Andělé

21. září 2016 v 23:17 | Sammael |  Svatí
Pánbožko je sice všemocný, ale chybí mu nápady (a →orgům zase peníze). Proto Bůh pořád ještě nemá počítač a nemůže tedy se svými ovečkami komunikovat přes fejs, skajp nebo aspoň mejl. Naštěstí přišel na způsob, jak tento handicap kompenzovat. Stvořil si anděly, což je vlastně taková vylepšená obdoba poštovního holuba - hlavně tedy tím, že umí mluvit. Tyhle tvory pak posílá ráno pro mlíko do Jednoty a občas i pro noviny.

Že vám to až podezřele zní jako otroctví? To správně! Bůh proti tomu, aby jeden člověk vlastnil druhého, vůbec nic nenamítá (Ex 21:20-21, Ef 6:5, 1Tim 6:1-2). Není to vždycky jen ten nerudný dědek, který ostatním zakazuje skoro všechno souložení a sám má fetiš na oblečení z jednoho druhu látky.

Někteří andělé nedají dopustit na večerní taneček při měsíčku.

Andělé jsou oproti tomu fakt nudní patroni. Obvykle se jenom zjeví, rychle smrtelníkovi vyklopí, co po nich Šéf chce a pak si počkají na souhlasnou odpověď. Není-li Bůh Fotr s výsledkem jednání spokojen, používá anděly klidně i jako represivní složky, když nechává cheruby stát na věčné stráži před branami kouzelné zahrady Edenu. Tu práci si přitom mohl ušetřit, protože rajská vrata dosud žádný hráč nikdy neobjevil.

Anděl je zkrátka taková Bohova holka pro všechno. Čas od času třeba vysvobozuje lidi z vězení, protože řešili pravidla LARPu na veřejnosti moc nahlas.

Když dostane Ježich depku, anděl rád poskytne psychologické poradenství.

Anděly dělíme na několik druhů dle dominantní funkce:

Cherub je dost divná chiméra, vypadá zhruba, jako kdyby si zvířata průměrně velké zoologické zahrady dala grupáč. Vzdor estetickým nedostatkům dostává od Šéfa důležité úkoly. Jednak chrání důležité židovské artefakty typu Archy úmluvy, za druhé střeží již zmíněná rajská vrata s plamennými meči. Ty sice vyšly z módy už přinejmenším krátce po vynálezu střelného prachu, ale Bůh je na nějaké přezbrojování moc pohodlný.

Seraf je anděl, který hoří a nevadí mu to. Fungují jako živé zrcadlo, protože odráží boží světlo ostatním andělům do očí, aby jim ztížili plnění zadaných úkolů. Vzhledem k takto důležité roli ve velkém Bohově pranku mají u Šéfa protekci.

Ježek a Duch Svatý zkoumají Fotrův prank.

Dalším typem andělů jsou Trůny. Většinu času tráví na toaletě, když zvrací z dezorientace způsobené odraženým světlem, od čehož také získali své pojmenování.

O stupeň níž stojí Panstva, Mocnosti a Síly. Síla je ve skutečnosti jenom jedna, ale trpí bipolární poruchou, takže ji můžeme rozdělit na Temnou a Světlou stranu. Panstva dokazují svou suverenitu nonstop nošením slunečních brýlí, a to i v interiérech či v noci. Občas sice v letu narazí do televizního vysílače nebo se zapletou do drátů vysokého napětí, zato však vypadají drsně. Někteří teologové nicméně spekulují, že hlavní motivací Panstev je uniknout všudypřítomnému odraženému světlu.

O Mocnostech toho moc nevíme, protože většinu času dlí na nemocenské. Jde o další nejapný Bohův žert, ale to vám už asi došlo.

Ještě níž v hierarchii nalezneme Knížectva, archanděly a samotné anděly. Knížectva mají na starost hladký chod doručování zpráv a koučink svých poslovských kolegů. Prostí andělé pak jednotlivé boží požadavky vyřizují tak, jak už bylo uvedeno výše.

Gabriel vyhrožuje Zachariášovi, že mu vypíchne oči, bude-li na něj velekněz dál vystrkovat zadek.

Záměrně jsem opomenul archanděly, kteří jsou obzvlášť zajímaví. Pánbožko je má totiž rezervované pro speciální operace.

Rafael je nebeský medik. Původně měl teplé místečko kousek od boží sesle, ale pak si stěžoval na častý výskyt zrakového poškození mezi anděly a dal jej do souvislosti s Bohovým žertíkem. Byl proto degradován na archanděla, ale Bůh Fotr se jej nechce za žádnou cenu úplně zbavit, neboť jiného felčara nemá.

Michael vede ostrý hochy, kteří dohlížejí na pořádek. Když to Pánbožko jednou přehnal a stvořil draka, skopl jej Michael do jakési díry. Taky musí dohlížet na Satana, aby měl Bůh pořád po ruce svého pekelného strašáka.

Nejužitečnějším se ale ukázal Gabriel, který pomohl Bohovi sbalit jistou Pannu Marii, což je zatím největší Hospodinův úspěch v dané oblasti. Vlastně možná ve všech oblastech, když nad tím tak přemýšlím.

Ti členové andělských kůrů (v nichž už notnou dobu řádí kůrovec), které boží kanadské žertíky už přestaly bavit, se nazývají démoni. O nich si ale povíme až zase jindy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama