Jaký smysl má třeba prosit o něco Boha, který nás údajně miluje a chce pro nás jen to nejlepší? Akorát bychom mu narušili plán, který s námi má! Podobné problémy vám nicméně jako hráčům mohou být ukradené, duchovní (jinými slovy též imaginární) bonusy vám to vynahradí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 AAbrarryjack AAbrarryjack | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 21:43 | Reagovat

Four to five servings of this veggie juice must be consumed weekly to have the desired result.  Core maca through the supplier energetix is definitely an herb that tests quite nicely for a number of males.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama